REKLAMA

Banki podnoszą opłaty za operacje w placówkach

Wojciech Boczoń2020-05-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-05-14 06:00

W kolejnych bankach rosną opłaty za wykonywanie zleceń w oddziałach. W ten sposób banki chcą „zachęcić” klientów do korzystania z bankowości elektronicznej. W kwietniu opłaty podniósł Credit Agricole, w maju Alior Bank, a od lipca zrobi to BNP Paribas.

Banki chcą odciążyć placówki z obsługi transakcyjnej i zredukować kolejki do okienek. Jest to szczególnie istotne w dobie pandemii koronawirusa, gdzie konieczne jest zachowanie dystansu. Placówki korkują się, bo nadal wielu klientów przychodzi ze sprawami, które bez trudu można załatwić przez kanały elektroniczne lub w urządzeniach samoobsługowych, takich jak bankomaty czy wpłatomaty. Gros operacji stanowią zwykłe przelewy, wpłaty i wypłaty gotówki.  

fot. Zentangle / / Shutterstock

Droższe przelewy w placówkach

By zniechęcić klientów do wykonywania przelewów w placówkach, banki podnoszą opłaty za takie operacje. W kwietniu cennik zmienił Credit Agricole, który podniósł opłaty za przelewy tradycyjne z 10 do 12 zł, przelewy natychmiastowe z 15 do 17 zł i zlecenia SEPA z 10 do 12 zł. Zmiana dotyczy posiadaczy rachunków: Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie MOVE! oraz Konto dla Ciebie GO!.

Na podwyżki zdecydował się też BNP Paribas. Zmiany w jego cenniku zaczną obowiązywać dopiero od lipca. Bank zdecydował się ujednolicić opłatę za dokonywanie wpłat i wypłat w placówkach. Po zmianach każda taka operacja będzie kosztowała 10 zł. Dziś klienci banku korzystający z podstawowego pakietu – Konta Otwartego na Ciebie mogą dokonywać pierwszej w miesiącu wpłaty za darmo, a prowizja za wypłatę uzależniona jest od wypłacanej kwoty. Nowa opłata będzie także dotyczyła pakietów wycofanych już z oferty, a pozostających w obsłudze.

Wyższe opłaty dla przedsiębiorców

Spore zmiany wprowadził do swojej tabeli opłat i prowizji Alior Bank. Tu jednak dotyczą one przede wszystkim klientów firmowych, którzy korzystają z rachunków Partner, Konta 4x4 i iKonta Biznes. Od maja klienci posiadający rachunki firmowe będą płacić więcej za przelewy realizowane w placówkach. Koszt przelewu Elixir i SEPA  wyniesie 10 zł (wcześniej 5 zł), przelewu Express Elixir 20 zł (wcześniej 10 zł), natomiast opłata za przelew SORBNET w przypadku kwot równych i powyżej 1 mln wyniesie 20 zł, a przelewu SORBNET do 1 mln to kwota 40 z dla rachunku 4×4.

Niestety, Alior Bank wprowadził także zmiany w opłatach za bankomaty i wpłatomaty. Przedsiębiorcy posiadający rachunki Partner i iKonto Biznes będą mogli skorzystać bezpłatnie raz z bankomatu Euronet i raz z PlanetCash. Kolejne wypłaty będą kosztować 5 zł. Wcześniej bank oferował 5 wypłat, a każda kolejna kosztowała 2 zł. Korzystanie z urządzeń własnych banku (znajdujących się w placówkach) nadal będzie bezpłatne.

W ramach pakietu iKonto Biznes wpłata do wpłatomatów Euronetu i Planet Cash będzie kosztowała od teraz 0,40 proc. min. 8 zł, a w urządzeniach zlokalizowanych w oddziałach banku – 0,20 proc. min. 4 zł. Wcześniej przedsiębiorcy mogli korzystać z 5 wpłat w bankomatach Planet Cash za darmo. W pakiecie 4×4 wpłata będzie kosztowała 0,30 proc. min. 6 zł lub 0,2 proc. min. 4 zł, jeżeli urządzenie zlokalizowane jest w placówce. Posiadacze pakietu 4×4 mogą wykupić, za 10 zł, pakiet gotówkowy i mieć tę usługę w abonamencie bez opłat.

Więcej banków może podnieść opłaty

Zmiany wprowadzane przez banki nie są jednak efektem wyłącznie pandemii – opłaty za operacje w placówkach rosną już od dłuższego czasu. Z analizy NBP dotyczącej opłat za konta bankowe za I półrocze 2019 r. (to najnowsze dostępne dane) wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. wzrosły średnie opłaty za przelewy zlecane w placówkach i przez telefon. Można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości kolejne banki zdecydują się na podwyżki opłat i prowizji. Ze względu na pandemię i niskie stopy procentowe, banki raportują słabe wyniki, więc zmiany w cennikach będą jednym ze sposobów na powetowanie sobie strat.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
meryt
"Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października 2019 r., o którym w Polsce dotąd było dość cicho, opodatkował usługi związane z cashprocessingiem i cashhandlingiem, czyli usług sortowania, liczenia, pakowania i transportu gotówki."

"Obsługa obrotu gotówkowego, w tym obsługa bankomatów (tzw.
"Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października 2019 r., o którym w Polsce dotąd było dość cicho, opodatkował usługi związane z cashprocessingiem i cashhandlingiem, czyli usług sortowania, liczenia, pakowania i transportu gotówki."

"Obsługa obrotu gotówkowego, w tym obsługa bankomatów (tzw. cash processing lub cash handling) jest opodatkowana podstawową stawką VAT. Nie ma tu zastosowania zwolnienie – wyjaśnił minister finansów w najnowszej interpretacji ogólnej.

W tej sprawie 3 października 2019 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt C-42/18), ale minister nie odwołał się wprost do tego orzeczenia. TSUE wypowiedział się w sprawie niemieckiej firmy Cardpoint na zlecenie banku zajmującej się obsługą techniczną bankomatów (np. dowozem gotówki). Uważała ona, że jest to część usługi finansowej zwolnionej z VAT. Trybunał się z tym nie zgodził i uznał, że usługi firmy „nie wydają się prowadzić do przenoszenia środków ani powodować zmian prawnych i finansowych, które charakteryzują transakcję dotyczącą płatności”. Nie mogą więc korzystać z preferencji."
staryznajomy
Za cwaniakow frankowiczow zapłacą wszyscy lacznie z tymi cwaniakami
killgore
To nieunikniona konsekwencja pisiego podatku bankowego. Tylko wyborcy pewnej partii (posiadacze iq poniżej numeru buta) myślą, że „bogate banki zapłacą”. Potem „supermarkety zapłacą”. Tylko 500+ jest z innych pieniedzy. Nie znam narodu, który dałby się manipulować takim miernotom, pewnie ze względu na nieprzebrane pokłady zawiści.
meryt
Western Union międzynarodowe przekazy pieniężne dołącza się do spisku killgore i płaci podatek bankowy choć nim nie jest. A prowizje za przekaz i wypłatę gotówki bierze
"1.00 PLN = 0.2012 EUR
Kwota przekazu1,000.00 PLN
Opłata za przekaz2,5+ 9.90 PLN
Kwota ogółem1,009.90 PLN
Odbiorca otrzymuje
201.19EUR"
https:
Western Union międzynarodowe przekazy pieniężne dołącza się do spisku killgore i płaci podatek bankowy choć nim nie jest. A prowizje za przekaz i wypłatę gotówki bierze
"1.00 PLN = 0.2012 EUR
Kwota przekazu1,000.00 PLN
Opłata za przekaz2,5+ 9.90 PLN
Kwota ogółem1,009.90 PLN
Odbiorca otrzymuje
201.19EUR"
https://www.westernunion.com/pl/pl/web/send-money/start?CampaignId=%27%27&ReceiveCountry=DE&SendAmount=1000.00&ISOCurrency=PLN
anty12
Gdzie jest UOKiK, bo wychodzi na to ze banki zgadal sie. Prawda jest tka ze ludzie rzucili si ena wyplate gotowki z bankow, bo to zart jaie jest oprocentowaniem wiec wciskaja kit ze chca pozbyc sie kolejek. No dziwny zbieg okolicznosci. Chytry traci 2 razy - raz bank nie zarobi a po drugie skarb panstwa z podatku belki. Zalosny kraj Gdzie jest UOKiK, bo wychodzi na to ze banki zgadal sie. Prawda jest tka ze ludzie rzucili si ena wyplate gotowki z bankow, bo to zart jaie jest oprocentowaniem wiec wciskaja kit ze chca pozbyc sie kolejek. No dziwny zbieg okolicznosci. Chytry traci 2 razy - raz bank nie zarobi a po drugie skarb panstwa z podatku belki. Zalosny kraj sklecony na kolani e z g i patykow. Jak sie spojrzy na Glapinskiego widac ze oczy tesknia za rozumem i mysli na dizen do przodu ale nic mu nie zrobia poki Jarus przy korycie, bo pewnie ma za duzo hakow na Jarusia.
ferdynand_kiepski
...banki raportują słabe wyniki... Teraz to wszyscy raportują słabe wyniki, trzeba spytac ludzi wokoło.l. A banki nie są od robienia wyników, naciągania klientów i służenia wąskiej grupie kolesiów z nadania partyjnego z milionowymi pensjami - tylko to powinny być instytucje zaufania publicznego, tak jak szpitale, poczta( choć to ...banki raportują słabe wyniki... Teraz to wszyscy raportują słabe wyniki, trzeba spytac ludzi wokoło.l. A banki nie są od robienia wyników, naciągania klientów i służenia wąskiej grupie kolesiów z nadania partyjnego z milionowymi pensjami - tylko to powinny być instytucje zaufania publicznego, tak jak szpitale, poczta( choć to ostatnio wątpliwy przykład) i inne instytucje służące dobru społeczeństwa. Powinny być...Zdaje się, że teraz taki czas, że wszystko jest inne niż powinno być...
warszawyak
Za przelewy elektroniczne równiez wprowadzaja opłaty. Straszne opłaty za karty kredytowe i wszystko zwi.ązane z kredytem. Cięzkie czasy dla kredytobiorców . Tak się kończy życie na kredyt ! Całe szczęście , że FED drukuje na trzy zmiany w systemie czterobrygadowym !
shadow_xx
Właśnie dostałem wiadomość z Citi (mają albo raczej mieli najlepszą kartę kredytową), że od 15 lipca dla nowo wydanych kart kredytowych będzie obowiązywała opłata miesięczna 11 zł. Można jej uniknąć płacąc kartą kwotę 1000 zł. Starsze karty wydane do 21 maja 2020 będą zwolnione z tej opłaty.

https://prnews.pl/citi-handlowy-
Właśnie dostałem wiadomość z Citi (mają albo raczej mieli najlepszą kartę kredytową), że od 15 lipca dla nowo wydanych kart kredytowych będzie obowiązywała opłata miesięczna 11 zł. Można jej uniknąć płacąc kartą kwotę 1000 zł. Starsze karty wydane do 21 maja 2020 będą zwolnione z tej opłaty.

https://prnews.pl/citi-handlowy-podnosi-oplaty-za-karty-kredytowe-citi-simplicity-bedzie-platna-451097
yougurt
A ja chcę pozamykać RORy. Oczekuję wprowadzenia zależności między oprocentowaniem kredytów i lokat.
yatzeck
Już jest! Mówisz i masz.
Max oprocentowanie kredytów = stopa referencyjna x 2 + 3,5pp
Stopa referencyjna to teraz 0.5% -> depozyty w dużych bankach są na 0,5%. :)

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki