REKLAMA

Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek ma wynieść 50 proc.

2022-09-25 20:24, akt.2022-09-26 09:29
publikacja
2022-09-25 20:24
aktualizacja
2022-09-26 09:29

Zaproponowany podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynieść 50 proc. i przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł na łagodzenie skutków wysokich cen energii poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek ma wynieść 50 proc.
Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek ma wynieść 50 proc.
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Zaproponowałem podatek od nadmiarowych zysków. Moja propozycja jest taka, żeby to był podatek 50 proc. Mam nadzieję, że rząd to przyjmie. To bardzo wysoki podatek, który da budżetowi państwa 13,5 mld zł" - powiedział wicepremier Jacek Sasin w "Gościu Wiadomości" TVP.

"Te pieniądze będą w całości pokryte na ulżenie Polakom w trudnym momencie spowodowanym kryzysem, wojną na Ukrainie, ale również polityką klimatyczną i energetyczną UE" - dodał.

Sasin poinformował, że pieniądze z podatku od zysków nadzwyczajnych pokryją koszty zamrożenia cen dla polskich rodzin i zamrożenia cen na znacznie niższych niż rynkowe dla odbiorców wrażliwych i samorządów.

Wicepremier Sasin jest przekonany, że "spółki chętnie te nadmiarowe zyski oddadzą". Jego zdaniem, to sztywne unijne mechanizmy liczenia ceny spowodowały, że spółki energetyczne zaczęły notować bardzo wysokie zyski.

"W całej Europie trwa teraz dyskusja, jak spowodować, żeby te zyski tak nie rosły, a tym samym by cena energii nie była tak wysoka. W całej Europie dyskutuje się o podatku od nadmiarowych zysków. UE jest bliska wprowadzenia takiego podatku, tam się mówi o podatku na poziomie 33 proc. od tych zysków. W niektórych krajach takie rozwiązania już są wprowadzane" - powiedział Jacek Sasin.

"Spółki to rozumieją i są gotowe, żeby taki podatek płacić" - dodał.

Wicepremier Sasin, że we wtorek rząd zajmie się jego propozycją podatku od zysków nadzwyczajnych.

"Proces legislacyjny pewnie potrwa kilka tygodni, ale najważniejsze jest to, że propozycja, którą złożyłem, przewiduje również pewnego rodzaju działanie wstecz. Obejmie wszystkie umowy, również te umowy, które już zostały zawarte po wysokich cenach energii" - powiedział wicepremier.

Soboń o podatku od nadzwyczajnych zysków firm: musimy wyważyć te zyski z możliwością inwestycyjną spółek

Musimy wyważyć te zyski fiskalne z możliwością inwestycyjną spółek energetycznych - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń, pytany o podatek od nadzwyczajnych zysków. Zwrócił uwagę, że taki podatek nie jest w Europie "niczym nadzwyczajnym".

Wiceszef MF pytany w poniedziałek w radiu TOK FM o podatek od zysków firm energetycznych wskazał: "Wszystko zależy od tego, w jakim kształcie zostanie przyjęty i czy zostanie przyjęty". "Musimy wyważyć te zyski fiskalne z możliwością inwestycyjną spółek energetycznych, bo przed tymi spółkami gigantyczne wydatki inwestycyjne po to, aby przechodzić transformację – to jest zawsze jakiś balans" - powiedział Soboń.

Wiceminister przypomniał, że "nad różnymi wariantami" tego podatku pracuje resort klimatu i Urząd Regulacji Energetyki, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych. "Pytanie, jaka będzie podstawa, jaka będzie stawka tego podatku - czy będzie to całość nadmiarowych zysków, czy nie, w jaki sposób będziemy te nadmiarowe zyski określać" - wskazał. Dodał, że są to kwestie, "które na koniec dnia będą wpływały na to, jaka będzie konstrukcja i wpływ tego podatku do budżetu państwa".

Soboń przypomniał, że "to jest istotna kwota" - wyższa nawet niż 13 mld zł. Dodał, że będzie to konstrukcja, która będzie umieszczona albo w podatku dochodowym od osób prawnych, albo będzie na ten podatek wpływać (...), bądź będzie naturalna z punktu widzenia podatników CIT".

Wiceminister zwrócił uwagę, że podatek od zysków nadzwyczajnych "nie jest dzisiaj w Europie niczym nadzwyczajnym". "Państwa albo go wprowadzają, zresztą w różny sposób, albo wspólnie o tym rozmawiają np. w formacie ministrów ds. energii UE, co do zakresu rozporządzenia, które obowiązywałoby w państwach UE".

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

"Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów" - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. "Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków" - dodał. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ je/

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w piątek, że na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawi rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego. Proponowana cena stanowi wzrost o 40 proc. względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na 2022 rok.

Proponowana przez MAP ustawa zakłada również wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 roku, w tym spółek energetycznych, co pozwoli na zapewnienie środków na wsparcie odbiorców wrażliwych, jednostek samorządu terytorialnego, a także innych odbiorców energii. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które rząd przeznaczy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii

Premier Morawiecki poinformował w sobotę, że również jego intencją jest wprowadzenie rozwiązań w celu ograniczenia nadzwyczajnych zysków przez spółki.

Szef rządu był pytany na sobotniej konferencji prasowej w Świdniku o szczegóły rozwiązań zapowiedziane przez MAP, a także o to, czy to teraz minister Sasin - a nie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - będzie wprowadzał rozwiązania dotyczące energii.

"Mamy już teraz dwa projekty ustaw, projekt ze strony Ministerstwa Klimatu i nieco inny, różniący się projekt, który czego innego trochę też dotyczy ze strony Ministerstwa Aktywów. Poleciłem minister Moskwie i premierowi Sasinowi zintegrowanie różnych pomysłów" - powiedział szef rządu.

We wpisie na Facebooku premier Morawiecki zapowiedział, że rząd nie będzie tolerował sytuacji, w której nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa i spółek zagranicznych są realizowane kosztem obywateli albo instytucji wrażliwych. (PAP Biznes)

pr/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (83)

dodaj komentarz
fanttom
Witajcie towarzysze . Dziś wieczorem na wieczornych obradach KC towarzysz Jarosław zarządził zmiany w liczbie kW ze zniżką na rok w gospodarstwie domowym . Cieszcie się bo wódz czuwa i partia z nim . Wierny aktyw robotniczo chłopski jest zadowolony z obietnic rządu . Na wrażej imperialistycznej giełdzie spadają akcje . Nadchodzą Witajcie towarzysze . Dziś wieczorem na wieczornych obradach KC towarzysz Jarosław zarządził zmiany w liczbie kW ze zniżką na rok w gospodarstwie domowym . Cieszcie się bo wódz czuwa i partia z nim . Wierny aktyw robotniczo chłopski jest zadowolony z obietnic rządu . Na wrażej imperialistycznej giełdzie spadają akcje . Nadchodzą czasy gdy kułacy i wyzyskiwacze zapłaczą i na kolanach złożą samokrytykę za to że przez ich niecne machinacje rosną ceny prądu , węgla i gazu . Partia już myśli jak rozprawić się z nimi . Już niedługo w teren wyruszą patrole robotniczo chłopskie i będą ścigać spekulantów . Nasz kochany rząd dwoi się i troi żebyście mieli wystarczająco zapasów na zimę . Dziesiątki ministrów , posłów , senatorów obradują nawet po godzinach . W naszej sejmowej restauracji alkohol tym strudzonym urzędnikom nie smakuje jak dawniej . To oni tworzą dziesiątki przepisów , interpretacji , i innych nikomu nie potrzebnych bzdur żebyście się nie nudzili i widzieli jak władza o was dba i czuwa . Jesteśmy wdzięczni i patrzymy z nadzieją na Nowogrodzką gdzie nasz ukochany przywódca myśli jak ocalić nasz kraj , naród , kontynent i całą galaktykę . Chwała imperatorowi ...
teken
Jeśli opozycja nie popełni błedów tzn zbyt wczesne połączenie sił lub Putin nie zrzuci atomówki to PIS przegra. Nie żebym się z tego jakoś bardzo cieszył bo to będzie z deszczu pod rynne raz wy raz my, ale za głupotę i nieudolność trzeba płacić i PIS zapłaci
akrystian
No to mili Państwo wypisujta sięz PPK bo wasze inwestycje właśnie szlag trafił Włoskie banki lepiej stoją kursy akcji niż PKO.
inwestor.pl
Dlaczego ten socjalista nie siedzi w więzieniu za defraudację pieniędzy na wybory kopertowe, których nie było?
konik_garbusek
Dobry pan, mógł zaproponować 100 % podatku :))
3xx
h** dostaniecie, zawiesilem dzialalnosc i zajmuje sie teraz wyprowadzaniem majatku z PLN i polskiej gieldy
po co pracowac jak inflacja pozera kasy wiecej niz jestes w stanie zarobic?
a potem pewnie trzeba bedzie swoj tylek ruszyc, nie ma ratunku dla tego kraju moherowych beretow
3xx
btw jest promocja na funta, wiadomo ze wszystko teraz jest lepsze...
emulgator
Sasinie te zyski nie wzięły sie z dnia na dzień. Pisie spółki Skarbu Państwa rżną nas obywatel bez przerwy. Teraz łaskawcy bedą naprawiać to co spartolili.
bartoszw1973
Musi się kasa szybko kończyć bo panika jak w Rosji z mobilizacją. Ciekawe jaki podatek wymyślą żeby zapłacić odszkodowania zagranicznym akcjonariuszom polskich spółek, które zasądzą sądy międzynarodowe? Podatek od nadmiarowych pensji?

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki