REKLAMA

Autocasco to żyła złota dla ubezpieczycieli?

2022-05-29 06:00
publikacja
2022-05-29 06:00
Autocasco to żyła złota dla ubezpieczycieli?
Autocasco to żyła złota dla ubezpieczycieli?
fot. Photo Spirit / / Shutterstock

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl niedawno zwrócili uwagę na wyższy od oczekiwanego zysk techniczny ubezpieczycieli ze sprzedaży polis OC dla kierowców w 2021 roku. Wstępne dane KNF wskazują, że przez cały miniony rok zakłady ubezpieczeń na sprzedaży obowiązkowego OC zarobiły 0,58 mld zł. Był to wynik nieco wyższy niż ten z 2020 roku (0,52 mld zł). Oto ciekawe dane. 

Warto przyjrzeć się analogicznym informacjom na temat zysków towarzystw ubezpieczeń ze sprzedaży autocasco w 2021 roku. Przy okazji eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl prezentują szereg ciekawych danych na temat rynku AC w minionych latach.

Ubiegłoroczny zysk z AC nadal był pokaźny

Po podsumowaniu wyników z czwartego kwartału i całego minionego roku, Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, jaki był zysk techniczny ubezpieczycieli na sprzedaży polis z grupy 3 działu drugiego (ubezpieczenia casco pojazdów lądowych, z wyjątkiem pojazdów szynowych). „Ten wynik w uproszczeniu można traktować jako zysk techniczny ze sprzedaży samochodowych polis autocasco, gdyż to one stanowią zdecydowaną większość ubezpieczeń oferowanych w ramach grupy trzeciej” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poniższa tabela informuje, że przez cały miniony rok krajowi ubezpieczyciele zarobili na autocasco 0,62 mld zł, czyli nieco mniej od rekordowego wyniku z 2018 r. oraz 2020 r. (0,79 mld zł). Ubiegłoroczny zysk techniczny zakładów ubezpieczeń na polisach AC nadal był jednak dość wysoki. Taki wniosek staje się oczywisty jeśli weźmiemy pod uwagę analogiczny zysk dotyczący bardziej popularnych polis OC dla kierowców oraz trudne, inflacyjne warunki na rynku. „Poniższa tabela potwierdza, że ubiegłoroczny zysk ze sprzedaży AC był czwartym najwyższym od 2006 r.” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

BANKIER NA WEEKEND:

Polecamy także inne artykuły z weekendowego wydania:

Wpływ inflacji na odszkodowania jest spory

O wpływie inflacji na rynek autocasco mogą również świadczyć dane KNF dotyczące sumy wypłat z AC na rzecz poszkodowanych. W minionym roku, wspomniana wartość odszkodowań pobiła wieloletni rekord osiągając poziom 6,00 mld zł. Na pewno miało to pewien związek z sytuacją inflacyjną, która podwyższa koszty napraw samochodów. „Warto też wziąć pod uwagę wpływ wzrostu wartości i cen używanych samochodów na poziom świadczeń z autocasco” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Średnia cena autocasco to nadal ok. 1200 zł

Rekordowy poziom wypłat z polis AC, który odnotowano w minionym roku to również efekt wzrostu popularności wspomnianych ubezpieczeń dobrowolnych. Dane KNF wskazują, że liczba zawartych umów ubezpieczeń z działu drugiego i grupy trzeciej zmieniała się następująco przez ostatnie lata:

  • 2018 r. - 6 706 888
  • 2019 r. - 7 087 791
  • 2020 r. - 7 456 877
  • 2021 r. - 8 101 814

Powyższe dane sugerują, że pandemia COVID-19 nie miała znaczącego wpływu na popularność polis autocasco. W ramach odpowiedzi na pandemiczne zawirowania gospodarcze kierowcy mogli jednak ograniczać zakres kupowanej ochrony i częściej szukać tańszego AC (zwłaszcza w 2020 r.). Świadczy o tym spadek średniej składki nowych polis z grupy trzeciej ubezpieczeniowego działu II (ubezpieczenia casco pojazdów lądowych, z wyjątkiem pojazdów szynowych). Samodzielne obliczenia Ubea.pl wskazują, że przeciętna składka AC miała następujący poziom w ostatnich latach:

  • 2018 r. - 1 238 zł
  • 2019 r. - 1 223 zł
  • 2020 r. - 1 180 zł
  • 2021 r. - 1 197 zł

Informacje napływające w bieżącym roku z rynku polis autocasco na pewno mogą być jeszcze bardzo ciekawe. Presja inflacyjna będzie bowiem zmuszać ubezpieczycieli do podnoszenia składek AC. Natomiast kierowcy w ramach odpowiedzi na rosnące koszty paliwa i różne obciążenia finansowe (m.in. raty kredytów) mogą chętniej wybierać tańsze oferty autocasco.

Ubea.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
powiemwamcomysle
Zarobic na czym 620 baniek to zyla zlota pewnie ze tak.
zoomek
Może pora na obowiązkowe OC dla politykow od ich działalności? Tyle szkód robią że chyba żaden system ubezpieczeniowy z reasekuracją tego by nie wytrzymał.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki