Banki wydają rocznie 70 mln zł na wysyłkę SMS-ów

analityk Bankier.pl

Banki wydają rocznie na wysyłkę SMS-ów służących do autoryzacji nawet 70 mln zł – wynika z raportu „Bezpieczeństwo Bankowości Elektronicznej” opracowanego przez Obserwatorium.biz. Dlatego będą próbowały ciąć koszty i wprowadzać alternatywne metody autoryzacji, np. powiadomienia push.

Obecnie najpopularniejszą metodą autoryzacji transakcji w bankowości internetowej są kody jednorazowe, wysyłane SMS-em na zarejestrowany przez użytkownika telefon. Kod przychodzi w czasie rzeczywistym, w momencie finalizowania transakcji. Wcześniej banki stosowały najczęściej karty zdrapki lub tokeny sprzętowe. Oba rozwiązania odchodzą obecnie do lamusa. W ostatnich miesiącach dużą akcję zachęcającą klientów do przesiadki z kart zdrapek na SMS-y prowadził PKO Bank Polski.

Banki wydają rocznie 70 mln zł na wysyłkę smsów
Banki wydają rocznie 70 mln zł na wysyłkę smsów (fot. stevanovicigor / YAY Foto)

70 mln zł na SMS-y

Z raportu „Bezpieczeństwo Bankowości Elektronicznej”, nad którym Bankier.pl objął patronat, wynika że banki płacą rocznie między 60 a 70 milionów złotych na obsługę wiadomości SMS wysyłanych do autoryzacji transakcji. Przy takich szacunkach wychodzi, że obsługa autoryzacji kodami SMS stanowi koszt ok. 5 złotych rocznie na jednego aktywnego klienta bankowości internetowej.

Koszt ten będzie coraz większy, bo systematycznie rośnie grono użytkowników bankowości elektronicznej, a co za tym idzie liczba wykonywanych przez nich operacji. Z tego względu – zdaniem autorów raportu – banki będą szukały alternatyw. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się token mobilny. To rozwiązanie pojawiło się już w kilku bankach, ale także i tu wadą są stosunkowo wysokie koszty wdrożenia. Dodatkowym problemem jest przyzwyczajenie klientów do tej metody autoryzacji – z rozwiązania tego korzystają przede wszystkim użytkownicy bankowości mobilnej, a oni są jeszcze w mniejszości.

Potwierdzeniem tej tezy może być ostatni ruch wykonany przez BZ WBK. Bank zapowiedział, że z początkiem sierpnia wprowadzi opłatę w wysokości 20 groszy za SMS-y służące do autoryzacji. Bezpłatne będzie tylko pięć pierwszych SMS-ów w miesiącu.

Autoryzacja Blik lub push

Zdaniem autorów raportu, innymi możliwymi metodami autoryzacji mogłyby stać się kody wykorzystywane w stworzonym przez Polski Standard Płatności mechanizmie Blik oraz wiadomości push generowane przez aplikacje mobilne. Obie metody mają swoje plusy i minusy, ale łączy je to, że każda z nich już w jakimś stopniu zaistniała w świadomości klientów

Zmodyfikowanie kodu Blik do tego, by zatwierdzać nim także transakcje w systemie bankowości internetowej, wydaje się interesującym rozwiązaniem, które pozwoli obniżyć koszty. W sposób podobny do SMS-ów mogą też działać powiadomienia push, które mogłyby być używane do dostarczenia kodów. W tym jednak przypadku konieczne by było zbudowanie bezpieczniejszej infrastruktury.

A może biometria?

Jeszcze innym rozwiązaniem może być biometria. Na razie jednak ta forma autoryzacji dopiero przeciera szlaki w świadomości klientów. Niektóre bankowe aplikacje mobilne obsługują już autoryzację za pomocą odcisku palca. W tym jednak przypadku konieczna jest inwestycja w telefon, który umożliwia sprawdzanie tożsamości z wykorzystaniem biometrii. Banki i organizacje płatnicze eksperymentują też z innymi formami biometrii. Niedawno firma MasterCard zaprezentowała rozwiązanie, które wykorzystuje autoryzację poprzez zrobienia zdjęcia „selfie”

Projekt „Biometryczna Łomża” nie wypalił

Projekt „Biometryczna Łomża” nie wypalił

Przed dwoma laty miasto Łomża i firma IT Card, do której należy sieć bankomatów Planet Cash, poinformowały o strategicznej współpracy, której owocem miało być masowe wdrożenie biometrii. Z informacji Bankier.pl wynika, że nic z tego nie wyszło i projekt został zawieszony.

Więcej na temat alternatywnych metod autoryzacji w bezpłatnym raporcie „Bezpieczeństwo Bankowości Elektronicznej” >>>

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~mejdej

przeciez za sms-y bankowe placa klienci bankow !!! moze niektorzy o tym nawet nie wiedza?

! Odpowiedz
1 1 ~Bartosz_Oz

A można przecież skorzystać w pełni z powiadomień PUSH wysyłanych z poziomu przeglądarki takich jak nasza aplikacja https://pushango.com. Działa zarówno na Desktop i Mobile i nie wymaga intalacji specjalnej aplikacji dla użytkownika tylko raz wyrażona zgoda i powiadomienia wysyłają się z poziomu Google Chrome i Mozilla Firefox! :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aga

na szczescie niektore ta wysylke ograniczaja i skupiaja sie na tym aby kilentom bylo wygodnie, mam tutaj na mysli bankowosc mobilna w getin banku,logowanie wezykiem, bez hasel, platosci telefonem, fajne opcje

! Odpowiedz
2 2 ~PiotrN

A ja znowu swoje
https://www.youtube.com/watch?v=D9Pv7sUjtVs&feature=youtu.be

! Odpowiedz
4 1 ~Krzysztof

Jest taka jedna tajemnicza opcja wysyłania wiadomości za darmo i nazywa się. E-mail

! Odpowiedz
1 3 ~autor_widmo

a trzymanie kasy tez daje na plus wiec o co chodzi? sa koszty sa i przychody, ludzie, ja zarabiam ale i place rachunki, to teraz, co pojade do sklepu i powiem, ze za mleko to nie place bo placilem juz tyle lat, ze teraz to koniec, niech dostawca mleka szuka oszczednosci, ja nie place, tak ? rozsadku troche, tylko daj, daj, daj, plac, plac, plac a zarabiaj grosze bo tak

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~CebulaBank

skoro te banki są takie dziadowskie że nie stać ich na smsy autoryzacyjne to ja nie trzymałbym pieniędzy w taki banku :)

! Odpowiedz
2 3 ~Spoko

Krzysiu, proponuje sie zapoznac z definicja slowa koszt.

! Odpowiedz
1 3 ~autor

Jak wysyłają na 0700 to nie ma się czemu dziwić :)

! Odpowiedz
4 14 ~Krzysiek

Co za brednie, to klienci płacą za to !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne