Belka: Cieszę się, gdy obietnice wyborcze nie są realizowane

- Bardzo się cieszę, kiedy pan prezydent nie dotrzymuje obietnic - powiedział Marek Belka w programie „Kropka nad i”, komentując niedotrzymanie obietnic złożonych frankowcom przez prezydenta Andrzeja Dudę. W rozmowie z Moniką Olejnik, były minister finansów i prezes NBP docenił próby utrzymania niskich kosztów realizowanych zapowiedzi, ale dodał też, że niektóre z nich są szkodliwe.

Marek Belka
Marek Belka (fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

- Polityka wpływa w bardzo różny sposób na gospodarkę – powiedział Belka, choć przyznał, że w większym stopniu ma na to wpływ to, co się dzieje z Narodowym Bankiem Polskim niż z Trybunałem Konstytucyjnym. Przypomniał tutaj sytuację S&P, które „wyszło przed szereg”.

Na początku grudnia agencja S&P podniosła perspektywę polskiego ratingu z „negatywnej” do „stabilnej”, pozostając przy ocenie na poziomie BBB+. Była to niespodzianka, w kontekście styczniowej obniżki ratingu i z A- do BBB+ i perspektywy z „pozytywnej” do „negatywnej”.

Analitycy S&P podnieśli perspektywę, uzasadniając to spadkiem obaw o niezależność Narodowego Banku Polskiego.

Obietnice wyborcze

- Bardzo się cieszę, kiedy pan prezydent nie dotrzymuje obietnic – powiedział Belka na pytanie Moniki Olejnik dotyczące sytuacji frankowców. Skrytykował za to decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego, uważając ją za szkodliwą. Były minister finansów docenił też umiejętność „wywikłania się” Mateusza Morawieckiego z obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku. W komentarzu do objęcia dwóch ministerstw przez Morawieckiego powiedział, że udaje mu się póki co „damage control” i realizacja obietnic możliwie niskim kosztem.

Przejęcie Pekao SA

Marek Belka wypowiedział się również na temat zmiany właściciela Pekao SA.

- To żeby kupić Pekao to dobry pomysł. Banki europejskie, które u nas mają swoje filie, są zazwyczaj w złej sytuacji. Gdybym był odpowiedzialny za gospodarkę, to pewnie też bym przejęcie Pekao SA zrealizował.

Pekao, a dokładniej 32,8 proc. akcji spółki, zostało przejęte przez PZU i PFR w transakcji wartej 10,6 mld zł. Oznacza to, że państwo będzie mieć kontrolę w dwóch największych bankach w Polsce.

Przejęcie Pekao nie jest z resztą jedyną transakcją na polskim rynku bankowym. Właściciela zmieniły również Alior Bank, Bank BPH i Bank BGŻ BNP Paribas.

Interwencja na rynku walutowym

Marek Belka nie widzi też powodu, żeby NBP interweniował na rynku walutowym. Dopóki złoty reaguje na trendy ogólne to były prezes Narodowego Banku Polskiego nie sądzi, by interwencja była potrzebna, inaczej niż w przypadku, gdyby na kurs złotego działali spekulanci. „Wtedy nie tylko można, ale trzeba interweniować, ale to nie jest ten przypadek” – powiedział Marek Belka.

JK

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~JOJO

Na "DEWELOPERA" się nadaje ??? Koty w worku za worek pszenicy mu sprzedawać ??? A pod sąd za udział w wojnie z Irakiem! Za Klewki !! Odszkodowaniami obciążyć jego i ekipę kolesi..!!!

! Odpowiedz
0 3 ~Człowiek

"Pomroczność" czy też mądry inaczej ???? Ile i kto wziął za udział w wojnie Busha z Irakiem? Za Klewki ??? Miliony w kartonach ? A na konta nic ? A rodzinki w Stanach ??? Prokuratora brak ??? Grubą Kreskę -też nie zaskarżają....??? Dziki kraj...

! Odpowiedz
2 6 ~tomasz

Belka czyli mniej niź zero i jeszcze się komuch pisiorom podlizuje- cynik,komik i kawał ...no wiecie czego,,,,,,,

! Odpowiedz
0 0 ~Le

Mało ci zer w dobrej zmianie? wprost przyznają że dążą do pogorszenia życia ponad połowy Polaków mówiąc że ci którzy tracą protestują ,a protestuje 70%? reszta i tak straci jak straci ponad połowa to i reszta musi ..Takie ambicje małego Kazia przede wszystkim dokopać a jak się zawali i na łeb spadnie to trudno, a przecież władza nie jest dla przedszkolaków i każdy kto chce rządzić musi zadbać o wszystkich w tym kraju również o ten najgorszy sort jego zdaniem bo to też Polacy i prawa mają wszyscy takie same.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~chenryk

Belka: Cieszę się, gdy tak kradną pieniądze z bankomatów [Wideo]
(czytalem dwa materialy bankiera jednoczesnie)

! Odpowiedz
2 16 ~Dżejms

Ma wprawę sssssyn jeden - na "rok" wprowadził podatek. Jeden malutki roczek. Za jaja bym powiesił - obietnica publiczna.

! Odpowiedz
2 2 ~silvio_gesell

Podatek iż zysków kapitałowych boli tylko dlatego, ze trzeba bo płacić samemu. Natomiast opodatkowanie pracy nie boli bo robibto za Ciebie twój pracodawca.

! Odpowiedz
0 1 ~Le

A co na to dobra zmiana?ani z giełdy ani z banków? nie obniżają?, wat też nie obniżają?koryto plus ma coraz większe potrzeby?

! Odpowiedz
2 7 ~Sędzia

PILNE - "FRANKOWICZE": przestańcie gadać, pisać ! Im o to chodzi, a czas leci ! Do działania. A zacząć gadać, komentować TYLKO w sytuacji kiedy do czasu zakończenia nie ma spłat kredytu o wartość abuzywnych zapisów. Piłka wtedy po stronie banksterki, a nie Klient czekając ma już niemal pewne nielegalne raty płacić. PO CO ? Skoro i tak bank będzie musiał oddać a i mniejsze odsetki wtedy zapłaci i może Klient się polituje i skończy tylko na tym a nie na więzieniach dla oszustów w białych kołnierzykach co myślą (ups sry za myślą) że są kimś. Nie są, to tylko chwasty. CZEKAM. PILNE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~gogol

Dobrze, że Pan Belka popiera nierespektowania prawa w RP, mam na myśli nielegalne umowy banków... Cóż, pewnie jak wszyscy chłopcy liczy, że znajdzie się jakieś stanowisko w w/w instytucji, a może się pomylił i ludzie zmądrzejże, i przestaną korzystać z usług bankowej Mafii... Czas ku temu najlepszy!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil