REKLAMA

Deficyt niższy prawdopodobnie nawet o połowę

2017-07-11 07:12
publikacja
2017-07-11 07:12

Po czerwcu mamy dużą nadwyżkę w budżecie. To efekt wypłaty 8,74 mld zł z zysku NBP za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT-u.

fot. / / YAY Foto

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", od 1992 r., czyli od czasów, gdy Ministerstwo Finansów prowadzi porównywalne budżetowe statystyki, nigdy takiego wyniku nie udało się osiągnąć na tym etapie wykonania ustawy budżetowej. Wpłaty z NBP już powodowały poprawę stanu państwowej kasy, ale nie tak spektakularną i nie w czerwcu.

W ubiegłym roku, dzięki osłabieniu złotego, polski bank centralny zanotował rekordowy zysk - 9,2 mld zł. Budżet zasila 95 proc. tej kwoty, 5 proc. NBP lokuje w funduszu rezerwowym.

fot. / / Bankier.pl na podstawie NBP

Ministerstwo Finansów nie udziela na razie żadnych szczegółowych informacji, ale nadwyżkę po sześciu miesiącach trzeba liczyć w miliardach złotych. Nawet bez uwzględnienia wyższych dochodów z podatku od towarów i usług sam przelew z NBP powinien dać budżetowi około 2 mld zł nadwyżki - pisze "DGP".

Na koniec roku deficyt budżetowy może się okazać o połowę niższy od zaplanowanego. Ernest Pytlarczyk z mBanku zakłada, że ujemne saldo wyniesie ok. 30 mld zł, zamiast zapisanych w ustawie 59,3 mld. W maju podobne prognozy w "Pulsie Biznesu" stawiał Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.

Ostateczny deficyt nie może przekroczyć zaplanowanego w ustawie budżetowej. Praktyka pokazuje, że szykując plan wpływów i wydatków budżetowych, rządzący tworzą pewien zapas, dlatego deficyt na koniec roku zawsze jest niższy od planowanego. W 2016 r. różnica wyniosła 8,4 mld zł - planowano deficyt na poziomie 54,7 mld zł, a wyniósł 46,3 mld zł. Rok wcześniej zaplanowano ujemne saldo na 50 mld zł, a ukształtowało się na poziomie 42,6 mld zł.

Skiba: Za nadwyżkę budżetową odpowiada wpłata z NBP

Wiceminister Leszek Skiba potwierdził w rozmowie z TVP Info, że za nadwyżkę odpowiada wpłata z NBP (blisko 9 mld zł) i wyższe dochody z VAT-u. "Po czerwcu w dalszym ciągu mamy wzrost dochodów w porównaniu do ubiegłego roku. Te kilkanaście miliardów więcej to jest właśnie ta liczba, dzięki której jest zanotowana nadwyżka" - podkreślił.

Według przedstawiciela resortu finansów za lepsze dochody z VAT-u odpowiada m.in. pakiet paliwowy, dzięki któremu - jak zwrócił uwagę - coraz trudniej jest przemycić nielegalne paliwo. Płatników VAT dyscyplinują też sankcje finansowe za niepłacenie tego podatku - dodał.

Skiba przyznał, że tzw. luka VAT-owska nadal pozostaje, ale - jak zapewnił - ministerstwo chce ją radykalnie zmniejszyć w ciągu 2-3 lat.

Wiceszef resortu finansów dodał, że zanotowana nadwyżka "jest zjawiskiem okresowym", a na koniec roku ministerstwo spodziewa się deficytu, choć niższego niż pierwotnie zakładano. W ustawie budżetowej limit deficytu wpisano na 59,3 mld zł.

Tylko 203 mln zł deficytu budżetowego po maju

Według szacunków Ministerstwa Finansów do końca maja dochody budżetu wyniosły 143 289,1 mln zł (44 proc. planu rocznego), a wydatki - 143 492,1 mln zł (37,3 proc.), co dało deficyt w wysokości 203 mln zł (zaledwie 0,3 proc. z 59,3 mld zł zaplanowanych na cały 2017 r.). Dochody z VAT-u wzrosły o 30 proc., a CIT-u o ponad 14 proc.

Deficyt budżetowy po maju był najniższy przynajmniej od 1992 roku, odkąd MF publikuje dane o wykonaniu budżetu. Jednak rząd ma sporą swobodę w kształtowaniu danych miesięcznych, np. po listopadzie 2016 r. wynosił zaledwie połowę (27,5 mld zł) z zaplanowanych na cały rok 54,7 mld zł, by wystrzelić w grudniu i na koniec roku sięgnąć 46,3 mld zł.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych MF

NBP zakłada, że w tym roku polska gospodarka będzie rosnąć w tempie 4 proc. Byłby to największy wzrost od 2011 r., gdy osiągnął 5 proc. Stosunkowo dobra sytuacja realnej gospodarki zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej skłania do rozważań o pożądanym poziomie deficytu. W 2016 r. nadwyżkę budżetową zanotowało aż 12 krajów UE - Luksemburg, Malta, Szwecja, Niemcy, Grecja, Czechy, Cypr, Holandia, Estonia, Litwa, Bułgaria i Łotwa.

pd/ karo/BPL/MKa

Źródło:Bankier24
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~POwszystkimu
Co do sztuczek to szczytem chyba było liczenie przez poprzedni rząd wpływów z nielegalnych źródeł takich jak handel narkotykami czy płatny seks...
antypropaganda
Wykres z deficytem budżetowym ładnie pokazuje za jakiej władzy deficyt był największy, a za jakiej najmniejszy. Cóż, wystarczy nie kraść.....
pluto85md
Wykres z deficytem budżetowym ładnie pokazuje za jakiej władzy deficyt do maja włącznie byl naj.... Warto przypomnieć, że zeszłoroczny za cały rok był największy w historii. I co nam po danych za 5 miesięcy. 2016 też sie pięknie zapowiadał... A pamiętajmy o sztuczkach budżetowych obecnie stosowanych. Odwrócony VAT ma budownictwo Wykres z deficytem budżetowym ładnie pokazuje za jakiej władzy deficyt do maja włącznie byl naj.... Warto przypomnieć, że zeszłoroczny za cały rok był największy w historii. I co nam po danych za 5 miesięcy. 2016 też sie pięknie zapowiadał... A pamiętajmy o sztuczkach budżetowych obecnie stosowanych. Odwrócony VAT ma budownictwo też ma znaczenie - a to zabieg jednorazowy. Także poczekajmy na wyniki za cały rok, bo przy hurra optymizmie, łatwiej wpaść w kłopoty.
silvio_gesell odpowiada pluto85md
Niskie deficyty były w latach 2006-2008 a PiS rządził w 2005-2007. Więc polityka budżetowa ma opóźnienie jednego roku, więc 2016 idzie na konto PO.
~Radek
Za KNF , czyli za POpaprancow prawdopodobie bedziemy musieli zaplacic dwa miliardy .... . Popaprancy , to w tym tylko przypadku komement dla tych ludzi . Mam nadzieje , ze tych wszystkich zlodzieji pozamykaja .
~Rochu
Czyli jednak wystarczy nie kraść
nitropl
Jakoś PIS kradnie więcej, to jakos tego nie widzisz, nie?
antypropaganda odpowiada nitropl
PIS kradnie więcej? Więcej od kogo?
A jeśli masz jakieś przykłady to śmiało podaj nazwiska, bo jak ktoś kradnie to powinien siedzieć niezależnie od opcji politycznej jaką reprezentuje. Chętnie więc posłuchamy konkretów.
nitropl odpowiada antypropaganda
- napisali nowe ustawy które chcą przepchnąć: podatek węglowy, podatek paliwowy, wielomilionowy sponsoring miesięcznic, itd.

a od kogo kradnie? od obywateli matole...

idź zarabiaj na Sadurską

komuchu i złodzieju
~s6
Zlikwidujcie IPN za 300 mln zł rocznie, to niczego nie produkuje.

Powiązane: Budżet 2017

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki