Czy wybierając budowę domu ekologicznego, możemy liczyć na tańszy kredyt hipoteczny?

2021-08-31 09:45
publikacja
2021-08-31 09:45

Raport AMRON-SARFiN opublikowany przez Związek Banków Polskich podaje, że średnia marża ofertowa kredytu hipotecznego w wysokości 300 000 zł na 25 lat wyniosła 2,21%, a średnie oprocentowanie – 2,42% w I kwartale br. Osoby szukające sposobu na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego rozważają budowy domów ekologicznych. Czy to dobry pomysł?

Czym jest dom ekologiczny?

Domy ekologiczne dzielimy na energooszczędne i pasywne, które różnią się stopniem ekonomiczności utrzymania. Idea nieruchomości przyjaznej środowisku obejmuje nie tylko zredukowanie zużycia prądu, ale także zmniejszenie poboru wody. SUEZ, ekspert w sektorze gospodarki wodnej, wskazuje, że aż 40% populacji światowej będzie żyć w obszarach dotkniętych niedoborem wody w 2035 r. Chociaż w raporcie „Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie” możemy przeczytać, że aktualna dostępność wody nie jest problemem w naszym kraju, musimy o nią dbać jak o dziedziczone dobro. Budowa domu ekologicznego, finansowana kredytem hipotecznym, sprzyja ochronie naturalnych zasobów.

Cechą wyróżniającą domy energooszczędne i pasywne jest także użycie materiałów naturalnych, na przykład wełny owczej, włókna bawełnianego czy celulozy zamiast styropianu do ocieplenia ścian. Projektanci rekomendują zastąpienie przewodów kominowych i kominków wentylacją bazującą na naturalnej cyrkulacji powietrza. Aspektem podkreślanym przez specjalistów jest także stawianie domu z uwzględnieniem stron świata w celu jak najlepszego wykorzystania energii słonecznej do oświetlenia i ocieplenia wnętrz.

Na jaki dom ekologiczny można zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na dom ekologiczny jest dostępny dla nieruchomości spełniających pewne warunki techniczne. Kluczowy jest wskaźnik EUco, czyli zapotrzebowanie na energię użytkową do wentylacji i ogrzewania nieruchomości. Zgodnie ze standardem energetycznym NF40 wskaźnik EUco musi wynosić mniej niż 40 kWh/1m2 w skali roku dla domu energooszczędnego. W przypadku domu pasywnego stosuje się standard energetyczny NF15 – wskaźnik EUco nie może przekraczać 15 kWh/1m2. Ponadto banki określają wytyczne wobec poszczególnych konstrukcji i instalacji.

Eksperci mFinanse wyjaśniają, że bank udziela kredytu na budowę domu ekologicznego lub zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Klient mający zdolność kredytową może otrzymać sfinansowanie zakupu działki wraz z budową domu energooszczędnego.

Co pokrywa kredyt hipoteczny na dom ekologiczny?

Bank udziela kredytu hipotecznego na dom energooszczędny lub pasywny, jeżeli projekt nieruchomości spełnia wspomniane standardy przenikalności cieplnej. To kluczowa różnica – poza nią kredyt na dom ekologiczny pokrywa koszt budowy lub zakupu nieruchomości na takich samych zasadach jak w przypadku „zwykłych” domów. Klient może wykorzystać ekologiczne materiały budowlane i uwzględnić ich ceny w kosztorysie, ale nie jest zobligowany do przedstawiania dokumentów potwierdzających, że zakupił towar przyjazny środowisku.

Warto wspomnieć, że banki oferują nie tylko ekokredyty, ale także ekopożyczki finansujące ekologiczne materiały i wyposażenie nieruchomości:

 • okna i drzwi zewnętrzne z obniżonym współczynnikiem przenikania ciepła,
 • materiały termoizolacyjne ocieplające piwnicę, podłogi, ściany zewnętrzne, strop czy dach,
 • oświetlenie bazujące na LED-ach i energooszczędne sterowniki,
 • stacje uzdatniające wodę ze źródeł własnych,
 • urządzenia AGD i RTV z najwyższą klasą energetyczną A (dawniej A+++),
 • kotły do centralnego ogrzewania klasy 5.

W przypadku ekologicznej pożyczki klient może otrzymać zwrot pobranej prowizji pod warunkiem przedstawienia faktur za zakup towaru eko.

Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku o kredyt na dom ekologiczny?

– Standardowa dokumentacja wymagana przez bank udzielający kredytu hipotecznego jest poszerzona o zweryfikowany projekt domu pasywnego lub energooszczędnego. Warunki w poszczególnych bankach mogą się różnić, dlatego na etapie wyboru instytucji finansującej nieruchomość przyjazną środowisku warto zwrócić się do pośrednika kredytowego – podpowiada ekspert mFinanse.

Czy kredyt hipoteczny na dom ekologiczny się opłaca?

Chociaż koszty budowy ekodomu mogą przewyższać wydatki związane z powstaniem przeciętnego domu jednorodzinnego, inwestycja opłaca się ze względu na zmniejszenie przyszłych rachunków. Ponadto osoby zainteresowane ekokredytami mogą liczyć na preferencyjne warunki umów.

W ofercie ING Banku Śląskiego obowiązującej do 14 listopada br. możemy przeczytać, że klienci spełniający warunki promocyjne mogą wybrać jeden z dwóch wariantów oferty specjalnej.

 • W przypadku oprocentowania zmiennego bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu i nakłada marżę w wysokości 1,99 p.p. w stosunku rocznym.
 • W przypadku oprocentowania stałego prowizja także wynosi 0%, natomiast pozostałe warunki cenowe podlegają zmianie w trakcie trwania oferty.

Inne koszty i opłaty są zgodne ze standardową tabelą opłat i prowizji oraz umową o kredyt hipoteczny.

– Jeżeli porównalibyśmy koszty przeciętnego kredytu hipotecznego z kosztami ekokredytu, okazałoby się, że różnica w skali miesiąca może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych, co daje minimum kilka tysięcy złotych oszczędności w całym okresie kredytowania. Warunki kredytów ekologicznych wyróżniają się najczęściej 0% prowizji i obniżonym oprocentowaniem. Warto jednak pamiętać, że oferty są konstruowane indywidualnie, więc przykładowe wyliczenia nie zastępują konsultacji z pośrednikiem kredytowym. Spotkanie jest bezpłatne – rekomenduje ekspert mFinanse.

Właściciele domów jednorodzinnych planujący prośrodowiskowe inwestycje mogą zaciągać kredyty z WFOŚiGW, czyli Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bank Ochrony Środowiska podaje, że kredyt z dotacją finansuje nawet do 90% kosztów inwestycji.

Kredytowaniu podlega:

 • inwestycja termomodernizacyjna,
 • inwestycja w zakresie budowy przyłączy kanalizacji sanitarnej,
 • instalacja rekuperatorów,
 • zakup i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków,
 • wymiana kotłów węglowych na biomasowe lub gazowe.

Ekokredyty są dostępne dla osób planujących budowę domu energooszczędnego lub pasywnego oraz dla klientów chcących wdrożyć ekologiczne rozwiązania we wcześniej wybudowanych nieruchomościach. Takie inwestycje służą środowisku naturalnemu, zmniejszają koszty utrzymania gospodarstwa domowego i obniżają koszty wieloletniego zobowiązania finansowego.

Źródło:Materiał partnera
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki