REKLAMA
PILNE

Bułgaria: ukończono I etap modernizacji elektrowni atomowej w Kozłoduju

2016-10-25 19:29
publikacja
2016-10-25 19:29
Bułgaria: ukończono I etap modernizacji elektrowni atomowej w Kozłoduju
Bułgaria: ukończono I etap modernizacji elektrowni atomowej w Kozłoduju
fot. Regis Duvignau / / Reuters

Termin użytkowania jednego z dwóch czynnych reaktorów w elektrowni jądrowej w Kozłoduju na północnym zachodzie Bułgarii przedłużono o 30 lat po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych. We wtorek rosyjsko-francuskie konsorcjum poinformowało o ukończeniu projektu.

Termin użytkowania reaktora upływał w 2017 r., a po modernizacji został przedłużony do 2047 r. Na 2018 r. zaplanowano modernizację drugiego reaktora, którego użytkowanie zostanie dzięki temu przedłużone o 60 lat - poinformowała minister energetyki Temenużka Petkowa. Moc dwóch reaktorów typu WWER 1000 po unowocześnieniu ma być podniesiona łącznie o 4 proc. - dodała.

Porozumienie o przedłużeniu terminu użytkowania reaktorów podpisano w ubiegłym roku. Koszt projektu to 360 mln euro. Modernizacji podjęło się konsorcjum złożone z rosyjskich koncernów Rosatom i Rusatom Service oraz francuskiego Electricite de France. Przeprowadzonych zostanie ponad 200 operacji mających unowocześnić reaktory, które zapewniają Bułgarii 33 proc. energii elektrycznej. Jest to najtańszy prąd w porównaniu z energią produkowaną przez elektrownie węglowe, hydroelektrownie oraz z energią pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych.

Podczas uroczystości z okazji ukończenia pierwszego etapu inwestycji minister Petkowa zapewniła we wtorek w obecności przedstawicieli rosyjskich koncernów, że do połowy grudnia br. Bułgaria zapłaci Rosji grzywnę w wys. 620 mln euro z odsetkami, nałożoną na Sofię przez międzynarodowy sąd arbitrażowy za zerwanie umowy z rosyjskim Atomstrojeksportem na budowę dwóch reaktorów dla elektrowni w Belene. W marcu 2012 r. Bułgaria zrezygnowała z tej inwestycji z powodu zbyt wysokich kosztów i złego planowania finansowego.

Pierwszy zastępca dyrektora Rosatomu Kiriłł Komarow powiedział, że natychmiast po uregulowaniu grzywny Rosja jest gotowa przekazać Bułgarii wyprodukowane urządzenia. Jeśli jednak Bułgaria zechce, Rosja może też przechowywać reaktory u siebie, a cena za tę usługę nie będzie kosmicznie wysoka - dodał.

We wrześniu bułgarski parlament zatwierdził udzielenie kredytu Krajowej Spółce Energetycznej (NEK) na wypłatę odszkodowania za zerwanie umowy z Rosją. Przyznanie kredytu wymaga jednak zgody Komisji Europejskiej, która ma orzec, czy nie chodzi w tym przypadku o niedozwoloną pomoc państwa dla firmy sektora energetycznego. Sofia liczy na odpowiedź Brukseli w najbliższych tygodniach.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Zadzior
Bułgaria ma elektrownię atomową. To jest fakt. A fikcja ? Według Bankstera Polska będzie produkować miliony samochodów elektrycznych choć nie potrafimy wybudować od 30 lat nawet jednej lichej elektrowni atomowej. Kraj dużo biedniejszy od Polski, zacofany? ma taka elektrownię od 30 lat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki