REKLAMA

Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych nie uderzy w inwestycje. Przewidujemy mechanizm odpisów

2022-10-01 13:06
publikacja
2022-10-01 13:06

Szczegóły projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż będą przedstawione w ciągu 2 tygodni - poinformował w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Chcemy przewidzieć mechanizm odpisywania od podstawy opodatkowania inwestycji, żeby dać impuls inwestycyjny - dodał.

Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych nie uderzy w inwestycje. Przewidujemy mechanizm odpisów
Sasin: Podatek od zysków nadzwyczajnych nie uderzy w inwestycje. Przewidujemy mechanizm odpisów
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

"W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli one będą pochodzić z rozszerzenia działalności i pozyskiwania nowych klientów" - zapewnił Sasin pytany w sobotę przez dziennikarzy o podatek od namiarowych zysków.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby zniechęcić firmy, które w ramach kryzysu i inflacji powiększają w sposób nieuzasadniony swoje marże. "Nie wszyscy robią to celowo, są również mechanizmy prawne, tak jak te, które dotyczą spółek energetycznych, że te marże rosną w sposób nieuzasadniony. I tutaj, ta interwencja państwa musi być" - dodał wicepremier.

Na pytanie, kiedy te przepisy będą gotowe, Sasin odpowiedział, że w ciągu 2 tygodni powinny być konkretne przepisy. "Wtedy będziemy rozmawiać o szczegółach, dziś mówię tylko o pewnej idei" - wskazał.

Jak dodał, komentatorzy zwracają uwagę, że to może ograniczyć inwestycje spółek. "Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że chcemy przewidzieć mechanizm odpisywania od podstawy opodatkowania inwestycji, żeby dać impuls inwestycyjny, bo są one nam dziś bardzo potrzebne" - zapowiedział szef MAP.

Zwrócił uwagę, że takie rozwiązania są szeroko analizowane na świecie. "Również Komisja Europejska dyskutuje o opodatkowaniu firm energetycznych, które są liderami generowania wysokich marż" - dodał wicepremier.

Jak pisały "Dziennik Gazeta Prawna" i "Rzeczpospolita", podatek od nadzwyczajnych zysków ma wynieść 50 proc. "Proponuje się, aby obowiązek uiszczenia daniny ciążył na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Postuluje się nie uwzględniać roku 2020 w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter" - wynika z projektu założeń, które cytuje "DGP".

24 września Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Wyjaśnił, że ten "bardzo wysoki" podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych spowoduje, że wpływ z tego tytułu do budżetu państwa przekroczy 13 mld zł.

Szef resortu aktywów państwowych był też pytany o gazociąg Baltic Pipe, którym w sobotę popłynął gaz do Polski. Jak zaznaczył, jest to początek procesu, bo Baltic Pipe będzie cyklicznie zwiększał swoją przepustowość, aż osiągnie w I kwartale 2023 r. pełną przepustowość. (PAP)

lgs/ ab/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
fre0n
Czy oprócz Pana nie wiedzy Panie Sasin jest jakiś argument który popiera tą tezę.

Nie wiedza potocznie nazywana głupotą
fanttom
Witajcie towarzysze .Nasz ukochany rząd pracuje nad rozporządzeniem o własności księżyca . W wyniku kręcenia filmu „ O dwóch takich co ukradli księżyc „ mamy prawa do własności w/w. Nasz imperator potwierdził że zdjęcia były kręcone na księżycu już w 1962 roku . Tak oto wyprzedziliśmy kolejny raz cały świat . To na 12 listopada1962 Witajcie towarzysze .Nasz ukochany rząd pracuje nad rozporządzeniem o własności księżyca . W wyniku kręcenia filmu „ O dwóch takich co ukradli księżyc „ mamy prawa do własności w/w. Nasz imperator potwierdził że zdjęcia były kręcone na księżycu już w 1962 roku . Tak oto wyprzedziliśmy kolejny raz cały świat . To na 12 listopada1962 powinno się datować pierwsze lądowanie na księżycu . Nasz ukochany wódz pierwszy astronauta już zapowiada budowę wielkiej bazy po ciemnej stronie księżyca . Ma tam być między innymi kużnia kadr dla członków naszej ukochanej partii oraz ośrodek resocjalizacji dla bardzo niegrzecznych bo u nas w kraju areszty są już przepełnione .W planach partia i towarzysz premier Pinokio ma ogłosić rozporządzeniem przejęcie słońca i nałożyć podatek na każdego mieszkańca naszej planety . Skończy się darmowe korzystanie z naszego słoneczka . Uzyskane pieniądze pomogą wreszcie domknąć budżet i nareszcie będzie kasa na wszystkie programy + i nasze wielkie imperium spłynie mlekiem i miodem . Chwała naszemu wielkiemu imperium i niech słonce nad Nowogrodzką nigdy nie zachodzi ;)
mohel
icek sasin w natarciu … mój kum wie ci robić by zrealizować obietnicę „ziemia bez narodu dla narodu bez ziemi”
r4k
Podatek od zysków nadzwyczajnych nie uderzy w inwestycje. Przewidujemy mechanizm odpisów.
Grozi nam deflacja a nie inflacja.
Inflacja nie wpływa na nasze portfele.
Węgla nie zabraknie.
Nikt nam nie wmówi że czarne jest czarne a białe jest białe.
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
polonu
za wszy będą prowadzić wojnę , to wszystko za mało, szukanie pieniędzy się dopiero zaczyna , wszystko ogołocą do zera , na ulice cymber graje .
kaczyslaw_
Sama zapowiedź tego podatku już uderzyła w notowania spółek to co zrobi wprowadzenie tego podatku? Giełdowa bitwa pod grunwaldem przegrana.
prawda_
Nie dobrze sie robi czytajac o nowych pomyslach tych komunistow czy to z Polski czy EU. Ci dobrodzieje doprowadzili do 17% inflacji, kilkakrotnemy wzrostu cen energii, zmkniecia kopaln, rozbrojenia polskiej armii finansujac nie swoja wojne, konfliktow spolecznych przez wpuszczenie Ukraincow na masowa skale i serowania im takich swiadczen Nie dobrze sie robi czytajac o nowych pomyslach tych komunistow czy to z Polski czy EU. Ci dobrodzieje doprowadzili do 17% inflacji, kilkakrotnemy wzrostu cen energii, zmkniecia kopaln, rozbrojenia polskiej armii finansujac nie swoja wojne, konfliktow spolecznych przez wpuszczenie Ukraincow na masowa skale i serowania im takich swiadczen o ktorych polak moze pomarzyc. Ile jeszcze treba bys polaku ssie obudzil.
trolley
Skoro Sasin zaprzeczył to...
baibina
Zamiast zarzynać klasę cięzko pracujacych ludzi i ich firm, może by po prostu przestać rozdawać kase nierobom i nieudacznikom, ZWŁASZCZA TYM W SPÓŁKACH SKARBU PANSTWA I BUDŻETÓWCE- pilotom, lekarzom, górnikom, nauczycielom rolnikom i innym. DOSYC MAM JUZ TEJ CAŁEJ SPIERDOLINARNOŚCI i zupelnie nadzywczajnych kast ludzi w tym kraju Zamiast zarzynać klasę cięzko pracujacych ludzi i ich firm, może by po prostu przestać rozdawać kase nierobom i nieudacznikom, ZWŁASZCZA TYM W SPÓŁKACH SKARBU PANSTWA I BUDŻETÓWCE- pilotom, lekarzom, górnikom, nauczycielom rolnikom i innym. DOSYC MAM JUZ TEJ CAŁEJ SPIERDOLINARNOŚCI i zupelnie nadzywczajnych kast ludzi w tym kraju ZLODZIEI KRZYCZACYCH ZEBY ŁAPAĆ ZLODZIEJA!
prawnuk
Wreszcie Sasin ma rację. Ta danina to nie ryzyko - to niepewność. I w takich warunkach nikt w Polsce inwestować nie będzie. Więc nie bedzie w co uderzać

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki