REKLAMA

Bogdanka obniża cel produkcji węgla na '20 do ok. 7,4 mln ton

2020-09-29 19:30
publikacja
2020-09-29 19:30
materiały dla mediów

Bogdanka zaktualizowała założenia produkcyjne na 2020 roku i obniżyła plan produkcji węgla do ok. 7,4 mln ton z ok. 8,2 mln ton zakładanych wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Bogdanka podała, że wpływ na jej działalność w I półroczu 2020 miało przede wszystkim zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa.

"W I kwartale wynikało ono z ciepłej i wietrznej zimy, a w drugim – ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię w kraju związanego z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa, których skutkiem było spowolnienie procesów gospodarczych" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, po okresie spowolnienia nastąpiła normalizacja po stronie popytu na węgiel energetyczny i powrót do poziomów sprzedaży notowanych w poprzednich latach.

Spółka wskazała jednak, że nastąpiły przesunięcia w harmonogramach biegu ścian oraz terminy ich zakończenia, jak również przesunięciu uległy terminy rozpoczęcia kolejnych, przewidzianych do eksploatacji w roku bieżącym, ścian.

"W konsekwencji, w miesiącu wrześniu, wystąpiły łącznie czynniki ograniczające zakładane postępy ścian oraz realizowane poziomy uzysku. Największy, negatywny skutek, wywołało wystąpienie na jednej ze ścian przyrostu ciśnienia deformacyjnego powodującego ograniczenie funkcjonalności wyrobisk przyścianowych, a tym samym i postępu ściany" - podała Bogdanka.

"Powyższe trudności, w połączeniu z niedoborami kadrowymi, wynikającymi z rosnącej w regionie liczby zachorowań na COVID-19 i koniecznością izolowania pracowników mających kontakt z osobami chorymi, ale również i tzw. +drugiego kręgu+ powodują, że spółka aktualizuje cel produkcyjny na 2020 r. przyjmując go na poziomie ok. 7,4 mln ton" - dodano.

W lipcu spółka zakładała, że w tym roku produkcja węgla handlowego wyniesie ok. 8,2 mln ton.

W I półroczu 2020 roku produkcja węgla wyniosła 3,7 mln ton, a sprzedaż 3,5 mln ton. Rok wcześniej produkcja i sprzedaż wynosiła w tym okresie po 4,8 mln ton.

Jednocześnie spółka podtrzymała we wtorkowym komunikacie przyjęte w ogłoszonej w lutym 2017 r. strategii założenia produkcyjne na kolejne lata przewidujące średnioroczną produkcję w latach 2021-2025 na poziomie ok. 9,3 mln ton i 2026-2030 na poziomie ok. 9,1 mln ton.

Ponadto, Bogdanka poinformowała, iż w związku ze spełnieniem kryteriów uprawniających do skorzystania z Tarczy Antykryzysowej, złożyła wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie o dofinansowanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP w wysokości ok. 33,7 mln zł. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki