REKLAMA

BIK: w kwietniu odnotowano duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych

2022-05-19 22:03
publikacja
2022-05-19 22:03
BIK: w kwietniu odnotowano duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych
BIK: w kwietniu odnotowano duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych
fot. Tomasz Wiech/FORUM / / FORUM

W kwietniu br. w porównaniu z kwietniem 2021 r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych o 38,7 proc., a ich wartość spadła o 32,5 proc. - poinformowało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej.

"W kwietniu br., w porównaniu z kwietniem 2021 r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowaliśmy bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów (-38,7 proc.). Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-32,5 proc.). Niemniej średnia wartość udzielonego w kwietniu 2022 r. kredytu mieszkaniowego była wyższa w ujęciu rocznym o 10,2 proc. i wyniosła 352,93 tys. zł" - podało BIK.

Z danych BIK wynika, że dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, dotyczyły jedynie kredytów z przedziału powyżej 500 tys. zł, w ujęciu liczbowym (+11,8 proc.) i w wartościowym (+15,7 proc.). W pozostałych przedziałach zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dynamiki są ujemne.

"Dla kredytów mieszkaniowych kwiecień był bardzo zły (...), bowiem w kwietniu banki udzieliły tylko 14 tys. 570 kredytów. Jest to najmniej w całej pandemii i najmniej od grudnia 2017 r. Pomimo tego, że w lutym br. liczba osób wnioskujących o kredyt wzrosła, a w marcu tego roku przekroczyła nawet 53 tys. ustalając drugi w ostatnich dziesięciu latach rekordowy wynik" - powiedział, cytowany w komunikacie, główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

"Obecnie jesteśmy już po ośmiu podwyżkach stóp procentowych. Ostatnia majowa nie znalazła jeszcze, bo nie mogła, swojego odzwierciedlenia w samej akcji kredytowej. Podwyżki stóp procentowych obniżyły bardzo znacząco zdolność kredytową. Do tego dochodzą działania KNF, zaostrzające wymogi liczenia zdolności kredytowej, które również negatywnie wpływają na zdolność kredytową" - dodał.

Rogowski zwraca uwagę, że w ujęciu wartościowym kwietniowy wynik 5,142 mld zł jest najniższy od stycznia 2021 r. a wartość akcji kredytowej z pierwszych czterech miesięcy 2022 r. jest praktycznie na poziomie akcji kredytowej z pierwszych czterech miesięcy 2020 r.

"W mojej opinii kolejne miesiące będą trudnymi miesiącami na rynku kredytów mieszkaniowych. Kwietniowy odczyt Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe jest zapowiedzią dalszego dużego schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach. Kwietniowa wartość Indeksu jest najniższa od kwietnia 2009 r. czyli od 13 lat" – stwierdził Rogowski.

Jego zdaniem czynnikiem, który może niekorzystnie wpłynąć w przyszłości, najwcześniej we wrześniu lub październiku 2022 r., na jakość portfela kredytów mieszkaniowych, są kolejne podwyżki stóp procentowych. Bowiem prawie cały portfel złotowych kredytów mieszkaniowych (415,4 mld) to kredyty na zmienną stopę.

"Szczególnie na obniżenie jakości narażone będą kredyty zaciągnięte w okresie historycznie rekordowo niskich stóp procentowych. Wynika to z faktu, że kredytobiorcy ci (545 tys. osób) od niedawna spłacają swoje kredyty mieszkaniowe, zaciągali je na średnio wyższe kwoty, mają więc wysokie kwoty do spłaty. Na koniec kwietnia mają oni do spłaty 104 mld zł, co stanowi ok. 25 proc. wartości zadłużenia z tytułu wszystkich kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w złotówce" - zauważa ekonomista. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (75)

dodaj komentarz
kazikwaw
I jeszcze jedna ciekawostka z Chin ;-) https://www.reuters.com/legal/transactional/goldman-sachs-expects-one-third-hy-china-property-firms-default-2022-2022-05-20/
kazikwaw
A podaż wyznacza nowe szczyty :-) https://olxdata.azurewebsites.net/wszystkie/mieszkania
Szykuje nam się piękna powtórka z rozrywki – warto odnotować (dla zastanowienia), jak zachowywał się rynek wtórny przy poprzednim szczycie na rynku nieruchomości – Warszawa, średnia cena transakcyjna w IIIQ.2008 wyniosła 9.137 zł/m2, a w IQ.
A podaż wyznacza nowe szczyty :-) https://olxdata.azurewebsites.net/wszystkie/mieszkania
Szykuje nam się piękna powtórka z rozrywki – warto odnotować (dla zastanowienia), jak zachowywał się rynek wtórny przy poprzednim szczycie na rynku nieruchomości – Warszawa, średnia cena transakcyjna w IIIQ.2008 wyniosła 9.137 zł/m2, a w IQ.2013 roku już tylko 6.687 zł/m2? Spadek (nominalny!) o ok. 1/4, jeśli uwzględnić skumulowaną inflację z tego okresu wyjdzie jeszcze większy.
wibor3m10procent
Sytuacja rozwija się modelowo, najpierw banda Gołodupców kupuje w amoku na górce cenowej oczywiście bez czytania umowy bo po co przecież wszyscy zarabiają a ceny idą tylko w górę, później miniratki rosną i obroty spadają, następny krok to spadki cen a spanikowane Golasy co kupowały dziury w ziemii w systemie 20/80 i banda januszeksów Sytuacja rozwija się modelowo, najpierw banda Gołodupców kupuje w amoku na górce cenowej oczywiście bez czytania umowy bo po co przecież wszyscy zarabiają a ceny idą tylko w górę, później miniratki rosną i obroty spadają, następny krok to spadki cen a spanikowane Golasy co kupowały dziury w ziemii w systemie 20/80 i banda januszeksów flipexów wyskakują z ynwestycji.
and00
ok, masz 500.000zł lokata 5% jak chyba wszyscy tu
Zwykła pensja ok 5k teraz
Gołodupiec kupił mieszkanie za 500.000, rata mu wzrosła z 2.5 na 4, ale z najbliższych 18 rat zapłaci 10
za kilka lat inflacji pensja pewnie z 8k
ty będziesz miał z lokaty 600k, mieszkania znowu podrożeją +- 100 wyplat
Gołodupiec będzie miał
ok, masz 500.000zł lokata 5% jak chyba wszyscy tu
Zwykła pensja ok 5k teraz
Gołodupiec kupił mieszkanie za 500.000, rata mu wzrosła z 2.5 na 4, ale z najbliższych 18 rat zapłaci 10
za kilka lat inflacji pensja pewnie z 8k
ty będziesz miał z lokaty 600k, mieszkania znowu podrożeją +- 100 wyplat
Gołodupiec będzie miał z 800k
a jak wynajmował to 900 albo i bańkę...

jakslo23
To niestety nie dołek, dołek będzie w maju, a potem w zależności od tego, co się będzie działo ze stopami, albo dołek będzie ubijany do końca roku, albo będziemy na obecnym dołku się do końca roku snuć. Albo i dłużej, stopy będą decydować. No chyba, że KNF poprawi swoją kretyńską rekomendację S blokującą dostęp do kredytu nawet klientom To niestety nie dołek, dołek będzie w maju, a potem w zależności od tego, co się będzie działo ze stopami, albo dołek będzie ubijany do końca roku, albo będziemy na obecnym dołku się do końca roku snuć. Albo i dłużej, stopy będą decydować. No chyba, że KNF poprawi swoją kretyńską rekomendację S blokującą dostęp do kredytu nawet klientom zamożnym. Przykład: mam klienta zarabiającego 22 tysiące miesięcznie, kupuje dom za 1,4 mln - 1 mln potrzebuje z banku. Stać go na raty z kilkukrotną nawiązką, ale dzięki kretyńskiej rekomendacji KNF bank musi liczyć jego zdolność na nierealnym oprocentowaniu i klient ma zdolność na 900 tys. zł max. Tak oto pisowscy aparatczycy, z uśmieszkiem prezesa głapińskigo, najpierw sztucznie napompowali rynek aby teraz go, z uśmieszkiem prezesa jastrzębskiego, załamać.
chudopacholek odpowiada jakslo23
Jak mu brakuje 100 tys. i nie ma skąd ich wziąć, to nie jest zamożny.
jakslo23 odpowiada chudopacholek
Posiada 400 tys. zł w gotówce i zarabia pięciokrotność średniej krajowej - to na polskie standardy zamożna osoba. A nie każdy może od rodziców pożyczyć kolejne 100 tys. zł, bo KNF zdecydował zadusić rynek.
szprotkafinansjery odpowiada chudopacholek
To akurat prawda.Bogacz, który nie ma 100k? Zabawne.
jakslo23 odpowiada szprotkafinansjery
To jest ten informatyk, który według Pańskich wypowiedzi ma uratować rynek nieruchomości przed spadkami cen. Czy to jest zabawne? Nie wiem, ale biorąc pod uwagę Pańskie wypowiedzi raczej widmo spadku cen powoduje u Pana frustrację aniżeli śmiech (przez łzy się nie liczy).

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki