Czy koniec umowy o pracę oznacza utratę zasiłku macierzyńskiego?

Czy wygaśnięcie umowy o pracę oznacza utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego? Czy matka będąca na urlopie macierzyńskim zostaje bez środków do życia po zakończeniu umowy o pracę?

Czy wygaśnięcie umowy o pracę oznacza utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego? (thetaXstock)

Zwróciła się do nas czytelniczka przebywająca obecnie na zasiłku macierzyńskim z pytaniem o konsekwencje wygaśnięcia umowy o pracę. Czytelniczka pisze: obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do 11.06.2015 roku. Pracodawca wyraził zgodę na całościowy wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jednak umowa z pracodawcą wygasa mi z dniem 31.12.2014 roku. Gdy ostatnio rozmawiałam z pracodawcą, to powiedział, że nie widzi sensu by przedłużać umowę, bo przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, więc nie zostanę bez grosza. Jeśli tak się stanie, czy oznacza to, że nie będę mogła dostawać macierzyńskiego tylko mam się starać o zasiłek dla bezrobotnych? Czy to, że pracodawca wstępnie wyraził zgodę na cały wymiar świadczenia, nie zobowiązuje go do przedłużenia mi do tego czasu umowy? Czy mam składać po wygaśnięciu umowy o pracę jakieś dodatkowe dokumenty - jeśli tak, to gdzie?

Komentarz eksperta:

Wygaśnięcie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu związanego z rodzicielstwem (urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego) nie oznacza utraty prawa do zasiłku. 

Koniec umowy nie oznacza utraty prawa do zasiłku

Obowiązek przedłożenia odpowiednich dokumentów w celu zachowania prawa do zasiłku uzależnione jest jednak od tego, na jakim etapie urlopu wygasa stosunek pracy.

I tak, pracownica nie musi składać  specjalnego wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w przypadku, gdy umowa o pracę wygasa w momencie, gdy matka przebywa na podstawowym urlopie macierzyńskim (urlop macierzyński występuje podczas 20 pierwszych tygodni po porodzie w przypadku urodzenia 1 dziecka, bądź 31 w przypadku urodzenia dwójki dzieci). W takim przypadku za resztę dni, podczas których matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, zasiłek macierzyński wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku całą niezbędna dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków, ich wysokość oraz je wypłacającym.

ZUS przejmuje wypłacanie zasiłku macierzyńskiego od pracodawcy

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy stosunek pracy wygasa w momencie przebywania matki na dodatkowym urlopie macierzyńskim (w kolejnych 6 tyg. po urodzeniu 1 dziecka, bądź 8 tygodni w przypadku urodzenia dwójki dzieci - następujące zaraz po urlopie macierzyńskim  wynoszącym 20 tyg.) bądź na urlopie rodzicielskim (kolejne 26 tyg. urlopu przypadające zaraz po dodatkowym urlopie macierzyńskim). Wówczas matka zobowiązana jest złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych:

 • wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego bądź,
 • wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wzór wniosku dostępny będzie w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Iwona Maczalska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 37 ~Sandra

Witam urodziłam 12.08.2015 i umowa o prace skonczyla mi sie 30.06.2016 , teraz jest koniec sierpienia a ja nie dostalam zadnych pieniędzy za lipiec ani te 10 dni sierpnia. Slyszalam ze zus przejmuje automatycznie po zakonczeniu umowy bo znajoma tak miala ale cos nie gra bo pieniędzy jak nie bylo tak nie ma

! Odpowiedz
20 72 ~Mania74

Witam mam pytanie co mam dalej robić otóż kończy mi się roczny urlop macierzyński który płaci mi ZUS bo wygasła mi umowa o pracę z dniem 31.08.14 a urodziłam 7.08.14 Obecnie nie ma dla mnie pracy . Nie wiem co robić czy mam się zarejestrować jako bezrobotna czy coś mi się należy, bo tak naprawdę to nie wiem gdzie się udać . Proszę o pomoc Marzena

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.