REKLAMA

Budowa domu do 70 mkw. bez pozwolenia. Propozycja zwiększenia limitu odrzucona

2021-09-17 01:12, akt.2021-09-17 10:27
publikacja
2021-09-17 01:12
aktualizacja
2021-09-17 10:27
Budowa domu do 70 mkw. bez pozwolenia. Propozycja zwiększenia limitu odrzucona
Budowa domu do 70 mkw. bez pozwolenia. Propozycja zwiększenia limitu odrzucona
fot. Dziurek / / Shutterstock

Na piątkowym posiedzeniu połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej odrzuciły zgłoszone w drugim czytaniu poprawki do projektu ustawy o budowie domów bez formalności.

Na piątkowym wspólnym posiedzeniu Komisja Infrastruktury oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrywały poprawki zgłoszone do projektu ustawy o budowie domów do 70 m kw. powierzchni zabudowy bez formalności.

Pierwszy wniosek dotyczył odrzucenia projektu ustawy w całości. Wśród posłów popierających wniosek był Waldy Dzikowski (KO), który zwracał uwagę, że projekt w obecnym kształcie ogranicza władztwo samorządów nad planowaniem przestrzennym i może skutkować popsuciem także istniejącego już ładu przestrzennego.

„Nasz projekt nic nie zmienia w ładzie przestrzennym. Zasady jego kształtowanie zostają takie, jak są obecnie, jedyna zmiana materialna to ograniczenie analizy urbanistycznej do 200 metrów w okolicy. Poza tym dotyczy on wyłącznie budynków, które nie będą oddziaływać na działki sąsiednie. Jeśli ktoś zgłosi do starosty budowę oddziaływującą na działki sąsiednie, wówczas starosta nie będzie procedował tego wniosku tym trybem” – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Wniosek został odrzucony. Pozostałe poprawki dotyczyły m.in. wprowadzenia obowiązku zatrudniania kierownika budowy, konieczności poddania budynku doprowadzonego do stanu surowego kontroli pod względem jego zgodności z projektem, ograniczenia wielkości domu do 70 m kw. powierzchni użytkowej (w projekcie jest mowa o powierzchni zabudowy). Był także wniosek o podniesienie wielkości domu możliwego do zbudowania na zgłoszenie do 100 m kw. Wszystkie te poprawki zostały odrzucone.

Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład „Polskiego Ładu”. Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
dareku87
Absurdalny program, jeśli ktoś realnie planuje zamieszkać w domu, to unikać tej opcji. To po prostu skończy się katastrofą, budowa jest skomplikowana i sprawia wiele problemów, bez dobrego wykonawcy to proszenie się o kłopoty. Ja cieszę się ze swojej decyzji, żeby nie budować samemu – postawiłem na zakup gotowego Absurdalny program, jeśli ktoś realnie planuje zamieszkać w domu, to unikać tej opcji. To po prostu skończy się katastrofą, budowa jest skomplikowana i sprawia wiele problemów, bez dobrego wykonawcy to proszenie się o kłopoty. Ja cieszę się ze swojej decyzji, żeby nie budować samemu – postawiłem na zakup gotowego domu na Wilgi Park w Warszawie, przynajmniej nie muszę się martwić ekipą i materiałami.
bt5
Ludzi dotychczas z tych domków na zgłoszenie 35m2 zabudowy interesowało to że nie trzeba się bawić w kupny projekt i inna większa papierologię ( bo wystarczyły rysunki i umiejscowienie na mapce i dawać do starostwa. I każdy myślał że ten nowe prawo to samo ale na większe domki do 70 m2 zabudowy. Niby tak jest ale Ludzi dotychczas z tych domków na zgłoszenie 35m2 zabudowy interesowało to że nie trzeba się bawić w kupny projekt i inna większa papierologię ( bo wystarczyły rysunki i umiejscowienie na mapce i dawać do starostwa. I każdy myślał że ten nowe prawo to samo ale na większe domki do 70 m2 zabudowy. Niby tak jest ale tylko częściowo bo tylko w kwesti domków rekraecyjnych nie trzeba będzie mieć projektu. To i tak niewiele wnosi do sprawy bo juz z tym domkami 35m2 był problem ograniczenia wysokości maksymalnej budynku do 5 m . A tu nic w tymn nowym prawie nie jest podane że będzie zwiekszona wysokość. W krajach zachodnich jest wiele takich małych domków o pow. zabudowy 70 m2 i pow, użytkowej 90 m2 , są to domki o dwóch pełnych kondygnacjach tzw. compact two story. Ale żeby to miało rece i nogi to musi być przepisach dopuszczenie maksymalnej wysokosci do 7.5 . A tak jak ktos ma kupic projekt to od razu mu ochota odchodzi. Jeszcze warunki zabudowy. , pewnie jeszcze sie okaże ze projekt musi byc na nowe warunki techniczne. Dla deweloperów ta ustwa nie ma żdanego znaczenia bo 90% klientów na domki od deweloperów to klienci pod kredyt gdzie taki domek bez działki na nowych warunkach technicznych i na nowych cenach materiałow to koszt 400 tys. Kto ma w ogóle zdolność kredytową to nie rzuci się wtedy na takie maleństwo , bo chce się pokazac.
mknowak
Jedź na ROD choćby w Poznaniu na Warszawskiej to co tam się buduje to będziesz w szoku nikogo żadne 35 m2 nie interesuje każdy robi co chce i nikt się tym nie interesuje. To jest Polska tutaj każdy sobie robi co chce a jak jest z jedynej właściwej partii to zalegalizują nawet elektrownię atomową postawioną na dziko
peluquero odpowiada mknowak
na wszystkich RODach powstają wille to jest wielki plac budowy
mknowak odpowiada peluquero
No właśnie nie wille tylko "wille" chciałeś napisać chyba.... a teraz takie bajzel chcą zrobić w całym kraju geniusze.... Może lepiej by było zrobić MPZP dla miast i okolicznych gmin i problem by się sam rozwiązał ale w sumie to tak naprawdę nikt nie chce żeby się problem rozwiązał.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki