REKLAMA

Danina Sasina zmusi firmy do zwolnień pracowników i ograniczenia inwestycji

2022-10-05 08:03
publikacja
2022-10-05 08:03
Danina Sasina zmusi firmy do zwolnień pracowników i ograniczenia inwestycji
Danina Sasina zmusi firmy do zwolnień pracowników i ograniczenia inwestycji
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Blisko połowa firm zatrudniająca powyżej 500. osób będzie rozważać zwolnienia pracowników, jeżeli miałby zacząć obowiązywać podatek od „nadzwyczajnych zysków” – wynika z ankiety Rady Przedsiębiorczości. Jednocześnie przedsiębiorstwa zadeklarowały ewentualne ograniczenie inwestycji i przeniesienie centrów zysków poza Polskę.

68 proc. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 500 osób ograniczy inwestycje w Polsce po wprowadzeniu do porządku prawnego podatku od nadzwyczajnych zysków – wynika z badania przeprowadzonego przez Radę Przedsiębiorczości, w skład której wchodzą organizacje zrzeszające pracodawców. Jednocześnie co druga duża firma będzie zastanawiała się nad przeprowadzeniem redukcji etatów. Co trzecia natomiast przeniesie centrum zysku do innego kraju.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli 146 największych firm w Polsce są odpowiedzią na słowa wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Nowy pomysł zaproponowany przez ministra zakłada nałożenie 50 proc. podatku od zysków nadzwyczajnych na spółki skarbu państwa, firmy energetyczne, ale również pojawiły się głosy, że daniną zostaną obarczone firmy zatrudniające powyżej 250 osób.

Zgodnie z wypowiedzią Sasina z soboty 1 października br., w ciągu dwóch tygodni ma zostać przygotowany projekt ustawy. Jak podkreślił wicepremier, wówczas „będziemy rozmawiać o szczegółach, dziś mówię tylko o pewnej idei”. Ta natomiast dotyczy reakcji rządu na zyski firm, które mają wzbogacać się na obecnej sytuacji na rynku energetycznym.

Jednocześnie będąc gościem programu „Gość Wiadomości” w TVP, wicepremier przyznał, że „proces legislacyjny pewnie potrwa kilka tygodni, ale najważniejsze jest to, że propozycja, którą złożyłem, przewiduje również pewnego rodzaju działanie wstecz. Obejmie wszystkie umowy, również te umowy, które już zostały zawarte po wysokich cenach energii”. Zaś same spółki mają to „rozumieć i być gotowe, żeby taki podatek zapłacić”.

Jednak w opinii przedstawicieli Rady Przedsiębiorczości, gdyby podatek miał objąć wszystkie duże przedsiębiorstwa w Polsce, to taka decyzja będzie „przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu. Jego celem jest wydrenowanie z firm pieniędzy, niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy”.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (55)

dodaj komentarz
mambolinski
Tak! Większe obciążenia dla MŚP. Pensja minimalna 10k netto( co z tego, że 2lewe ręce, w czaszce brak mózgu, i non stop telefon)!!!!!
Przychodzi ( lub nie- bo np strajkujący idą na l4- kolejna mafia lekarska, za 100 to nie ma problemu, czyli NFZ płaci ( znaczy my placy)z 300 za 10minut u jeszcze trzeba dać 100 lub więcej za l4)
Tak! Większe obciążenia dla MŚP. Pensja minimalna 10k netto( co z tego, że 2lewe ręce, w czaszce brak mózgu, i non stop telefon)!!!!!
Przychodzi ( lub nie- bo np strajkujący idą na l4- kolejna mafia lekarska, za 100 to nie ma problemu, czyli NFZ płaci ( znaczy my placy)z 300 za 10minut u jeszcze trzeba dać 100 lub więcej za l4) do pracy i chgobchodzi- się należy, bo przyszedł/ła jeden z drugą. Walnie to, i to szybciej niż się spodziewają biorcy świadczen i pensji minimalnych
dawid_zyskind
Podobno Sasin miał być premierem, ale ktoś zdecydował inaczej :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
3xx
tak jest, zrownac wszystko z ziemia i zwolnic wszystkich, przynajmniej inflacja spadnie. ja juz nie pracuje z wyboru. 20% dochodowego 20% inflacji 20%vat - za 5 lat spadnie inflacja to wezme zasilek na zalozenie nowej firmy
3xx
zapomnialem o zdrowotnej 9% :P, milej pracy frajerzy
3xx
a jako ze elektorat mysle ze VATu nie placi to sugeruje chociaz raz spojrzec na paragon
lipsk
Podatek ma sens . Ale tylko dla dostawców węglowodorów i banków. Wszystko powyżej to psu na budę. Zamieszania wiele a kasa wątpliwa. Kto doradza Sasinowi ?
emulgator
Monopoliści złupiły naród teraz przyszedł szef mafii i mówi aby sie podzielili bo ta dzielnia to ich teren i tu oferują "ochronę"
baibina
Danina Sasina - Podba mi się! Tak powinien się nazywać ten nowy podatek, tak zeby wolacy wiedzieli komu zawdzieczaja wypowiedzenie i biedę!:)

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki