REKLAMA

Badanie: prawie 40 proc. kredytobiorców złotówkowych popiera wakacje kredytowe również dla frankowców

2022-09-09 06:37
publikacja
2022-09-09 06:37

Prawie 40 proc. kredytobiorców złotówkowych jest za wprowadzeniem wakacji kredytowych również dla frankowców, 35 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z przekazanego PAP badania. Co trzeci przeciwnik wakacji kredytowych dla frankowców wskazał, że byłoby to niesprawiedliwe.

Badanie: prawie 40 proc. kredytobiorców złotówkowych popiera wakacje kredytowe również dla frankowców
Badanie: prawie 40 proc. kredytobiorców złotówkowych popiera wakacje kredytowe również dla frankowców
fot. marekusz / / Shutterstock

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE Research, osoby, które wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach, są podzielone w kwestii tego, czy w czasach galopującej inflacji państwo powinno wprowadzić dla frankowców tzw. wakacje kredytowe. 39,8 proc. z nich jest za takim rozwiązaniem, a 35,1 proc. ma zupełnie przeciwne zdanie.

Według analityka z UCE Research Pawła Kołodzieja, podział opinii kredytobiorców złotówkowych w kwestii wakacji kredytowych dla frankowców, w dużej mierze może wynikać z tego, że ci pierwsi nie do końca mają wiedzę na temat sytuacji drugiej grupy. "W przestrzeni publicznej utarł się przecież pogląd, że frankowcy często mają po kilka mieszkań i mocno oszczędzali, gdy złotówkowicze płacili wysokie raty. Ale praktyka pokazuje, że często ich sytuacje są bardzo zbieżne" - wskazał. Dodał, że obie grupy w większości brały kredyty hipoteczne wyłącznie po to, żeby zaspokoić swoje życiowe potrzeby.

Wśród zwolenników wakacji kredytowych dla frankowców są przede wszystkim mieszkańcy dużych i średnich miast, w tym woj. mazowieckiego i śląskiego. Poparcie przeważnie deklarują osoby z wyższym lub ze średnim wykształceniem, zarabiające miesięcznie powyżej 5 tys. złotych na rękę. Natomiast wśród badanych, którzy nie chcą wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla frankowców, dominują osoby zamieszkałe w mniejszych miejscowościach, głównie w woj. podkarpackim i podlaskim. Są to ankietowani z miesięcznymi zarobkami poniżej 5 tys. zł netto oraz z wykształceniem zawodowym - wynika z badania.

W ocenie adwokata Jakuba Bartosiaka, przedstawione różnice mogą wynikać z obaw mniej zamożnych Polaków, że pomoc udzielona innym kategoriom kredytobiorców może w jakiś sposób zaszkodzić samym ankietowanym. "Z kolei respondenci z większych miast mają częstszy kontakt z osobami, które zaciągnęły kredyty w obcych walutach i lepiej rozumieją zatem ich sytuację" – wyjaśnił.

Z badania wynika, że przeciwnicy tzw. wakacji kredytowych dla frankowców wskazują głównie trzy powody swojej dezaprobaty dla tego rozwiązania. Najważniejszy z nich jest taki, że byłoby to niesprawiedliwe wobec kredytobiorców złotówkowych – 32,4 proc. wskazań. 21 proc. z nich uważa, że frankowcy sami powinni mediować z bankami w tej kwestii. Dla 10 proc. przeciwników, mogłoby to zbyt dużo kosztować sektor bankowy - czytamy.

Według współautora badania radcy prawnego Adriana Goska, powyższa argumentacja najprawdopodobniej wynika z powtarzania fałszywych założeń, intencjonalnie wprowadzonych do sfery publicznej. "Niesprawiedliwym jest różnicowanie sytuacji kredytobiorców poprzez uprzywilejowanie jednych kosztem drugich" - ocenił. Jak dodał, mediacja przysługuje każdej grupie, zarówno złotówkowiczom jak i frankowcom. "Jednak z uwagi na ogromną przewagę banków, wszyscy kredytobiorcy są na zdecydowanie słabszej pozycji, zatem regulacje ustawowe, które narzucają sektorowi bankowemu pewne rozwiązania, są silniejszym narzędziem niż mediacje" - wyjaśnił.

"Koszty wakacji kredytowych w znacznej mierze, o ile nie w całości, pokryją klienci banków" – uważa radca.

Z badania wynika, że dla 3,6 proc. przeciwników wprowadzenia wakacji kredytowych dla frankowców, najistotniejsze jest, że ich posiadacze przez długi czas mieli niższe raty kredytowe niż inni i teraz to się sprawiedliwe wyrówna. 4,1 proc. wskazało, że nie zaciąga się kredytu w walutach, w których nie pobiera się pensji.

Jak zaznaczył Bartosiak, wyniki badania wskazuje, że nie przyjęła się podawana przez banki narracja, iż frankowcy skorzystali na swoich kredytach. "Częściowo niższe raty nie pomagają, skoro pomimo regularnych spłat kwota zadłużenia rośnie, czasem nawet dwukrotnie" – dodał mecenas.

Z badania również wynika, że co czwarty kredytobiorca złotowy nie wyrobiło sobie jeszcze własnego zdania w kwestii wakacji kredytowych dla frankowców. Według Bartosiaka duży odsetek osób niezdecydowanych pokazuje ostrożne podejście tzw. złotówkowiczów. "Nie są jeszcze znane wszystkie skutki wakacji kredytowych, wprowadzonych pod koniec lipca br. Nie do końca wiadomo też, jak kredytodawcy będą traktować osoby korzystające z takiego rozwiązania, jak przełoży się ta sytuacja na oferty bankowe i w jaki sposób banki będą odrabiać odroczone, bo nieutracone, zyski kosztem innych klientów" - zwrócił uwagę adwokat.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Reaserch wśród 1003 Polaków, którzy w dniu badania mieli kredyty zawarte w złotówkach. Nie były brane pod uwagę osoby posiadające zobowiązań kredytowych bądź spłacałyby kredyty indeksowane lub denominowane do waluty innej niż polska. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, zarobków, wykształcenia oraz regionu. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

lgs/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (11)

dodaj komentarz
efg
Pożyczyłeś - oddaj. Po co komplikować.
aszkenazyjski
Golasy popierają golasów a płaci pan, pani.
bogdant
Od zawsze u nas - miś wiecznie żywy:
"Panie reżyserze kochany! … Ale tego łobuza, to żeby mu nie dać ani grosza, albo lepiej mnie wszystko wysłać. "
konik_garbusek
"Wśród zwolenników wakacji kredytowych dla frankowców są przede wszystkim mieszkańcy dużych i średnich miast, w tym woj. mazowieckiego i śląskiego. Poparcie przeważnie deklarują osoby z wyższym lub ze średnim wykształceniem, zarabiające miesięcznie powyżej 5 tys. złotych na rękę" - wyborcy PeO, mlodzi, wysztalceni, z wielkich "Wśród zwolenników wakacji kredytowych dla frankowców są przede wszystkim mieszkańcy dużych i średnich miast, w tym woj. mazowieckiego i śląskiego. Poparcie przeważnie deklarują osoby z wyższym lub ze średnim wykształceniem, zarabiające miesięcznie powyżej 5 tys. złotych na rękę" - wyborcy PeO, mlodzi, wysztalceni, z wielkich osrodkow. Elyta! :)))
szprotkafinansjery
Zatopić banki, wystarczy kredyt u Bociana!
damamad
Heheeh.. taa na 120% RRSO
adam.1983
Wakacje kredytowe mają ulżyć kredytobiorcom w rosnących ratach z powodu wzrostu stóp procentowych, w tym zakresie wakacje kredytowe dla frankowiczów są bezpodstawne bo oprocentowanie kredytu w CHF jest dalej ujemne, a od wzrostu kosztów kredytu z powodu wzrostu kursu waluty mają swoje narzędzia ochronne.
franek_bez_franka2
To piszesz że wakacje dla Złotego są zgodne z prawem, a dla franka nie. Przecież 3 miesiące wstecz dla złotego też były bezprawne hipokryto.
We franku też się zmieniło. +15% na kursie. I cały czas jest marża od 2-3%.
adam.1983 odpowiada franek_bez_franka2
Z prawem jest zgodne to co uznaje garstka polityków, ale nie o to mi chodziło, frankowicze itak mają już dobrze bo mają możliwość kwestionowania umów wstecz i ich anulowania co jest bardzo dobrym prezentem ( grało się na walutach ale jak nie wyszło to odpowiedzialność spada na innych ) więc dołożenie do tego jeszcze wakacji kredytowych Z prawem jest zgodne to co uznaje garstka polityków, ale nie o to mi chodziło, frankowicze itak mają już dobrze bo mają możliwość kwestionowania umów wstecz i ich anulowania co jest bardzo dobrym prezentem ( grało się na walutach ale jak nie wyszło to odpowiedzialność spada na innych ) więc dołożenie do tego jeszcze wakacji kredytowych które itak uznaję za beznadziejny pomysł rządu byłoby chyba lekką przesadą.
Ci co brali kredyty w PLN nie mają możliwości kwestionowania umowy i jej unieważnienia.
franek_bez_franka2
Wakacje dla Franka to super opcja, gdy w tym samym czasie pozwie bank właśnie za około 8 wakacyjnych rat.
Jeżeli skorzysta z wakacji i tego nie zrobi to pewnie drobnym makiem będzie napisane na kilkunastu stronach ze zrzeka się późniejszych roszczeń w stosunku do banku.
UWAGA NA KRUCZKI.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki