REKLAMA

Demografowie: Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie

2022-09-23 06:50
publikacja
2022-09-23 06:50

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie, jednak w Polsce wykonują zwykle proste prace lub zawody specjalistyczne - wynika z najnowszego badania demografów, zaprezentowanego na XI Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN, zorganizowanej na Uniwersytecie Łódzkim.

Demografowie: Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie
Demografowie: Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie
fot. Michał Kość / / FORUM

Podczas konferencji "Migracje w dobie kryzysów społecznych", odbywającej się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z wiodących tematów było zjawisko uchodźstwa obywateli Ukrainy, jakie nastąpiło po rosyjskim ataku na ten kraj. Po raz pierwszy demografowie z kilku ośrodków w kraju przedstawili wyniki najnowszych badań prowadzonych m.in. wśród Ukraińców, którzy trafili do Polski przed i po wybuchu wojny.

"Najciekawsze w badaniach, dotyczących całej Polski, jest to, że około jednej trzeciej Ukraińców, jacy trafili do Polski (po wybuchu wojny - przyp. red.) to osoby, które już wcześniej były w naszym kraju. Mają zatem pewne doświadczenie i łatwiej im poruszać się na naszym rynku pracy. Poza tym, uchodźcy są bardzo dobrze wykształceni - ponad dwie trzecie z nich ma wyższe wykształcenie. To oznacza potencjał - pozostaje pytanie, czy my w Polsce będziemy w stanie przyjąć ich na nasz rynek pracy" - podkreśliła dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Z badań wynika jednocześnie, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy pracuje, zaś jedna czwarta poszukuje pracy. Ci, którzy mają zatrudnienie, wykonują najczęściej proste prace (jedna trzecia badanych) lub zawody specjalistyczne (jedna piąta).

"To zupełnie inna sytuacja, niż w przypadku poprzedniej fali migrantów (przyjeżdżających przez lutym 2022), którzy najczęściej zatrudniani byli w charakterze robotników wykwalifikowanych i rzemieślników (jedna piąta)" - wyjaśniła dr Górny.

Badacze często pytają uchodźców i migrantów o plany na przyszłość. Znaczna ich grupa - 30-40 proc. - nie wie, jak długo pozostanie w Polsce. 15-20 proc. deklaruje, że chce pozostać u nas na kilka lat lub na zawsze. Taki zamiar ma około połowa migrantów, natomiast uchodźcy częściej myślą o powrocie do swojej ojczyzny zaraz po zakończeniu wojny.

Ośrodek Badań nad Migracjami UW zatrudnił do tych badań również trzy naukowczynie z Ukrainy. Program badawczy będzie kontynuowany i - jak zapowiedział prof. dr Paweł Kaczmarczyk z UW - pracujące nad nim osoby będą śledzić losy Ukraińców przybyłych do Polski także na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat.

Z kolei na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej we współpracy z firmą Openfield przeprowadzono badania dotyczące postawy Polaków wobec wojny i osób przybywających z Ukrainy. Pierwsze z nich miało miejsce w dniu agresji Rosji na Ukrainę - 24.02.2022.

"Wówczas ponad 70 proc. Polaków było za przyjmowaniem uchodźców. Kolejna tura badania realizowana była w kwietniu, a następna w maju. Obserwowaliśmy, że akceptacja wobec uchodźców nie słabnie. Ciekawostką w naszych badaniach jest to, że realizujemy je na tej samej grupie osób, więc możemy porównywać, jak nastroje się zmieniają" - podkreśliła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Badania jej uczelni analizowane są także w kontekście regionalnym, np. w majowym badaniu wykazano, że 75 proc. mieszkańców woj. łódzkiego jest za przyjmowaniem uchodźców, a w woj. lubelskim odsetek ten wynosi 68 proc. Najbardziej otwarci wydają się wielkopolanie, bo na "tak" było ponad 80 proc. mieszkańców tego regionu. Kolejne badania zaplanowano na październik.

"Do maja każdy z nas - w różnych formach - przeznaczył ok. 315 zł na pomoc uchodźcom. Jeśli chodzi o obawy związane z ich obecnością w Polsce, to respondenci wskazywali, że najbardziej boją się o to, że obywatele Ukrainy będą mieli lepszy dostęp do przedszkoli, żłobków czy ochrony zdrowia. Obawiano się wzrostu cen najmu i dostępności mieszkań na wynajem" - dodała dr Kubiciel-Lodzińska.

Ponad 40 proc. Polaków uważa, że przybycie uchodźców pozwoliła na pokazanie, że jako społeczeństwo potrafimy działać ponad podziałami. Jako społeczeństwo widzimy szansę, że Polska stanie się krajem wielokulturowym, co jest przez nas dobrze postrzegane. Również 40 proc. badanych - mimo pewnych obaw związanych ze zmniejszaniem się liczby ofert pracy - dostrzega w uchodźcach pracowników, którzy będą wykonywać prace, do których brakowało chętnych.

Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przeprowadziło z kolei dwa badania sondażowe - wśród migrantów ekonomicznych, a potem wśród uchodźców w Małopolsce.

"Potwierdza się bardzo wysoki kapitał ludzki w obu tych grupach - grubo powyżej 50 proc. miało wyższe wykształcenie. Migranci ekonomiczni, już na etapie badania, byli bardzo silnie zintegrowani - większość pracowała na pełny etat i była zadowolona z tej pracy. Tuż przed wojną prawie 80 proc. deklarowało chęć pozostania w Polsce" - wyjaśnił dr hab. Jan Brzozowski z UE.

Zdaniem badacza, inaczej kształtowały się postawy uchodźców, którym towarzyszyła niepewność. Połowa z nich nie wiedziała, co będą robić, ale powyżej 20 proc. deklarowało chęć pozostania w Polsce na stałe - dotyczyło to zwykle osób dołączających do swoich partnerów, którzy już wcześniej osiedlili się w Polsce.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
mirek6504
A ci co zostali i walczą w wolność to wieśniaki po podstawówce
jpelerj
Znowu dane procentowe bez kwot. Tym się najłatwiej manipuluje, bo przecież jak coś wzrasta z 1 na 2, to jest wzrost o 100%. I to wyższe wykształcenie bez kierunków (absolwentów historii czy filologii i swoich mamy w nadmiarze). IMO wydźwięk tej publikacji jest taki, że rzekomo wszyscy się cieszymy, bo migranci nadrabiają braki demograficzne.Znowu dane procentowe bez kwot. Tym się najłatwiej manipuluje, bo przecież jak coś wzrasta z 1 na 2, to jest wzrost o 100%. I to wyższe wykształcenie bez kierunków (absolwentów historii czy filologii i swoich mamy w nadmiarze). IMO wydźwięk tej publikacji jest taki, że rzekomo wszyscy się cieszymy, bo migranci nadrabiają braki demograficzne. Jakoś nie sądzę.
salad77
super! chuchać i dmuchać, żeby chcieli zostać w Polsce :-)
keruzam12
Wyższe wykształcenie kupione na targu...Nigdy nie potrafię zrozumieć tego że firmy tego nie sprawdzają.
pikawka
a po co sprawdzac? kazdy myslacy czlowiek swietnie zdaje sobie sprawe w jak glebokiej d00pie jest edukacja ludzi tego kraju. kiedys przynajmniej kompensowali to checia do uczenia sie nowych rzeczy. teraz maja od wszystkiego smartfona wiec nikt ich nie potrzebuje do niczego. stracona generacja ludzi.
wibor3m10procent
W Anglii Muzułmanie nawalają się z Hindusami, dlaczego nie możemy mieć takiego multi kulti..? Byłoby wesoło!
lpg_plus_benzyna
Ukraina jest obok Rosji najbardziej skorumpowanym krajem Europy.
https://www.transparency.org/en/cpi/2020
Jako największą słabość ich armii, oświaty, a w zasadzie całej Ukrainy wskazuje sie wszechobecną korupcje. Oceny i dyplomy to tam sie kupje, także to wyższe wykształcenie jest bardzo często tyle warte i ile dyplomy MBA
Ukraina jest obok Rosji najbardziej skorumpowanym krajem Europy.
https://www.transparency.org/en/cpi/2020
Jako największą słabość ich armii, oświaty, a w zasadzie całej Ukrainy wskazuje sie wszechobecną korupcje. Oceny i dyplomy to tam sie kupje, także to wyższe wykształcenie jest bardzo często tyle warte i ile dyplomy MBA z pisowskiej fabryki dyplomów - Collegium Humanum.

tomiix
Na ukrainie dyplom i prawojazdy się tanio kupuje, więc o czym wy piszecie.
dosyc
Ojejku jakie biedne istotki. A co mają powiedzieć Polacy pracujący na zachodzie też ponad połowa z wyższym wykształceniem a pracująca poniżej swoich kwalifikacji? To chyba normalne w kapitalizmie skoro nasi tak mają na zachodzie, to Ukraińcy na zachodzie (u nas) też powinni pracować poniżej kwalifikacji. Tym bardziej, że u nas mają Ojejku jakie biedne istotki. A co mają powiedzieć Polacy pracujący na zachodzie też ponad połowa z wyższym wykształceniem a pracująca poniżej swoich kwalifikacji? To chyba normalne w kapitalizmie skoro nasi tak mają na zachodzie, to Ukraińcy na zachodzie (u nas) też powinni pracować poniżej kwalifikacji. Tym bardziej, że u nas mają dostawać tyle samo co Polacy na tych samych stanowiskach czyli jakieś 5 do 7 razy więcej niż zarabiali u siebie. M.in. z tej różnicy bierze się to, że tak im się chce pracować. Jednocześnie stawia to w niekorzystnej pozycji Polaków bo my już nie mamy takiej motywacji do pracy przy aktualnych pensjach. Na szczęście jak wojna się skończy to Ukraińcy wrócą do siebie i będą mogli te swoje studia wykorzystać dla odbudowy swojej ojczyzny. Bo ojczyzna jest najważniejsza... prawda nasi włodarze?
polonu
kierunek historia , walki na Wołyniu . niech jadą z tymi dyplomami do Anglii .tyle warte co Polskie .

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki