REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Zapłać twarzą, czyli "Selfie Pay"

Wojciech Boczoń2016-02-25 10:05analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-25 10:05
Zapłać twarzą, czyli "Selfie Pay"
Zapłać twarzą, czyli "Selfie Pay"

Czy już wkrótce zakupy internetowe będziemy mogli autoryzować za pomocą zdjęcia twarzy, czyli tzw. „selfie”? Taką wizję płatności zaprezentowała firma MasterCard podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Pierwsze pilotaże "Selfie Pay" zakończyły się pozytywnie.

Testy „Selfie Pay” prowadzone były w Holandii wspólnie z klientami ABN Amro i w Stanach Zjednoczonych wśród klientów First Tech Federal Credit Union. Do płatności z wykorzystaniem zdjęcia twarzy, czyli tzw. selfie, potrzebna jest specjalna aplikacja MasterCard Identity Check instalowana na telefonie komórkowym.

Po dokonaniu zakupów w sklepie internetowym, klient standardowo uzupełnia formatkę z danymi karty. Jednak zamiast autoryzować transakcję dodatkowym SMS-em (jak w przypadku 3D Secure), zostaje przekierowany do aplikacji w telefonie. Aplikacja skanuje i rozpoznaje twarz użytkownika. Jeśli „dane” się zgadzają, następuje pozytywne zakończenie procesu płatności. Co ciekawe, podczas dokonywania skanu twarzy, klient proszony jest o mrugnięcie oczami. To zabezpieczenie na wypadek próby autoryzacji płatności przy wykorzystaniu zwykłego, wydrukowanego zdjęcia.

Osoby biorące udział w pilotażu „Selfie Pay” w USA pozytywnie oceniają proces płatności. 88 proc. uznało, że jest to proste w użyciu rozwiązanie, 86 proc. że jest nawet prostsze, niż autoryzacja za pomocą PIN, a 90 proc. przyznało, że mogliby płacić taką metodą na co dzień, obok innych metod płatności.

Z przeprowadzonych przez firmę Mastercard badań wynika, że połowa ankietowanych chciałaby autoryzować transakcję w bardziej wygodny sposób, niż poprzez tradycyjne hasło, jednocześnie zachowując przy tym standardy bezpieczeństwa. 53 proc. kupujących zapomina swojego hasła do autoryzacji transakcji co najmniej raz w tygodniu, tracąc na tym ponad 10 minut. W konsekwencji ponad 1/3 kupujących on-line porzuca myśl o zakupie.

Obok płatności biometrycznych, takich jak „Selfie pay” czy odcisk palca, Mastercard testuje też rozwiązania autoryzacji płatności za pomocą rozpoznania strun głosowych i skanowania tęczówki oka.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~hat
https://www.youtube.com/watch?v=ohmajJTcpNk
To tak gdyby ktoś myślał, że bezpieczną jest opcja selfie.
~światsieśmieje
To raj dla przestępców islamskich .Ucinali palce i ręce, to teraz będą ucinać głowy by wejść na konto porwanego delikwenta
~łowca_głupków
Ucinali palce i ręce? Po co? Ale bredzisz...
~światsieśmieje odpowiada ~łowca_głupków
""Muzułmańscy ekstremiści grają mecz głowami wrogów ""
źródło: http://www.wykop.pl/link/1806186/muzulmanscy-ekstremisci-graja-mecz-glowami-wrogow/

PS - to dlaczego nie mogą użyć głowy do innych celów ? łowco głupków ?
~światsiesieśmieje odpowiada ~łowca_głupków
"Islamskie dzieci uczą się, jak obcinać ręce złodziejom"
"Islamiści odcięli 12-latkowi opuszki palców"
To tylko tytuły jedne z wielu.

Czytałem również , o wycinaniu opuszków palców podobnym etnicznie (z twarzy) do bojowników ofiarom, odpowiednim przygotowaniu i nalepianiu na palce
"Islamskie dzieci uczą się, jak obcinać ręce złodziejom"
"Islamiści odcięli 12-latkowi opuszki palców"
To tylko tytuły jedne z wielu.

Czytałem również , o wycinaniu opuszków palców podobnym etnicznie (z twarzy) do bojowników ofiarom, odpowiednim przygotowaniu i nalepianiu na palce Chodziło bowiem o paszporty , w których są odciski palców. I tak przenikali do innych krajów. (oczywiście to nie jest norma).

Myślę, że teraz zrozumiesz mój pierwszy wpis , który był oczywiście "skrótem myślowym", może nieco niezrozumiałym dla niektórych. Rozumiem, że nie wszyscy znają i czytają o obyczajach ekstremistów.
~Wojciech_Boczoń
Ta ucięta głowa będzie musiała zamrugać oczami podczas skanowania twarzy - inaczej płatność nie przejdzie ;-)
~światsieśmieje odpowiada ~Wojciech_Boczoń
Przecież nie pisałem tego na zbyt serio, to dziwi mnie jak niektórzy biorą wszystko na poważnie, ale, to już nie mój problem,
Przynajmniej Ty WOJTE,. odpowiednio to odczytałeś i spuentowałeś. Tak trzymać i punkcik daje na tak.

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki