REKLAMA

Chciał zainwestować w kryptowaluty; stracił 1,6 mln zł

2021-10-15 18:50
publikacja
2021-10-15 18:50
Chciał zainwestować w kryptowaluty; stracił 1,6 mln zł
Chciał zainwestować w kryptowaluty; stracił 1,6 mln zł
fot. ECO LENS / / Shutterstock

1 mln 600 tys. zł zniknęło z konta mężczyzny, który chcąc zainwestować w kryptowaluty, dał się podejść oszustom. Przestępcy namówili mieszkańca Konina (woj. wielkopolskie) na zainstalowanie w komputerze aplikacji AnyDesk, przy pomocy której wyprowadzili pieniądze z konta.

Kom. Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powiedział PAP, że do oszustw, w których pokrzywdzony został mieszkaniec Konina, dochodziło na przestrzeni kilku tygodni; przestępcy kontaktowali się z nim od początku sierpnia do połowy września.

Święcichowski zaapelował o ostrożność i zaznaczył, że "jeżeli ktokolwiek nam proponuje zainstalowanie aplikacji AnyDesk, wmawiając nam, że nie wiadomo, co to jest, jak ma ułatwić kontakt – to pamiętajmy, że tak naprawdę ona służy do zdalnego przejęcia kontroli nad naszym komputerem bądź telefonem".

"Jeśli zainstalujemy tę aplikację, to tak naprawdę, jakbyśmy zaprosili złodzieja do naszego domu" – zaznaczył Święcichowski.

Sierż. szt. Szymon Urycki z Komendy Miejskiej Policji w Koninie tłumaczył w piątek, że poszkodowany mężczyzna, przeglądając jeden z portali społecznościowych, zainteresował się reklamą zachęcającą do zainwestowania pieniędzy w rynek kryptowalut.

"W ogłoszeniu była informacja, żeby zainteresowane osoby poprzez aplikację Messenger wyraziły swój akces przystąpienia do inwestycji. Po kilku dniach do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który opisał sposób i możliwości oraz gwarancję szybkiego zysku poprzez zainwestowanie własnych środków na platformie inwestycyjnej firmy, którą reprezentuje. Poprosił również o podanie swoich danych osobowych oraz o zainstalowanie na komputerze aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić komunikację oraz wykonywanie przelewów" – tłumaczył.

Za namową oszusta mężczyzna wykonał przelew na podany rachunek bankowy, a na swoją skrzynkę mailową otrzymał potwierdzenie wpłaty depozytu na platformie inwestycyjnej. Po kilku dniach oszust ponownie zadzwonił, tym razem z propozycją zainwestowania pieniędzy w zakup okresowych akcji inwestycyjnych na 2 miesiące.

"Telefonów z podobnymi propozycjami inwestycji i szybkiego zysku pokrzywdzony otrzymał kilka. Żaden z nich nie wzbudził jego podejrzenia. Wszystko wskazywało, że oszust przedstawiający się jako przedstawiciel firmy, najzwyczajniej przedstawia aktualne oferty do zainwestowania pieniędzy" – podał Urycki.

Ofiara tego oszustwa straciła 1,6 mln zł.

autor: Anna Jowsa

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ravglowienka
Ja widziałem ostatnio na portalu społecznościowym zdjęcie grzyba. Autor pytał czy może go zjeść.
jacekdr64
Pieniądze są dla ludzi mądrych bo głupim szkodzą albo je tracą.
adam.1983
Jakim cudem z takim poziomem inteligencji dorobił się ponad 1,5mln zł ?
wychodzi na to że brak inteligencji sprzyja w dorabianiu się fortuny :P
andregru
Patrząc na naszych posłów , polityków to brak inteligencji sprzyja pobieraniu coraz wyższego wynagrodzenia.
ja3
Mógł wygrać, odziedziczyć lub pracował w spółce skarbu państwa.
xiven
im dłużej żyje tym mniej rozumiem skąd ludzie mają pieniądze
incitatus
w tym wypadku najprawdopodobniej od partii rzadzacej, gdzie poziom wynagradzania jest dodatnio skorelowany z poziomem glupoty

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki