REKLAMA

Szefernaker: Ponad 400 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę

2022-09-14 09:48
publikacja
2022-09-14 09:48

Z 600 tys. osób, które są zapisane w bazie PESEL, a są to osoby w wieku produkcyjnym, ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę – poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Szefernaker: Ponad 400 tys. uchodźców z Ukrainy  podjęło pracę
Szefernaker: Ponad 400 tys. uchodźców z Ukrainy  podjęło pracę
fot. Waldek Sosnowski / / FORUM

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy był w środę gościem na antenie Polskiego Radia Koszalin. Podczas rozmowy Paweł Szefernaker zapytany został m.in. o liczbę uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających obecnie w Polsce.

„Dziś mamy ok. 1,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce. W ostatnim czasie, według statystyk, więcej osób jedzie w kierunku Ukrainy, wyjeżdża z Polski. Ale obserwujemy też to, że więcej osób migruje w ramach Polski” – powiedział Szefernaker.

Wskazał przy tym, że w ciągu trwającej ponad pół roku wojny w Ukrainie, z 600 tys. uchodźców w wieku produkcyjnym zapisanych w polskiej bazie PESEL, ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę. Podkreślił, że te osoby „płacą podatki, odprowadzają składki, pracują na siłę, polskiej gospodarki, na sukces polskiej gospodarki”.

W jego ocenie za rzadko się o tym mówi, a warto to pokazywać, ponieważ, jak zaznaczył wiceszef MSWiA „w żadnej innej migracji na świecie nie było tak dużej grupy osób procentowo i w liczbach bezwzględnych, która by z dnia na dzień podjęła pracę i rynek pracy wchłonąłby tak dużą grupę osób. To ważny aspekt także pokazujący, że te osoby się w Polsce adaptują i chcą normalnie żyć” – ocenił Szefernaker.

Wiceszef resortu odniósł się także do planowanej we wrześniu nowelizacji ustawy o uchodźcach wojennych z Ukrainy.

„Planujemy cyfryzację pewnych działań, żeby skrócić kolejki w wielu miejscach, gdzie swoje sprawy (urzędowe) załatwiają ci, którzy uciekają przed wojną” – powiedział Szefernaker.

Ustawa, która zmieniana już była kilkukrotnie, reguluje sytuację uchodźców wojennych w Polsce, w tym legalność ich pobytu, prawo do nauki i pracy czy dostęp do ochrony zdrowia. Weszła w życie 12 marca z mocą od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Jeżeli do Polski napłynęło 5 mln przybyszów, a powiedzmy że połowa to dzieci, to mamy jakieś 2,5 mln rąk do pracy. Pracę podjęło 400 tys. Czyli jakieś 16%, a reszta siedzi na polskim socjalu. Oj tak, jest się czym chwalić.
xxxhenry125
To może powie Pan jak po miesiącu pracy w Polsce Ukraincy dostają emerytury w wysokości 1300 zł , i o tym ile tysięcy ukrainców już bierze takie emerytury ,a jest ich w tej chwili ok 4000 osób. Jakoś nie powiedział Pan że na Ukrainie emerytura należy się po 20 latach pracy i wystarczy przepracować 19 lat 11 miesięcy oraz miesiąc To może powie Pan jak po miesiącu pracy w Polsce Ukraincy dostają emerytury w wysokości 1300 zł , i o tym ile tysięcy ukrainców już bierze takie emerytury ,a jest ich w tej chwili ok 4000 osób. Jakoś nie powiedział Pan że na Ukrainie emerytura należy się po 20 latach pracy i wystarczy przepracować 19 lat 11 miesięcy oraz miesiąc w Polsce aby otrzymać polską najniższą emeryturę.I jeszcze spytam czy wie Pan że rok 2022 jest na ukrainie rokiem Bandery ?

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki