REKLAMA

Brytyjskie bankomaty na bezrobociu – wypłaty spadły o 37 proc.

2021-01-27 12:44
publikacja
2021-01-27 12:44
fot. guruXOX / Shutterstock

Rosnąca popularność płatności bezgotówkowych i pandemiczne zamknięcie gospodarki sprawiły, że liczba wypłat w bankomatach w Wielkiej Brytanii w 2020 r. była niższa o 37 proc. niż rok wcześniej. Z danych operatora bankomatów Link wynika, że wartościowo największy spadek wypłat miał miejsce w Szkocji.

Operator największej sieci bankomatów w Wielkiej Brytanii, Link, podzielił się danymi dotyczącymi wykorzystania maszyn w 2020 r. Widać w nich efekty zarówno epidemii, jak i zmian preferencji klientów.

Statystyczny dorosły Brytyjczyk w 2020 r. wypłacił z bankomatu ponad 1500 funtów. Oznacza to spadek o 30 proc. z 2193 funtów w 2019 r. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki obejmujące liczbę transakcji. Odnotowano 37-procentowy spadek. W 2019 r. dokonano 2,6 mld wypłat, a w 2020 r. – 1,6 mld.

„W ostatnich latach, w miarę jak konsumenci kierowali się w stronę kart zbliżeniowych i płatności online, liczba transakcji w bankomatach spadała przeciętnie o 10 proc. rok do roku. Jednakże w kwietniu 2020 r., podczas pierwszego lockdownu, liczba transakcji spadła aż o 68 proc.” – wskazuje Link w informacji prasowej.

Z danych Link wynika, że największy spadek wartości wypłat w przeliczeniu na dorosłego mieszkańca odnotowano w Szkocji. Najniższy poziom tego wskaźnika w 2020 r. osiągnęła południowo-zachodnia część Anglii, zbliżając się do granicy 1000 funtów.

Kurczy się także sieć maszyn umożliwiających wypłatę gotówki, na co miały wpływ również tymczasowe zamknięcia niektórych lokalizacji, np. pubów czy kin. Liczba bankomatów tzw. free-to-use (darmowych dla klientów banków) spadła z 45,3 tys. w 2019 r. do 41,7 tys. w 2020 r. Ubyło także 2700 bankomatów płatnych (pay-to-use), a ich liczba sięgnęła 12,6 tys.

MK

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe jaki udział na rynku mają ABM tej firmy Link? Wie ktoś?
innowierca
Warto zauwazyc ze bankomaty bankow tych wiekszych typu Santander, Barclays, HSBC, NatWest, Halifax, Lloyd's TSB... to nie tzw "Free to use" tylko normalne free to use jezeli chodzi o wyplate wlasnych pieniedzy. Dodatkowo skoro centra handlowe i sklepy na glownych ulicach sa zamkniete a ludzie czesto wyplacali kase zeby Warto zauwazyc ze bankomaty bankow tych wiekszych typu Santander, Barclays, HSBC, NatWest, Halifax, Lloyd's TSB... to nie tzw "Free to use" tylko normalne free to use jezeli chodzi o wyplate wlasnych pieniedzy. Dodatkowo skoro centra handlowe i sklepy na glownych ulicach sa zamkniete a ludzie czesto wyplacali kase zeby zrobic zakupy a podczas lockdawnow kupuja online to logiczne ze nastapil spadek wyplat zadawaloby sie skoro nie ma gdzie uzyc gotowki. Mozna zalozyc ze gdyby od jutra otworzyc wszystko na raz to wyplaty gotowki z bankomotow wzrosna wlasciwie od pierwszego dnia po otwarciu sklepow.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki