Deflacja wraca na Węgry. Paliwo i wieprzowina mocno potaniały

analityk Bankier.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych na Węgrzech spadły po raz pierwszy od września. Deflacja nad Balatonem wciąż jest jednak łagodniejsza niż nad Wisłą, choć oprócz paliwa mocno staniała tam także wieprzowina.

W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2% w ujęciu rocznym – poinformował dziś węgierski urząd statystyczny KSH. To pierwszy ujemny odczyt od września 2015 r.

Analitycy oczekiwali, że inflacyjna passa przedłuży się o kolejny miesiąc, choć przewidywali lekkie wyhamowanie (prognoza 0,1% wobec 0,3% w lutym). Minimalną inflację (0,1%) odnotowano natomiast w ujęciu miesięcznym.

Jak czytamy w komunikacie KSH, w ujęciu rocznym ceny żywności wzrosły na Węgrzech o 0,7%. Największe podwyżki cen obserwowano w przypadku cukru (18,9%), sezonowej świeżej żywności (18,4%) i olejów (9,1%). Spadły natomiast ceny wieprzowiny (19,3%) – to ze względu na obniżenie stawki VAT z 27% do 5% - mleka (10,5%) oraz serów (7,4%), na co wpływ miał wzrost podaży tych towarów.

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe Węgrzy zapłacili o 2,4% więcej niż przed rokiem, za usługi - 1,4%, a za odzież i obuwie - 0,4%. Głównym motorem deflacji były ceny paliw (-14,8%).

Deflacja mniejsza niż w Polsce

W ostatnich kilkunastu miesiącach mogliśmy obserwować „deflacyjny wyścig” między Polską a Węgrami. Deflacja najpierw – w kwietniu 2014 r., był to pierwszy spadek cen od 46 lat - pojawiła się nad Balatonem. Nad Wisłę statystyczny spadek cen w ujęciu rocznym zawitał trzy miesiące później i w przeciwieństwie do Węgier, gdzie inflacja wracała trzykrotnie, ani razu nas nie opuścił.

Inflacja CPI na Węgrzech i w Polsce (r/r)
Inflacja CPI na Węgrzech i w Polsce (r/r) (Bankier.pl)

Według wstępnych wyliczeń GUS, w marcu odnotowano w Polsce spadek cen o 0,9%. Ostateczny raport na ten temat poznamy w najbliższy poniedziałek o 14.00.

Piłka po stronie banku

Powrót deflacji stanowi “podkładkę” dla działań Narodowego Banku Węgier (MNB), który już na poprzednim posiedzeniu postanowił obniżyć stopy procentowe. W ramach pierwszego od lipca cięcia, podstawowa stopa spadła z 1,35% do 1,20%. Dodatkowo sięgnięto po niekonwencjonalny instrument w postaci sprowadzenia stopy depozytowej poniżej zera.

Nie brak głosów, że węgierskie władze monetarne na tym nie poprzestaną. Analitycy banku KBC są zdania, że MNB będzie obniżał stopy także na trzech kolejnych posiedzeniach i obecny cykl łagodzenia polityki monetarnej zakończy poziomem 0,75%.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Czytelnik

Aż dziwne że te właściwe rządy jeszcze tego nie zauważyły ,i komisarze nie obliczyli strat U.E na budowę szpitali,oraz stadionów

! Odpowiedz
6 4 ~żart

Nadprodukcja jest winą "deflacji" (kapitalizm).
Tyle produkują, że nawet "świnia" tego nie zeżre (żarłok)- bo zachoruje.
Ludzie już "chorują" z nadmiaru zakupów (aby utrzymać kapitalizm).
Wyścig "szczurów" (bez obrazy - mądre zwierzęta).
Małpy z drzewa (ludzie) za daleko "zaszły" w rozwoju (nienaturalnym).
Ewa z Biblii, "zaserwowała" Adamowi "deflację" (jabłkiem) i Bóg wygonił jch z Raju.
Deflacja to "upadek"przedsiębiorców (państw).
Dobra na krótką "metę" (jak kurtyzana).
Na pocieszenie, lubię piosenkę.
https://www.youtube.com/watch?v=ZAhWS3CFDCc


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~as

Toż to gospodarcza katastrofa! Natychmiast należy zmusić Węgrów jakąś unijną dyrektywą do podniesienia cen!

! Odpowiedz
8 2 ~witek

ten gościu ze zdjęcia to pisowy bratanek ??????

! Odpowiedz
1 4 ~komisarz_polityczny

Pisowski bratanek spoczywa na Wawelu.
Nie bluźnij więcej!

! Odpowiedz
3 3 ~światsieśmieje

A co z ukrytą inflacją. Świat się niemiłosiernie zadluża , a odgórne sterowanie skrywa inflację kreując deflację. Dochodzi do absurdu, że będą chcieli rozdawać ponoć po 1300E w starej Unii z CBA. Są i inne podobne karykatury odgórnego zarządzania; Kiedy RESET ?

! Odpowiedz
10 18 ~Kuba

Bierzmy z nich przykład. Orban pięknie z kopciuszka, zrobił Węgrów kandydatem do jednego z lepiej rozwiniętych gospodarczo krajów w Europie.

! Odpowiedz
5 5 stopap

kiepski trolling

! Odpowiedz
2 3 ~JA odpowiada stopap

Węgry 76% zadłużenia PKB ALE SUKCES

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil