REKLAMA

RAPORTCeny materiałów budowlanych rosną coraz wolniej. Ale są wyjątki

2023-02-16 16:32
publikacja
2023-02-16 16:32

Cen materiałów budowlanych rosna coraz wolniej. Wyjątkek stanowią cement i wapno - podał w czwartek RynekPierwotny.pl. Eksperci portalu przewidują, że parametry wzrostu cen materiałów budowlanych mogą wrócić do wartości jednocyfrowych przed końcem roku, ale warunkiem jest podobny ruch inflacji CPI.

Ceny materiałów budowlanych rosną coraz wolniej. Ale są wyjątki
Ceny materiałów budowlanych rosną coraz wolniej. Ale są wyjątki
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych, która wiosną ub. roku osiągnęła średni poziom 34 proc. rdr, w styczniu br. wyhamowała o połowę i wyniosła 17 proc., osiągając tym samym wartości zbliżone do krajowej inflacji - poinformował RynekPierwotny.pl.

"Oznacza to, trwający już dziewiąty miesiąc z rzędu, trend spadkowy. W optymistycznym wariancie tego typu sytuacja daje nadzieję na powrót parametrów wzrostu cen do wartości jednocyfrowych jeszcze przed końcem bieżącego roku" - zwrócono uwagę w raporcie portalu.

Autorzy opracowania stwierdzili, że najnowszy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB potwierdza utrwalenie tendencji z ostatnich miesięcy.

Poza cementem i wapnem dynamika drożyzny wyraźnie maleje

"W dalszym ciągu jedyną pozycją coraz mocniej zwyżkującą jest cement z wapnem, drożejące rdr już o 55 proc." - podkreślili. "We wszystkich pozostałych przypadkach dynamika drożyzny wyraźnie maleje. Na drugim biegunie klasyfikację zamykają płyty OSB i drewno z ujemną dynamiką rzędu 6 proc. Dokładnie przed rokiem właśnie ta grupa towarowa była na samej górze wzrostów cen materiałów z wynikiem 54 proc. rdr., natomiast cement i wapno zamykały stawkę z zaledwie 6-procentową dynamiką zwyżki" - zwrócili uwagę.

Zdaniem ekspertów silne wzrosty cen cementu były trafnie prognozowane już przed rokiem, kiedy to wybuch wojny w Ukrainie drastycznie ograniczył możliwości importu tego spoiwa ze Wschodu, głównie z Białorusi, a także stał się katalizatorem wzrostu cen energii, która w tym przypadku stanowi nawet połowę kosztów produkcji. "Do tego dochodzą koszty uprawnień do emisji CO2, które ostatnio ponownie wybiły w okolice rekordowych poziomów, a za które musi zapłacić końcowy odbiorca" - dodali.

W dalszym ciągu notowania giełd surowcowych, które często mają decydujący wpływ na ceny materiałów budowlanych, sugerują zastopowanie hossy najważniejszych dla realizacji inwestycji budowlanych pozycji - ocenił RynekPierwotny.pl.

Spadki cen materiałów budowlanych wynikają z ogrniaczenia liczby nowych budów

Dodano, że obserwowane słabnięcie wzrostowej dynamiki cen materiałów budowlanych ma także bezpośredni związek z sytuacją na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym, na którym załamanie sprzedaży nowych mieszkań skutkuje postępującym ograniczeniem aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich.

Portal przypomniał, że według danych GUS dot. budownictwa mieszkaniowego deweloperzy w 2022 r. rozpoczęli budowę 115 tys. lokali, czyli o prawie jedną trzecią mniej rok do roku.

"Według prognoz PZFD (Polski Związek Firm Deweloperskich - PAP) rok bieżący zaznaczy się kolejnym regresem uruchamianych inwestycji mieszkaniowych do poziomu nawet 70 tys. lokali. Gdyby prognoza ta miała się sprawdzić, oznaczałoby to drastyczny spadek popytu na materiały budowlane oraz presję na zniżkę ich cen" - ocenili eksperci.

Jak zastrzegli, trudno oczekiwać, by "materiały budowlane taniały na potęgę tylko z powodu spowolnienia w mieszkaniówce". Według ekspertów najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie w przyszłości korelacji dynamiki cen materiałów budowlanych z dynamiką inflacji.

"Stąd wniosek, że zejście tempa wzrostu cen materiałów do wartości jednocyfrowych w przewidywalnej przyszłości jest możliwe tylko pod warunkiem podobnego ruchu wartości CPI" - ocenili eksperci portalu RynekPierwotny.pl. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
"dynamika drożyzny wyraźnie maleje"

Ciekawe sformułowanie, ale w jakim to języku?
simonsoft8
sami eksperci mają zdolność przewidywania ceny
ej_czy_nie
Tych ekspertów od wzrostów pustaków chyba Pan Bóg opuścił w obecnych czasach
warszawyak
Nic tylko patrzeć jak ceny mieszkań w Warszawie polecą na łeb, na szyję !!! Wtedy kupię sobie apartament 25 m2 w Warsawie na Marsałkowskiej z widokiem na Pałac Kultury i Nauki zaciągając kredyt na 100 lat !!!

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki