Blisko połowa dorosłych Polaków nie pracuje i się nie uczy. Resort pracy ruszy z aktywizacją

Populacja osób biernych zawodowo liczy blisko 13,3 mln osób. To oznacza, że prawie połowa dorosłych Polaków z różnych powodów nie pracuje i się nie uczy. Aktywizacja biernych zawodowo i długotrwale bezrobotnych to priorytety resortu pracy na nadchodzący rok.

(fot. Jaroslav Nymburský / Pexels)

- Zasiądziemy do stołu z partnerami społecznymi i gospodarczymi i wspólnie będziemy się zastanawiać, jak zwiększać wskaźniki zatrudnienia - zapowiada wiceminister pracy Alina Nowak. Jak podkreśla, w pierwszej kolejności należy aktywizować niewykorzystane dotąd zasoby na polskim rynku pracy i zachęcać do powrotu osoby, które wyjechały z Polski, a dopiero w drugiej kolejności sięgnąć po pracowników z zagranicy.

Według danych GUS na koniec grudnia ub.r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc. To minimalne pogorszenie względem listopada (o 0,1 pkt proc.), ale ten wskaźnik i tak utrzymuje się na poziomie najniższym od 30 lat. Na koniec roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 866,4 tys. osób bezrobotnych, o ponad 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Według Eurostatu w Polsce bezrobocie jest na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej (szóste miejsce).

- Dziś już nie walczymy z bezrobociem, ale promujemy zatrudnienie. Ważne, żeby jego wskaźnik był na coraz wyższym poziomie - mówi agencji Newseria Biznes Alina Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W tym roku będziemy koncentrowali się w pierwszej kolejności na aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo, które nie zawsze są zarejestrowane jako bezrobotni czy poszukujący pracy.

Polski rynek pracy wciąż boryka się z wieloma problemami, m.in. niedostosowaniem kompetencji pracowników do zapotrzebowania pracodawców, emigracją i niekorzystną demografią, które pogłębiają lukę na rynku pracy, oraz wysokim na tle UE odsetkiem osób biernych zawodowo i długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy). Według danych GUS na koniec II kwartału ub.r. liczba osób długotrwale poszukujących pracy wyniosła 360,8 tys. To nieco ponad 41 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

Co istotne, długotrwałe bezrobocie częściej występuje wśród kobiet. Ponad 45 proc. kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy w połowie ubiegłego roku pozostawała bez zatrudnienia przez okres powyżej 12 miesięcy. Wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 35,8 proc.

- W urzędach pracy jest zarejestrowanych jeszcze wiele osób, które posiadają status długotrwale bezrobotnych. Dzisiaj aktywizujemy ich już nie tylko od strony zawodowej, ale też bardziej holistycznie. Staramy się objąć takiego człowieka kompleksową pomocą. Angażujemy do tego instytucje pomocy społecznej i NGO-sy - mówi Alina Nowak. - W pierwszej kolejności jest to przede wszystkim aktywizacja społeczna, a nie tylko zawodowa. Musimy zdiagnozować, dlaczego te osoby nie podejmują zatrudnienia. Bierzemy też pod uwagę ich sytuację rodzinną, zwracamy uwagę, czy taka osoba nie musi korzystać z pomocy przy opiece nad rodzicami, czy ma zapewnioną opiekę nad małoletnimi dziećmi.

Kolejny priorytet resortu pracy na nadchodzący rok to aktywizacja osób biernych zawodowo. Za takie uważa się ludzi, którzy ukończyli 15. rok życia, ale nie pracują i się nie uczą. W Polsce odsetek osób biernych zawodowo jest wysoki na tle całej UE. Według danych GUS na koniec III kwartału ub.r. ich populacja liczyła 13 mln 281 tys. osób (w porównaniu z 13 mln 254 tys. w poprzednim kwartale). To oznacza, że blisko połowa Polaków nie pracuje i nie jest gotowa do podjęcia aktywności. Dużą część tej grupy stanowią emeryci, studenci i kobiety, które rezygnują z pracy na rzecz opieki nad dziećmi. GUS wskazuje, że w połowie ubiegłego roku 1,55 mln kobiet było biernych zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych i związanych z prowadzeniem domu.

- Mamy spore grono osób biernych zawodowo i nie są to tylko bezrobotni. Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest tutaj promocja ofert pracy atrakcyjnych dla osób, które są skłonne poszukiwać zatrudnienia. Mamy również sporo osób niepełnosprawnych, które nie mają pracy. Powinniśmy też myśleć o osobach powracających z zagranicy, stwarzać im takie warunki, aby chciały przyjeżdżać i pracować w Polsce - mówi wiceminister pracy. - Mamy materiał analityczny, w niedługim czasie zasiądziemy do stołu z partnerami społecznymi i gospodarczymi i wspólnie będziemy zastanawiać się nad tym, jak zwiększać wskaźniki zatrudnienia i poprawiać sytuację na rynku pracy.

Mimo dużej luki na polskim rynku pracy (firma doradcza PwC szacuje, że do 2025 roku deficyt sięgnie już 1,5 mln pracowników) wiceminister ocenia, że w pierwszej kolejności należy aktywizować niewykorzystane dotąd zasoby w kraju, a dopiero w drugim kroku sięgnąć po pracowników z zagranicy.  

- Na naszym rynku pracuje około 800 tys. osób z zagranicy. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób przyspieszyć procedury, aby te osoby mogły podejmować pracę szybciej. Należy też stwarzać im przyjazne warunki, aby mogły się u nas odnaleźć. Jednak jestem zwolennikiem tego, żeby w pierwszej kolejności przeanalizować nasz rynek pracy i proponować osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje, na terenie naszego kraju - mówi Alina Nowak.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 jendreka

Jak to się ma do 5% bezrobocia? Cuda.

! Odpowiedz
2 1 pazdzioch_indastries

po co robić jak jest socjal?
ostatnio słyszałem że mops nawet remonty robi

Wyremontują, ubiorą,nakarmią, dadzą węgla, parę złoty i leci od 1 do 1.
A ty polski przedsiębiorczy debilu męcz się, kombinuj jak wyjść na zero bo szlachta mopsowa i urzędnicza mieć za co nic nie robić.

Brawo pis i morawiecki 8 late temu uwierzyłem w wasze bajki teraz już wiem że jesteście kolejną formą tego samego wirusa który toczy nasz kraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 iwonka50

Kiedy te tłu.i w końcu zrozumieją, że nie ma w Polsce pracy na część etatu! To co jest normą na zachodzie u nas nijak nie może się przyjąć. Ile jeszcze czasu oni będą się głowić, zwłaszcza nad sytuacją kobiet? A prawda jest taka, że jakby powszechnie była praca dostępna na 0,5 etatu problem mógłby zniknąć. Ale chyba nikomu na tym nie zależy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 31 jarunia

mnie najbardziej intryguje temat 40 letnich emerytów, jak łonie umają pracować, że w15 lat zarobili na całe życie - ich tarza naśladować

! Odpowiedz
12 16 anty12

PiSiorka brakuje hajsu na przywileje i obiecanki cacanki. Zpodatkow musza finansowac :D. Juz to widze ze pojda do pracy.Przyzwyczaili ich do socjalu a nie do pracy.

! Odpowiedz
12 14 dziki_losos

Jak aktywizować większość niepracujących:
* Zlikwidować emeryturę
* Zlikwidować rentę
* Znieść 500+
* Wprowadzić opłatę za studiowanie
* Wprowadzić obwiązkowe szydełkowanie dla pacjentów szpitali (a zyski z eksportu sweterków hand-made wpompować w NFZ); alternatywnie, jeśli ktoś nie ma zdolności manualnych (albo rąk), to mógłby też pracować jako youtuber i nagrywać streamy o szpitalnym życiu

Czy to będzie rozwój? Raczej cofnięcie się. Czy podniesie stopę osób pracujących? Ależ tak!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 18 wiktoria007

Myślę, że wiele firm zatrudniłoby takich wieloletnich biernych zawodowo. Z tym, że za pensję adekwatną do umiejętności i wnoszonego do firmy dochodu. No ale jest pensja minimalna, która na to nie pozwala

! Odpowiedz
2 23 specjalnie_zarejestrowany2

Będzie robota na farmach trolli.

! Odpowiedz
5 24 samsza

To, że ktoś jest bierny zawodowo nie znaczy, że nie pracuje. Przykład: sędzia "bez prawa do orzekania" pracuje ale nie w swoim zawodzie, więc jest "bierny zawodowo".

! Odpowiedz
4 23 wonsz

"Połowa dorosłych" - co to znaczy? Emerytów, więźniów i kaleki też ta statystyka obejmuje? Kogo oni tak na dobrą sprawę chcą aktywizować?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.