
Prognozy analityków wieszczących nadejście deflacji wreszcie się sprawdziły. To pierwszy tego typu przypadek w najnowszej historii Polski.
Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły w lipcu o 0,2% w ujęciu rocznym i o tyle samo w ujęciu miesięcznym – poinformował dziś GUS.
Oznacza to, że po raz pierwszy w najnowszej historii wskaźnik CPI zszedł poniżej zera. Poprzedni rekord – 0,2% - padł w maju oraz w czerwcu ubiegłego roku. Miesiąc temu inflacja wynosiła natomiast jeszcze 0,3%.
Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały spadki ceny żywności (-1,7%), odzieży i obuwia (-4,9%), edukacji (-6%) oraz transportu (-1%). Wzrosły - ze względu na podwyżkę akcyzy - ceny wyrobów alkoholowych i tytoniowych (4%), wizyt w hotelach i restauracjach (1,3%), towarów i usług związanych z mieszkaniem (0,6%), rekreacją i kultura (0,7%), a także łącznością (2,6%).
Deflacja - pierwszy raz w historii Polski
MF i NBP ostrzegały
Na możliwość wystąpienia deflacji cenowej wskazywali w ostatnich tygodniach prezes NBP oraz minister finansów.
- Możemy się spodziewać, że przez kilka miesięcy, trudno mi powiedzieć jak długo, wskaźnik miesięczny inflacji rok do roku będzie poniżej zera – powiedział Marek Belka po ostatnim posiedzeniu RPP.
- Ryzyko deflacji jest bardzo duże, i to w ujęciu rok do roku, bo spadek cen miesiąc do miesiąca często mieliśmy w wakacje. Wszystko wskazuje na to, że deflacja może się przedłużyć poza wakacje – powiedział w ubiegłym miesiącu dwa tygodnie temu Mateusz Szczurek.
Komentarz eksperta
Nagły atak deflacjofobii
Ekonomiści i politycy biją na alarm: zaatakowało nas widmo deflacji! Strach się bać i ratuj się, kto może. Tyle że deflacjofobia jest bardziej jednostką chorobową niż realnym zagrożeniem, a umiarkowana deflacja jest zjawiskiem korzystnym dla gospodarki.
Ekonomia stara się unikać odpowiedzi na pytania co jest dobre, a co złe. Ekonomiści wolą mówić o tym, jakie są przyczyny i skutki konkretnych zjawisk. Praktycy szukają odpowiedzi na bardziej konkretne pytania: kto i ile zyska, a kto straci. I w tym kontekście postaram sie wyjaśnić źródła panującej na świecie deflacjofobii.
czytaj dalej
Lipcowa projekcja nie brała pod uwagę jeszcze wprowadzenia przez Rosję sankcji, ze względu na które ceny żywności w Polsce mogą jeszcze bardziej spaść.
Co na to RPP?
Wystąpienie deflacji sprawia, że oczy inwestorów i osób spłacających kredyty ponownie kierują się na Radę Polityki Pieniężnej. Chociaż jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że kolejnym ruchem Rady będzie rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp, obecnie coraz częściej słychać głosy „namawiające” do kolejnej obniżki.
W ostatnim raporcie dotyczącym państw naszego regionu, analitycy Goldman Sachs napisali, że z powodu umiarkowanego wyhamowania wzrostu gospodarczego oraz niskiej inflacji istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe w czwartym kwartale 2014 r. lub na początku 2015 r.
Główna stopa procentowa w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie 2,5%. Jest ona wyższa niż w innych krajach legitymujących się niską inflacją czy wręcz deflacją, takich jak Węgry (2,1%) lub niektóre państwa strefy euro, gdzie za sprawą prowadzącego niekonwencjonalną politykę monetarną EBC stopa procentowa wynosi jedynie 0,15%.
Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 2-3 września.
Komentarz eksperta
Sierpień 2014 roku przejdzie do historii gospodarczej Polski
Sierpień 2014 roku przejdzie do historii gospodarczej Polski, bo pierwszy raz odnotowaliśmy deflację - w ujęciu miesięcznym i rocznym wyniosła ona -0,2%. Po części dzięki Rosjanom, ale w głównej mierze z powodu niezadowalającej koniunktury w polskiej gospodarce.
Z natury rzeczy konsumenci powinni być szczęściliwi, że rośnie im siła nabywcza pieniądza. Nawet jeśli jest to bardzo mały wzrost. Większość konserwatywnych znawców wolnego rynku twierdzi, że nie ma lepszej sytuacji, gdy wartość zgromadzonych w portfelu pieniędzy rośnie i można nabyć za nie więcej produktów. Pod tym względem stała deflacja wydaje się dla konsumentów pożądanym zjawiskiem.
czytaj dalej/mz
