CBA zatrzymało 12 osób w sprawie piramidy finansowej

W środę na terenie województwa wielkopolskiego CBA zatrzymano 12 pracowników jednego banku, którzy oszukiwali klientów oferując im certyfikaty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Zbieżność dat i kwot wskazuje, że najprawdopodobniej chodzi o pracowników Alior Banku oraz produkty W Investments. Bank wydał w tej sprawie oświadczenie.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania.
Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania. (Bankier.pl)

Sprawę zatrzymań CBA z Alior Bankierm powiązali tez inwestorzy. Stabilny na początku sesji kurs akcji Aliora zaczął słabnąć od godz. 10-tej, by przyspieszyć spadki po godz. 10:30, kiedy to CBA poinformowała o sprawie.  Potem kurs banku odrobił część strat. W rezultacie akcje Alior Banku tracą w środę po południu niespełna 2% do poziomu 61,1 zł.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w środę rano zatrzymało 12 byłych i obecnych pracowników jednego z banków, którzy oferowali klientom "certyfikaty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych". Jak podało CBA, dwie z tych osób należały do "pionu kierowniczego". Do zatrzymań doszło w województwie wielkopolskim.

- 12 osób, byłych i obecnych pracowników jednego z banków, w tym dwóch z pionu kierowniczego zostało zatrzymanych dzisiaj rano w Wielkopolsce przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury CBA – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

- Czynności mają związek ze śledztwem, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczącym funkcjonowania w latach 2012-2017 na terenie kraju zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania ustalono, że grupa stworzyła i zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. W wyniku działania grupy ponad 2000 osób straciło co najmniej 600 milionów złotych. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych – dodaje CBA.

To kolejne już zatrzymania w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi śledztwie dotyczące m. in. nieprawidłowości przy oferowaniu klientom sektora bankowości prywatnej banku i biura maklerskiego, certyfikatów zamkniętych funduszy inwestycyjnych przez W Investment S.A. Zorganizowana grupa przestępcza miała działać w latach 2012-2017.

- Zatrzymani, po doprowadzeniu do prokuratury, usłyszą zarzuty oszustwa, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznej wartości. Łączna kwota strat, jakie ponieśli klienci kupujący certyfikaty objęte aktualnie przedstawionymi zarzutami, przekracza 12,5 miliona złotych – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

PK podała, że w toku śledztwa łódzkiej prokuratury ustalono, że pracownicy banku, którzy sprzedawali certyfikaty zamkniętych funduszy inwestycyjnych wprowadzali klientów w błąd. Zapewniali o bezpieczeństwie ulokowanych środków i gwarantowali pewny zysk rzędu 10-16 proc., przekraczający wysokość oprocentowania w innych lokatach bankowych. Klienci byli także informowani, że mogą wystąpić z funduszu z "bezwarunkową wypłatą zainwestowanych pieniędzy".

Prokuratura ustaliła, że pokrzywdzonych w ten sposób może być ponad 2 tysiące osób, a suma strat przekracza 600 milionów złotych.

Poprzednich zatrzymań w tej sprawie CBA dokonała 5 marca. Wówczas w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zarzuty przedstawiono 11 osobom. 7 z nich zostało tymczasowo aresztowanych, zarzucono im m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz prania pieniędzy.

Wobec pozostałych czterech zatrzymanych podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w kwocie od 200 do 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Według ustaleń prokuratury osoby te nie uczestniczyły w zorganizowanej grupie przestępczej. Działały natomiast na szkodę spółek portfelowych funduszy inwestycyjnych poprzez udział w transakcji nabycia przez te spółki udziałów w cypryjskiej spółce Winterfox, w wyniku czego doszło do wyrządzenia szkody w łącznej kwocie przekraczającej 35 mln zł.

Alior współpracuje z prokuraturą i KNF ws. funduszy W Investments

Alior Bank współpracuje z prokuraturą i Komisją Nadzoru Finansowego w celu wyjaśnienia okoliczności związanych z sytuacją funduszy W Investments, a w sprawie certyfikatów oferowanych przez W Investments występuje jako strona pokrzywdzona - poinformował Alior w przesłanym oświadczeniu.

"W sprawie certyfikatów oferowanych przez W Investments Alior Bank występuje jako strona pokrzywdzona. Podkreślamy, że w pełni współpracujemy z prokuraturą i Komisją Nadzoru Finansowego w celu wyjaśnienia okoliczności związanych z sytuacją funduszy WI" - napisano w przesłanym PAP Biznes oświadczeniu.

"Bankowi zależy na pełnym i szybkim wyjaśnieniu tej sprawy. Jednocześnie zaznaczamy, że Alior Bank jako pierwszy poinformował organy nadzoru o możliwych nieprawidłowościach ws. certyfikatów W Investments. Zgłosił także sprawę do prokuratury" - dodano.

W połowie stycznia Alior Bank ocenił, że nie dopuścił się systemowego missellingu przy oferowaniu certyfikatów W Investments. Bank informował wówczas, że wewnętrzny audyt nie wykazał łamania prawa i przypadków rażącego naruszania wewnętrznych procedur, a postępowanie prowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego nadal jest w toku i składane są dodatkowe wyjaśnienia.

PAP/ PAP Biznes/ CBA

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 17 pjb

A co z getback który jak pisała prasa finansował imprezy około PiSowe, a potem kupował przeszacowane portfele wierzytelności banków państwowych? Nikt RN getback nie dotyka, nie rozlicza głównego inwestora który wprowadzał akcje na giełdę, co z KNF który dał bankrutowi zgodę na wejście na GPW?

! Odpowiedz
1 23 sublt2

No Teraz test dla wymiaru sprawiedliwości, benchmark to sprawa Madoffa: 1 rok procesu i 100 lat odsiadki.
A nie odwrotnie. :-)

! Odpowiedz
12 12 marxs

uff co za ulga a już myslałem że Pani Prezes Gertruda razem z Radą Nadzorczą zostali zatrzymani

! Odpowiedz
39 44 janek43

jeśli wybierzecie w wyborach partie "liberalne" jak PO czy Nowoczesna to takich przekrętów nikt nawet nie będzie ścigał a wy sobie będziecie mogli co najwyżej na forum ponarzekać. Co więcej ze wszystkich telewizji dowiecie się że to Wasza wina bo daliście się nabrać i nie umiecie czytać umów. Ja mimo że skończyłem SGH i powinienem być teoretycznie liberałem to jestem za większa regulacją sektora finansowego bo od projektowania wałków są całe działy w bankach i zwykły człowiek nie ma szans.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 33 marxs

"435 mln euro, blisko 2 mld zł. Za taką sumę spółka Srebrna mogła sprzedać 190-metrowy wieżowiec, gdyby powstał - wynika z finansowego projektu inwestycji"- za PISów to takich przekrętów nikt nawet nie będzie ścigał a wy sobie będziecie mogli co najwyżej na forum ponarzekać

! Odpowiedz
20 20 marxs odpowiada marxs

a tu poniżej info dla prokuratury i CBA
-Narodowe Centrum Kultury wsparło fundację o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis Fundacja otrzymała wsparcie w wysokości ponad 50 tys. złotych
- Fundacja Jana Pietrzaka, której prezesem jest żona satyryka - Katarzyna, została wsparta kwotą w wysokości 150 tys. zł.
-Fundacja Niezależne Media prawicowego publicysty i redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”
Fundacja Tomasza Sakiewicza otrzymała wsparcie w wysokości 190 tys. zł.
Źródło: Radio ZET

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 21 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada marxs

ale co ma piernik do wiatraka? podajesz publiczne informacje ze dwie spolki sie nie dogadaly w ogole co mnie interesuje umowa jakiejs srebrnej, zlotej czy drewnianej z inwestorem z Austrii. Dotacje do tych calych fundacji tez jest informacja publiczna - oczywiscie ze uwazam ze to granda ale przynajmiem wiemy ze nas okradaja i na ile. To o czym janek43 pisze to ze chlopie bedziesz zyl w niewiedzy jak ta "opozycja" dojdzie do wladzy to bedzie wielkie zamiatanie pod dywan i wieszanie psow na kaczorze i PiS za wszystkie zle rzeczy swiata. Nie ma tam zadnego programy zadnych propozycji reform beda tylko jechac rowno po PiS. A to ze PiS jest do bani to wiadomo bez tej niedorozwinietej "opozycji"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 19 glos_rozsadku

jakie liberalne? PO czy PIS to jest to samo. Robią dokładnie to samo. Różnią się tylko tym, że inne osoby są na stołkach i w całej tej wojence tylko o to chodzi. By na stołky byli my a nie oni.

! Odpowiedz
6 14 glos_rozsadku odpowiada glos_rozsadku

PO = PIS = socjalizm

! Odpowiedz
2 12 zenonn odpowiada marxs

Moralność Kalego.
"Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (...) to jest zły uczynek (...). Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy."

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,13% 56 047,39
2019-08-23 17:05:00
WIG20 -0,21% 2 103,68
2019-08-23 17:05:00
WIG30 -0,16% 2 406,12
2019-08-23 17:15:00
MWIG40 -0,07% 3 753,25
2019-08-23 17:04:15
DAX -1,15% 11 611,51
2019-08-23 17:37:00
NASDAQ -3,00% 7 751,77
2019-08-23 22:03:00
SP500 -2,59% 2 847,11
2019-08-23 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.