REKLAMA
PIT 2023

Co z handlem w Wigilię? Senat podjął decyzję

2023-11-30 13:39
publikacja
2023-11-30 13:39

Senat przyjął w czwartek bez poprawek nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Co z handlem w Wigilię? Senat podjął decyzję
Co z handlem w Wigilię? Senat podjął decyzję
fot. Humphrey Muleba / / Pexels

Za przyjęciem noweli ustawy głosowało 94 senatorów, nikt nie głosował przeciw, jeden senator się wstrzymał.

W czwartek rano za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowały połączone senackie komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Poprawek nie zgłoszono także podczas posiedzenia plenarnego Senatu, które odbyło się po posiedzeniu komisji.

Posłowie Polski 2050-TD, autorzy uchwalonej w środę przez Sejm noweli, wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

"Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia" - wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

W nowelizacji zaproponowano "jednoznaczne przesądzenie, że Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu".

Takie rozwiązanie uzasadniono szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.

W nowych przepisach wskazano, że w przypadku gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były niedzielami handlowymi.

Zgodnie z nowelą, każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Nowela ma wejść w życie po upływie dnia następującego po ogłoszeniu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

ra/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
Dobrze że pracownicy będą mieli wolne. Bo co niektórzy gdyby tylko mogli to nawet i w same święta by się nie zdążyli jeszcze obkupić.
inwestor.pl
Handel w niedzielę jest zły w markecie, dobry w Żabce i dobry na stacji benzynowej. Co ciekawe handel w niedzielę przed Wigilią jest dobry, a w niedzielę po Wigilii już nie. Poznasz głupiego, po ustawach jego.
karbinadel
Trochę śmieszne, że naczelne instytucje państwa mają się zajmować tym, czy komuś wolno otworzyć sklep, kiedy ma na to ochotę. Niestety, poprzednia (a właściwie jeszcze wciąż aktualna) władza doprowadziła do tego absurdu
wizytator
Inaczej wrócilibyśmy do feudalizmu. Zostaw pracodawcy wolną rękę to nawet dzieci wyśle do pracy. A to już przerabialiśmy jak byś nie pamiętał.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki