REKLAMA

Brejza chce komisji śledczej do zbadania sprawy inwigilacji Pegasusem

2021-12-28 09:13
publikacja
2021-12-28 09:13

Sprawa inwigilowania mnie Pegasusem powinna być wyjaśniona przez komisję śledcza - uważa senator KO Krzysztof Brejza. Jak podkreślił, użyto przeciwko niemu narzędzia, które powinno być wykorzystywane do zwalczania terroryzmu. Wpłynęło to na przebieg wyborów parlamentarnych - dodał.

Brejza chce komisji śledczej do zbadania sprawy inwigilacji Pegasusem
Brejza chce komisji śledczej do zbadania sprawy inwigilacji Pegasusem
fot. Marta Marchlewska / / Senat RP

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, która powołała się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, senator KO Krzysztof Brejza był inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Do telefonu Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi. Wcześniej Citizen Lab informowała, że inwigilowani za pomocą Pegasusa mieli być także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

We wtorkowej rozmowie na antenie TVN24 Brejza podkreślał, że użyto przeciwko niemu "broni dla cyberprzestępców" oraz "narzędzia, które powinno być wykorzystywane do zwalczania terroryzmu".

Pytany, czy w jakimś momencie domyślał się, że na jego telefon nałożono system kontroli operacyjnej, polityk odparł, że miał takie podejrzenia. "W kampanii wyborczej ludzie PiS byli krok za nami. Tam, gdzie my jeździliśmy, tam się oni bardzo szybko pojawiali"- odparł.

Na pytanie, czy jego zdaniem sąd wydał zgodę na podsłuchy, Brejza odparł, że "sąd mógł zostać wprowadzony w błąd". "Przypomnę, że na czele służb stoją ludzie, którzy zostali skazani w I instancji na bezwzględne wyroki więzienia za zniszczenie Andrzeja Leppera, kręcenie lewej operacji i podsłuchiwanie wielu posłów. Zostali oczywiście ułaskawieni, ale ci ludzie mają takie doświadczenia w swoim życiu" – powiedział.

Jego zdaniem sprawa powinna być wyjaśniona "co najmniej przez sejmową komisję śledczą ", ponieważ "wpłynęła na przebieg oraz wolność i uczciwość wyborów". Pytany, czy jego zdaniem są inne sposoby, by ją wyjaśnić, Brejza zaprzeczył.

"Nie ma innych możliwości niż powołanie komisji śledczej, w której będzie proporcjonalny udział klubów parlamentarnych" – podkreślił. Jak zapowiedział, złożony zostanie wniosek w tej sprawie. "To już decyzja klubu, czy w tym Sejmie (tej kadencji Sejmu – PAP). Moim zdaniem przyszły Sejm powinien bardzo wnikliwie tej sprawie się przyjrzeć" - dodał.

W poniedziałek senator Brejza skierował wniosek do prezesa NIK o przeprowadzenie pilnej kontroli w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jak poinformował, chodzi m.in. o zbadanie, czy były legalne podstawy do przeprowadzenia cyberataków na jego telefon oraz o stwierdzenie, jakie osoby miały dostęp do materiałów z niego wykradzionych.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do sprawy Pegasusa, podkreślił w rozmowie z PAP, że "wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe". Rzecznik podkreślił, że służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej". Przypomniał, że w Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu postanowienia przez sąd.

Soloch: Sejmowa komisja ws. Pegasusa miałaby charakter bardziej polityczny niż wyjaśniający

Sejmowa komisja ws. Pegasusa miałaby charakter bardziej polityczny niż wyjaśniający - ocenił we wtorek prezydencki minister, szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że prezydent otrzyma szczegółową informację w tej sprawie od instytucji rządowych.

Soloch był pytany w TOK FM o pomysł powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić doniesienia dotyczące inwigilacji oprogramowaniem Pegasus przez polskie służby. Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, tym oprogramowaniem inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Zdaniem Solocha, "taka komisja miałaby charakter bardziej polityczny niż wyjaśniający". Według niego, w tej sprawie opozycja gra swoją grę. "Przecież nie jest to tylko moralne oburzenie, ale też wykorzystanie całej sytuacji, żeby wzmocnić siebie i osłabić rządzących" - dodał.

Soloch zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda oczekuje na wyjaśnienie tej sprawy. "Myślę, że będziemy mieli wkrótce więcej informacji na ten temat. Na pewno pan prezydent ze strony instytucji rządowych będzie miał szczegółową informację w tej sprawie" - zaznaczył.

"Nie ma żadnych silnych dowodów, że rzeczywiście to nasze służby hakowały, zbierały i robiły to bezprawnie. Poczekajmy na formalne wyjaśnienia" - dodał prezydencki minister.

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
podatnik-
A ja nadal nie wiem Panie Brejza dlaczego telewizje w prawie wolnym PRLu bis zakładało dwóch TW i jeden KO. TVN zakładał: Jan Wejchert -TW. W. Konarski i zgodnie z zapisem w dzienniku rejestracyjnym stołecznej jednostki SB w okresie od 6.11.1975 do 24.01.1990 r. był on zarejestrowany przez Wydział II tej jednostki, czyli przez A ja nadal nie wiem Panie Brejza dlaczego telewizje w prawie wolnym PRLu bis zakładało dwóch TW i jeden KO. TVN zakładał: Jan Wejchert -TW. W. Konarski i zgodnie z zapisem w dzienniku rejestracyjnym stołecznej jednostki SB w okresie od 6.11.1975 do 24.01.1990 r. był on zarejestrowany przez Wydział II tej jednostki, czyli przez stołeczny kontrwywiad. Jednocześnie przypominam, że to były czasy gdzie ludzie tracili życie za samo rozmawianie o Zachodzie a ten facet Jan Wejchert -TW. W. Konarski z tym zgniłym Zachodem (wtedy)robił interesy! Tak wygląda fałszowanie historii w czystej postaci! I jeszcze jedno , kiedy tow. Balcerowicz Leszek wytłumaczy Narodowi skąd śp. Jan Wejchert miał pieniądze na założenie FOR? Jeśli chodzi o Mariusza Waltera to zarejestrowano go krócej, w innej, ale ważniejszej jednostce, a potem zarejestrowano po raz drugi. Zgodnie z zapisem w dzienniku rejestracyjnym MSW (czyli Centrali) zarejestrowali go funkcjonariusze Wydz. III Dep. II MSW w dniu 11.05.1983 r., zrezygnowali z niego 11.12.1989 r., ale w tym samym dniu zarejestrowali ponownie, ze zmianą kategorii rejestracji. Departament II MSW – to centrala SB-eckiego kontrwywiadu ale TVN powstała jako niezależna telewizja teraz widać jaka niezależna! i oczywiście kuriozalnie brzmi słowo "wolne" w ustach TW Stokrotka? Czyli poproszę Komisję Śledczą ds. powołania TVN!

300_pala
Widocznie prawo tego Nie zabraniało
kmiarek
A wiesz może dlaczego i jak w prawdziwym PRLu karierę robił dawny AKowiec, dostając dom na Żoliborzu a jego bliźniaki dostawały role w telewizji i były traktowane ulgowo w szkołach?
anannke
Za podsłuchiwanie opozycji w trakcie kampanii wyborczej powinna być dymisja rządu, a nie komisja śledcza.
max5000
Powinna powstać ale komisja dotyczącą fabryki hejt Brejzy i jego tatusia z ratusza w. Inowrocławiu. Cała rodzina maczała w tym palce.
3456
za okupacji doskonale sobie radzili z takimi osobnikami . co ten rząd wyprawia to się w głowie nie mieści co się dzieje kto to szaleństwo zatrzyma co się stało , to szok .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
Nadajesz z wanny jak Perejra?
3456
kliki ,klany rodzinne , od Warszawy po Pcim ,stworzyć lotne brygady do zwalczania mafii rodzinnych i ich znajomych ..Uruchomić obóz pracy w Krakowie Płaszowie . oczyścić naród z cwaniaków kombinatorów nierobów, złodzieji wszelkiej rasy i maści ,od tego zacząć od oczyszczenia . a komisje miałby w Płaszowie .

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki