REKLAMA

BZ WBK w ciągu roku zamknął 100 placówek. Bo klienci korzystają z bankowości internetowej i mobilnej

Wojciech Boczoń2016-09-07 12:10analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-07 12:10

Wraz ze wzrostem liczby klientów korzystających z elektronicznych kanałów obsługi spada zapotrzebowanie na placówki. W ciągu ostatniego roku Bank Zachodni zmniejszył sieć oddziałów o 103 punkty, a zatrudnienie o 600 osób. To największy spadek wśród dużych banków. W tym czasie liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosła o 55 proc.

Jesienią ubiegłego roku ówczesny prezes banku Mateusz Morawiecki zapowiadał, że ze względu na rosnącą popularność bankowości mobilnej bank ma w planach redukcję sieci sprzedaży o kilkadziesiąt oddziałów. Na koniec pierwszego półrocza 2016 roku BZ WBK miał 666 placówek własnych, czyli o 103 mniej niż w połowie ubiegłego roku. W tym czasie zatrudnienie stopniało o 600 osób.

BZ WBK w ciągu roku zamknął 100 placówek. Bo klienci korzystają z bankowości internetowej i mobilnej / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Nie licząc Banku BGŻ BNP Paribas, który w tym czasie porządkował swoją sieć placówek po fuzji, jest to największy spadek liczby oddziałów wśród dużych banków. Sieć PKO BP stopniała w tym okresie o 5 punktów, Banku Pekao o 66, a Aliora o 64. W przypadku połączonego BGŻ BNP ubyło 114 oddziałów.

Liczba placówek własnych

Bank

II kw. 2015

II kw. 2016

Różnica

PKO Bank Polski

1 272

1 267

-5

Bank Pekao

1 013

947

-66

BZ WBK

769

666

-103

Bank BGŻ BNP Paribas

601

487

-114

Credit Agricole Bank Polska

423

416

-7

Bank Millennium

411

394

-17

ING Bank Śląski

399

391

-8

Alior Bank

363

299

-64

Źródło: Bankier.pl

Na tę chwilę nie wiadomo, jakie są dalsze plany Banku Zachodniego WBK względem sieci sprzedaży naziemnej. - Prowadzimy systematyczne analizy, które pozwolą określić optymalną strukturę sieci naszych placówek, jednak obecnie za wcześnie na konkretne wyniki – mówi Mirosław Skiba, członek zarządu BZ WBK.

- Bank uważnie analizuje zarówno otoczenie rynkowe, jak również preferencje klientów, do których nieustannie się dostosowujemy. Odpowiadając na potrzeby i preferencje klientów dotyczące m.in. sposobów korzystania z usług bankowych, Bank Zachodni WBK rozwija  zdalne kanały kontaktu, w tym intensywnie - nasze contact center – dodaje.

Spadek liczby oddziałów jest wynikiem zmieniających się preferencji klientów. Coraz więcej osób korzysta z bankowości elektronicznej i nie potrzebuje odwiedzać placówek. Bank ma już 1,9 mln aktywnych użytkowników bankowości internetowej i 770 tys. klientów korzystających z bankowości mobilnej. Liczba klientów bankowości mobilnej wzrosła rok do roku o 35 proc. W kanałach elektronicznych bank sprzedał kredyty za łączną kwotę 430 mln zł.

Zobacz pełne zestawienie liczby placówek w podziale na banki >>

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~takiowaki
Klienci korzystaja z bankowosci internetowej I mobilnej bo oddziały banku otwarte są od poniedziałku do piątku od 9.30 do 16.30. Czyli idealnie dopasowane do potrzeb klienta. Do tego WBK potrafi miec dwa oddziały oddalone od siebie o 500 metrów I żadnego w centrum handlowym otwartego w weekend. Zapraszają do oddziału do Klienci korzystaja z bankowosci internetowej I mobilnej bo oddziały banku otwarte są od poniedziałku do piątku od 9.30 do 16.30. Czyli idealnie dopasowane do potrzeb klienta. Do tego WBK potrafi miec dwa oddziały oddalone od siebie o 500 metrów I żadnego w centrum handlowym otwartego w weekend. Zapraszają do oddziału do podpisania umowy. Super, już biorę dzień urlopu żeby poświęcić go na dojazd I wzięcie kredytu który to BANK chce żebym wziął.
Preferencje klientów są takie że chętnie zjedliby szynkę ale sklep oferuje tylko pasztetową I kabanosy. I wychodzi im ze jak klienci najchętniej kupuja kabanosy to po co handlować szynką?
~BZWBK
w Kielcach Np: BZWBK ma oddział pod numerem Warszawska 28 i Warszawska 27. ten pod numerem 28 to dany oddział KB. Myślę, ze pójdzie do odstrzału tak jak wiele innych placówek
~SynKrysi
Witam Państwa serdecznie. Piszę w imieniu mojej mamy która pracuje w Banku zachodnim WBK już 28 lat. Zaczynała ona swoja karierę w NBP. Następnie w Wielkopolskim Banku Kredytowym S.A. Później Bank zachodni i WBK połączyły się tworząc BZWBK. Łącznie moja mama przeżyła już blisko 15 fuzji w obrębie BZWBK. To co Witam Państwa serdecznie. Piszę w imieniu mojej mamy która pracuje w Banku zachodnim WBK już 28 lat. Zaczynała ona swoja karierę w NBP. Następnie w Wielkopolskim Banku Kredytowym S.A. Później Bank zachodni i WBK połączyły się tworząc BZWBK. Łącznie moja mama przeżyła już blisko 15 fuzji w obrębie BZWBK. To co się dzieje obecnie woła o pomstę do nieba. Szczerze to marzy odejść na emeryturę. Mimo tego, że pracuje w bardzo dużym oddziale to jest tam coraz gorzej. Coraz głośniej się mówi o tym, że BZWBK przejmie pozostałe 40% udziałów w SCB a potem oba banki połączy w wyniku fuzji operacyjnej. Oczywiście wtedy marka BZWBK zniknie z rynku gdyż mimo tego, że jest rozpoznawalna to jest coraz mniej szanowana. Taka fuzja przyniesie kolejne zwolnienia. Co do likwidacji oddziałów to mama potwierdziła, że kolejne 50 placówek jest wyznaczone do likwidacji. Głownie likwidowane są dawne oddziały KB.
~Robota
W oddziałach będą tylko pracować pewnie ze 3 lub 4 osoby i to z reguly tylko" sami najlepsi pracownicy "- z reguły koledzy lub kolezanki dyrektorów.
~Pracus
Rozwój bankowości internetowej i mobilnej rozwija się dość szybko, ale jest coraz bardziej niebezpiecznym i narażony na hakerów. Ludzie większości zaczynają odchodzić od tego i wolą płacić w placówkach opłaty ale są pewni że dana transakcja jest bezpieczna. Placowki będą zamykać a pracowników zwalniać bo Rozwój bankowości internetowej i mobilnej rozwija się dość szybko, ale jest coraz bardziej niebezpiecznym i narażony na hakerów. Ludzie większości zaczynają odchodzić od tego i wolą płacić w placówkach opłaty ale są pewni że dana transakcja jest bezpieczna. Placowki będą zamykać a pracowników zwalniać bo przecież góra ma za mało a pracownik to koszt który w stresie i strachu pracuje na tą gorę.
~daffa
Jak wszystko przez e-bankowość, to może lepiej jej zakazać? I nie będzie problemu, non stop czytam na bankier.pl, że zwolnienia bo e-bankowość itd.
~herr
... BZ WBK ZAMYKA ODDZIALY BO NIE POTRAFI WCISKAC JELENIOM KREDYTOW !!! LUDZIE SA MADRZEJSI I OSTROZNIEJSI !!!
~W3
W Białej Podlaskiej w oddziale to jest tragedia tam się w poniedziałek to nie można doczekać niech zmniejszają , to wszyscy klienci pouciekają .
~Klient
Ostatnio czekałem 2 godz.do okienka ponieważ pirwszeństwo mieli klienci firmowi.Spłacę kredyt i zostawię ten szajs! Ludzie omijajcie BZ WBK !!!
~BylyPracownikBZWBK
BZ WBK ZAMYKA ODDZIALY BO NIE POTRAFI WCISKAC JELENIOM KREDYTOW !!! LUDZIE SA MADRZEJSI I OSTROZNIEJSI !!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki