REKLAMA

PKO BP zapłaci klientom, żeby zamienili zdrapki na kody SMS

Wojciech Boczoń2016-02-01 10:21analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-01 10:21
PKO BP zapłaci klientom, żeby zamienili zdrapki na kody SMS
PKO BP zapłaci klientom, żeby zamienili zdrapki na kody SMS
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Nasza ubiegłotygodniowa publikacja na temat rosnących opłat w PKO Banku Polskim odbiła się szerokim echem na rynku. Od maja wzrośnie między innymi opłata za korzystanie z kodów jednorazowych w formie zdrapki. Po naszej publikacji, bank zdecydował się wprowadzić promocję zachęcającą klientów do rezygnacji z tej formy zatwierdzania transakcji.

Dziś wykorzystanie pojedynczego kodu ze zdrapki kosztuje 0,10 zł, po zmianach w cenniku będzie to 0,29 zł. Z takiej formy zatwierdzania operacji korzysta wciąż ponad milion klientów banku, więc dla nich koszt prowadzenia rachunku wzrośnie nawet o kilka złotych miesięcznie. Bank zachęca ich do przesiadki na inne, bardziej nowoczesne narzędzia autoryzacyjne, które są bezpłatne. To między innymi kody SMS czy tokeny w formie aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym.

Po naszej ubiegłotygodniowej publikacji na temat zdrapek, bank zdecydował się na bardziej aktywną formę promowania alternatywnych metod autoryzacji. Dziś startuje promocja „Wymień kartę zdrapkę na 10 zł”. Klienci, którzy zmienią metodę autoryzacji na SMS-y lub token i dokonają jednej transakcji z wykorzystaniem nowego narzędzia autoryzacyjnego, dostaną od banku 10 zł. Zmiany można dokonać samodzielnie – poprzez system bankowości iPKO.pl wchodząc kolejno do zakładek „Ustawienia”, „Autoryzacja” i wybierając link „zmień narzędzie autoryzacyjne”.

Warto rozważyć zmianę narzędzia autoryzacji z kodów zdrapek na SMS-y lub token nie tylko ze względów oszczędnościowych. Autoryzacja kodami SMS jest nowocześniejsza i bezpieczniejsza. SMS generowany jest dopiero w momencie wykonywania transakcji, więc nie ma ryzyka, że osoba postronna pozyska hasło jednorazowe do wykonania przelewu. Dodatkowo wysyłany jest na numer klienta zarejestrowany w banku. W SMS-ie znajduje się informacja na temat realizowanej operacji i fragment numeru rachunku, na który zlecamy przelew. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wykonaliśmy zlecenie na prawidłowy rachunek. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście nowych zagrożeń, które atakują użytkowników bankowości elektronicznej - na przykład programów podmieniających numer rachunku odbiorcy w trakcie wykonywania przelewu.

W ubiegłym tygodniu redakcja Bankier.pl jako pierwsza podała, że PKO Bank Polski zamierza od maja 2016 roku podnieść opłaty swoim klientom. Informacja ta wywołała burzę nie tylko w mediach, ale także na najwyższych stanowiskach w kraju. Posłowie nie spodziewali się, że bank z państwowym kapitałem zdecyduje się podnieść opłaty chwilę po tym, jak wejdzie w życie nowy podatek bankowy. Bank wyjaśnił co prawda, że podwyżka opłat nie jest przerzucaniem kosztów na klienta i nie ma związku z podatkiem, ale mleko się rozlało i wybuchła afera. Rząd, by ukarać bank, zdecydował się nawet sięgnąć po mechanizmy rodem z gospodarki centralnie sterowanej i zwołać walne zgromadzenie, na którym zostanie zmieniony skład rady nadzorczej. Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy, banki nie mają podstaw do podnoszenia opłat.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~kat
Opłaty zostały podniesione w maju 2016r. ale ja do tej pory nie widziałem o tym nic w TV i nie czytałem o tym w gazetach. To taka czarna amba, która dosięga pismaków z gazet. To tak samo jak w przypadku fuzji ITI z Cyfrą (nc+). Nowy operator na siłę migrował abonentów obydwu operatorów do nowej nc+, nie dawał możliwości prawnego Opłaty zostały podniesione w maju 2016r. ale ja do tej pory nie widziałem o tym nic w TV i nie czytałem o tym w gazetach. To taka czarna amba, która dosięga pismaków z gazet. To tak samo jak w przypadku fuzji ITI z Cyfrą (nc+). Nowy operator na siłę migrował abonentów obydwu operatorów do nowej nc+, nie dawał możliwości prawnego odstąpienia od umowy itp. Czy ktokolwiek z was przeczytał o tym w prasie lub widział o tym reportaż w TV? Na bank nie. DLACZEGO? Bo to jest duży reklamodawca, który "płaci" reklamami prasie. Tak samo Energa S.A., która od maja 2015r. wdrażając nowy system wpieprzyła swoich klientów w problemy z płatnościami za energie nie przesyłając faktur, zmieniają nr rachunków do wpłat bez informowania o nich klientów, lub w przypadku przepisywania umów np. w przypadku zbycia lokalu nie wdrażając nowych umów w przewidzianym prawem czasie. O tym też nic nie było w prasie oraz w TV. Dlatego jak słyszę protestujących pismaków lub dziennikarzy tv o tym, że np. w przypadku ograniczenia im możliwości swobodnego poruszania się po sejmie, że to jest zamach na ich prawa itp. to zadaję sobie pytanie, jak można szerzyć taką hipokryzję.
~Gargamel
To jest naruszanie interesów konsumentów i używanie ukrytuch opłat. Gdzie jest UOKIK?
~jolka
A MNIE ZABRALI 4.93 bo zmieniłam zdrabke na sms-y
~Login
Hehehe a później wprowadzą opłatę za sms autoryzacyjny, jak to zrobiło już kilka banków ;-)
~Hipolit
Panie Boczoń to artykół sponsorowany? Lobotomia i azbest też były "nowoczesne"
~juna
banki starają się przyciągnąć klientów ale czasem nie mają czym ;) więc cieszę się,że ruszyła akcja:miliony-polakow.pl i banki chcąc znać nasze zdanie odnośnie kont. może to im pomoże zadziałać w tej kwestii?
~tekmie
Witam.Z autoryzacją SMS może być czasami problem (np. w moim przypadku).Mieszkam tu gdzie mieszkam czyli w miejscu gdzie bardzo często (w budynku) zanika sygnał sieci a wtedy to i SMS-a nie otrzymam.W obecnej sytuacji wolę korzystać z "zdrabki".
~rozsadek
Wątek stary ale inni czytają.
Zdrapka powinna obowiązkowo zniknąć dla bezpieczeństwa klientów.
Tłumaczenie się brakiem zasięgu jest idiotyczne.
Zmień operatora na takiego co ma w pobliżu twojego miejsca zamieszkania NADAJNIKI.
~toten
Zdrapki mi nie podejrzą, SMS może być przejmowany a nawet kontrolowany przez pewne służby.
Zastanawiam się nad zmianą.
~Fred
Jakie zdrapki? Jakie smsy? Czytam i nie wierze, ze w Polsce w 2016 roku sa wymagane jakies zdrapki czy smsy do zrobienia prostego przelewu. Ale jajca. Na zachodzie Europy to nie do pomyslenia. No ale, nic mnie juz nie zdziwi w kraju gdize najwiekszy portal aukcyjny Allegro jeszcze w 2014 nie pozwalal placic karta za zakupy. Smiech na sali.

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki