REKLAMA
PIT 2023

Czy koniec umowy o pracę oznacza utratę zasiłku macierzyńskiego?

2014-12-16 23:37
publikacja
2014-12-16 23:37

Czy wygaśnięcie umowy o pracę oznacza utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego? Czy matka będąca na urlopie macierzyńskim zostaje bez środków do życia po zakończeniu umowy o pracę?

Czy koniec umowy o pracę oznacza utratę zasiłku macierzyńskiego?
Czy koniec umowy o pracę oznacza utratę zasiłku macierzyńskiego?
/ thetaXstock
Czy wygaśnięcie umowy o pracę oznacza utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego? (thetaXstock)

Zwróciła się do nas czytelniczka przebywająca obecnie na zasiłku macierzyńskim z pytaniem o konsekwencje wygaśnięcia umowy o pracę. Czytelniczka pisze: obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do 11.06.2015 roku. Pracodawca wyraził zgodę na całościowy wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jednak umowa z pracodawcą wygasa mi z dniem 31.12.2014 roku. Gdy ostatnio rozmawiałam z pracodawcą, to powiedział, że nie widzi sensu by przedłużać umowę, bo przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, więc nie zostanę bez grosza. Jeśli tak się stanie, czy oznacza to, że nie będę mogła dostawać macierzyńskiego tylko mam się starać o zasiłek dla bezrobotnych? Czy to, że pracodawca wstępnie wyraził zgodę na cały wymiar świadczenia, nie zobowiązuje go do przedłużenia mi do tego czasu umowy? Czy mam składać po wygaśnięciu umowy o pracę jakieś dodatkowe dokumenty - jeśli tak, to gdzie?

Komentarz eksperta:

Wygaśnięcie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu związanego z rodzicielstwem (urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego) nie oznacza utraty prawa do zasiłku. 

Reklama

Koniec umowy nie oznacza utraty prawa do zasiłku

Obowiązek przedłożenia odpowiednich dokumentów w celu zachowania prawa do zasiłku uzależnione jest jednak od tego, na jakim etapie urlopu wygasa stosunek pracy.

I tak, pracownica nie musi składać  specjalnego wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w przypadku, gdy umowa o pracę wygasa w momencie, gdy matka przebywa na podstawowym urlopie macierzyńskim (urlop macierzyński występuje podczas 20 pierwszych tygodni po porodzie w przypadku urodzenia 1 dziecka, bądź 31 w przypadku urodzenia dwójki dzieci). W takim przypadku za resztę dni, podczas których matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, zasiłek macierzyński wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku całą niezbędna dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków, ich wysokość oraz je wypłacającym.

ZUS przejmuje wypłacanie zasiłku macierzyńskiego od pracodawcy

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy stosunek pracy wygasa w momencie przebywania matki na dodatkowym urlopie macierzyńskim (w kolejnych 6 tyg. po urodzeniu 1 dziecka, bądź 8 tygodni w przypadku urodzenia dwójki dzieci - następujące zaraz po urlopie macierzyńskim  wynoszącym 20 tyg.) bądź na urlopie rodzicielskim (kolejne 26 tyg. urlopu przypadające zaraz po dodatkowym urlopie macierzyńskim). Wówczas matka zobowiązana jest złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych:

  • wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego bądź,
  • wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wzór wniosku dostępny będzie w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Iwona Maczalska

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Sandra
Witam urodziłam 12.08.2015 i umowa o prace skonczyla mi sie 30.06.2016 , teraz jest koniec sierpienia a ja nie dostalam zadnych pieniędzy za lipiec ani te 10 dni sierpnia. Slyszalam ze zus przejmuje automatycznie po zakonczeniu umowy bo znajoma tak miala ale cos nie gra bo pieniędzy jak nie bylo tak nie ma

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki