REKLAMA
BADANIE

BZ WBK podnosi opłaty

Wojciech Boczoń2016-05-13 13:42analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-13 13:42

Klienci BZ WBK zapłacą za prowadzenie konta oszczędnościowego, realizację zleceń stałych i Przelewów24 przez internet. Bank kończy współpracę z programem lojalnościowym Payback i wycofuje karty partnerskie z oferty. Droższe będzie korzystanie z kart kredytowych.

Bank Zachodni WBK opublikował nową tabelę opłat i prowizji. Zapowiada w niej zmiany, które wejdą w życie z początkiem sierpnia. Podwyżek jest sporo, choć nie dotyczą one bezpośrednio opłat za prowadzenie ROR-ów. Nie zmienią się więc ceny za prowadzenie Konta Godnego Polecenia czy Konta 123.

Bank wprowadził jednak nieco zaskakującą prowizję – 0,50 zł za realizację internetowych zleceń stałych i Przelewów24, czyli szybkich przelewów do płatności za zakupy internetowe. Opłata ta będzie dotyczyć posiadaczy KGP, Konta 123 i Konta Aktywni 50+. W większości banków realizacja internetowych zleceń jest bezpłatna, bo klient wykonuje tę operację samodzielnie – bez pomocy pracownika banku. W ramach konta VIP pojawi się natomiast opłata za przelewy realizowane w placówkach, która wyniesie 8 zł.

Reklama

Bank wprowadzi też opłatę za smsy służące do autoryzacji transakcji. Bezpłatnych będzie tylko pięć pierwszych w miesiącu. Każdy kolejny będzie kosztował 20 groszy.

fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

Z początkiem sierpnia bank wycofa z oferty wszystkie karty płatnicze powiązane z programem lojalnościowym Payback. W nowym cenniku brakuje też kilku innych plastików: Visa Electron <30, Visa Wydajesz & Zarabiasz, Visa Electron Aktywni 50+, MasterCard Supri, Visa Lume, Visa Vento i Visa Terra.

Niekorzystna zmiana czeka klientów korzystających z konta oszczędnościowego. Bank zniesie co prawda opłatę w wysokości 10 zł za drugą i każdą kolejną wypłatę gotówki w oddziale w danym miesiącu kalendarzowym, ale wprowadzi sztywną opłatę za prowadzenie konta w wysokości 1 zł. Przy niskich kwotach depozytu trzeba będzie uważać, żeby nie tracić pieniędzy na takim rachunku. Oprocentowanie standardowe do 50 tys. zł wynosi zaledwie 0,51 proc. brutto (czyli bez uwzględniania podatku Belki). Przykładowo jeśli klient trzyma tam 2000 zł, to miesięcznie może zarobić 69 groszy. Przy czym opłata za konto oszczędnościowe wyniesie 1 zł. Oznacza to, że miesięcznie będzie tracił 31 groszy swoich oszczędności.

Zmiany czekają też posiadaczy kart kredytowych. Bank podniesie warunkową opłatę roczną za karty „Pajacyk” i MasterCard Silver z 72 do 90 zł. Warunkowa opłata miesięczna wzrośnie z 6 do 7,5 zł. Dla wszystkich kart wzrosną też opłaty za wypłatę gotówki za granicą z 3 proc. (min. 10 zł) do 4 proc. (min. 10 zł). Droższe będą też przelewy z kart kredytowych. Opłata wzrośnie z 3 proc. (min. 5 zł) do 4 proc. (min. 10 zł), a w przypadku przelewów ekspresowych z 3 proc. (min. 8 zł) do 4 proc. (min. 13 zł.)

BZ WBK to pierwszy bank, który po awanturze wokół podwyżek w banku PKO BP zdecydował się zmienić cennik na niekorzyść klientów. Przypomnijmy, na początku roku posłowie wezwali na dywanik prezesów banków, które podniosły opłaty klientom. Domagali się wyjaśnień, czy podwyżki nie mają przypadkiem związku z wprowadzonym podatkiem bankowym. Ustawa zakazuje bankom przerzucać kosztów na klientów. Pisaliśmy wówczas, że to tylko kwestia czasu jak banki zaczną znowu podnosić opłaty.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (228)

dodaj komentarz
~Byly-klient
Wlasnie przez podwyzki ucieklem kilka lat temu z tego banku. I widze ze nic sie nie zmienilo.
~Irena
Dzisiaj sprawdzam, za kartę rąbnęli mi 5 zł a była 1 zł. Zamykam po 20 latach konto w tym złodziejskim banku.
~bankowy
mi tez zakosili 5 pln a we wrzesniu jeszcze mialem złotówke... płacenie kilku groszy za darmowe kody sms to tez zenada, jakby sie niewiadomo jak mieli na tym wzbogacic
~Bober
Klienci już na fejsie się organizują! Może coś wywalczą? Jak myślicie?

https://www.facebook.com/events/278349372520478/
~M28
Na fejsie pojawiła się akcja protestująca przeciwko podwyżkom:

https://www.facebook.com/events/278349372520478/
~Jacek
W tym momencie strzal w kolano dla tego banku, mam u nich konto od poczatku ich istnienia, teraz mieszkam zagranica i nie uzywam tego konta, konto oszczednosciowe i kilka lokat + konto walutowe. Jak odpalam konto to w poczcie z banku jest ok 100 maili ze zmianami cennika i warunkow. Ostatnio nawet wyslali na CD zmiane tabeli oplat W tym momencie strzal w kolano dla tego banku, mam u nich konto od poczatku ich istnienia, teraz mieszkam zagranica i nie uzywam tego konta, konto oszczednosciowe i kilka lokat + konto walutowe. Jak odpalam konto to w poczcie z banku jest ok 100 maili ze zmianami cennika i warunkow. Ostatnio nawet wyslali na CD zmiane tabeli oplat i prowizji. POJEBALO WAS goscie!
Likwiduje konto najszybciej jak sie da, wyplata gotowki, bo przelewy zagraniczne kosztuja 200-1200 pln. Pogielo was! Pracownicy nie maja pojecia co robia, zarzad na wyplatach lepszych niz platformy norweskie w nadgodzinach. W Szwecji mam konto w banku Ica, gdzie to jest siec sklepow jednoczesnie, jedyna oplata to 25 sek za miesiac za karte. Przelewy gratis ile chcesz, wyplaty z bankomatow w Szwecji i zagranica za free, bez przycinania na spreedzie, do tego bonuz za zakupy w ICA i znizki u innych partnerow. Prosty interfejs, duzo mozliwosci i brak zmian warunkow co 2 dni. Zegnaj BZWBK!!!!! Jak 1.000.000 ludzi zlikwiduje u was konto, to mozecie zamknac ten syf, nie nadazacie niestety z postepem.
~Bober
Dołącz:

https://www.facebook.com/events/278349372520478/
~JaB
Jezeli dotkna nas oplaty za to co do tej pory bylo darmowe to robie bankowi papa. Nie pomoze mu to ze mam do placowki 100 metrow i to ze powstal niedawno wplatomat co uwazam za plus.
~kk
Ja także rezygnuję z konta w tym banku. Konto ząłożyłam jeszcze w Kredyt Banku. Odkąd przejęło je BZWBK z roku na rok zauważam spadek profesjonalnej obsługi klienta, a wzrost opłat.
No ale cóż, ktoś za wynagrodzenie Lewandowskiej musi zapłacić- tylko to nie będę ja.
~Marek74
Jest akcja protestująca na faceboku:

https://www.facebook.com/events/278349372520478/

Może coś się uda ugrać? Jak myślicie?

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki