REKLAMA

Austria chce uratować sezon zimowy w Alpach. Niezaszczepieni nie pojadą na narty?

2021-09-26 10:16
publikacja
2021-09-26 10:16
Austria chce uratować sezon zimowy w Alpach. Niezaszczepieni nie pojadą na narty?
Austria chce uratować sezon zimowy w Alpach. Niezaszczepieni nie pojadą na narty?
fot. kamilpetran / / Shutterstock

Zasada zaszczepiony przeciw COVID-19, ozdrowiały, przetestowany oraz obowiązkowe maseczki na wyciągach mają sprawić, że sezon zimowy w Austrii stanie się znów bezpieczny - poinformowały władze w Wiedniu. Osoby niezaszczepione muszą liczyć się z utrudnieniami.

Rząd Austrii chce w tym roku umożliwić bezpieczny sezon zimowy. W tym celu alpejski kraj stosuje na swoich stokach narciarskich tzw. zasadę 3G (z niemieckiego geimpft, genesen, getestet - zaszczepiony, wyzdrowiały, przetestowany).

Zgodnie z tą zasadą operatorzy kolejek linowych mogą przewozić tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19, przetestowane na obecność koronawirusa lub wyzdrowiały - ogłosił rząd w Wiedniu. Przepisy dotyczące odległości i ograniczenia przepustowości nie będą miały zastosowania do wyciągów narciarskich, ale obowiązkowe maseczki medyczne FFP2 już tak. Jeśli zwiększy się zapełnienie oddziałów intensywnej terapii pacjentami chorymi na Covid-19, zaostrzone zostaną przepisy dotyczące niezaszczepionych amatorów sportów zimowych.

Obecnie w Austrii około 200 łóżek jest zajętych przez pacjentów z Covid-19. Jeśli liczba ta wzrośnie do 300, osoby nieszczepione nie będą mogły odwiedzać lokali apres-ski, nawet jeśli ich wynik testu na obecność koronawirusa będzie negatywny - ogłosiło ministerstwo zdrowia Austrii.

Od tego poziomu również kolejki linowe, gastronomia i hotele nie będą mogły akceptować samodzielnie przeprowadzanych testów. Przy 400 łóżkach zajętych na intensywnej terapii, osoby nieszczepione będą musiały wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR. Mniej dokładne testy antygenowe nie będą już wtedy wystarczające. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, rząd przewidział rozszerzenie zasady 2G - zaszczepiony lub ozdrowiały - na inne obszary.

Niemiecka telewizja ARD zauważa, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób zasada 3G ma być kontrolowana w kolejkach linowych, bez tworzenia się długich kolejek. Wciąż trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

Minister turystyki Austrii Elisabeth Koestinger wyraziła przekonanie, że przy takich warunkach ramowych możliwy jest bezpieczny sezon zimowy. Chodzi o to, "aby Austria nie była ponownie objęta ostrzeżeniami dla podróżnych" - mówi minister cytowana przez ARD.

Turystyka narciarska jest ważnym sektorem gospodarki w Austrii. Ponad połowa wszystkich urlopów zimowych w Europie spędzanych jest w Austrii. Według Koestinger, sezon 2020/21 był "totalną porażką".

Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (16)

dodaj komentarz
secundus
w segregacji to oi mają doświadczenie
zenonn
Zbliża sie drugi rok z kowidem, z plandemią, a rewolucji jak nie ma, tak nie ma i nie widać jej na horyzoncie.
Cel 95% oddala się
Pandemia1 do lata 2022, potem...
3456
naciski są z Waszyngtonu , oni nie popuszczą , nie zejdą z obranej drogi .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj_
Norymberga 2.0
_______________
""Prawdziwe liczby potwierdzają, że zabijamy więcej ludzi niż ratujemy.
I chciałabym spojrzeć na dane izraelskiego Ministerstwa Zdrowia dotyczące osób powyżej 90. roku życia, gdzie w ciągu ostatnich czterech miesięcy przeszliśmy od wskaźnika szczepień wynoszącego
Norymberga 2.0
_______________
""Prawdziwe liczby potwierdzają, że zabijamy więcej ludzi niż ratujemy.
I chciałabym spojrzeć na dane izraelskiego Ministerstwa Zdrowia dotyczące osób powyżej 90. roku życia, gdzie w ciągu ostatnich czterech miesięcy przeszliśmy od wskaźnika szczepień wynoszącego 94,4 % do 82,9 %.
W najbardziej optymistycznym przypadku oznacza to, że 50 procent zaszczepionych i 0 procent nieszczepionych zmarło.
Dopóki nie potrafisz tego wyjaśnić społeczeństwu, nie możesz zatwierdzić szczepień przypominających.""
itso_cien_na_sciane
Władze w Wiedniu zgłoszone do projektu Norymberga 2.0
igła
Ciągotki w kierunku segregacji w Niemczech i Austrii jest ciągle żywa. Tego nie da się przeprogramować.
carlito1
Bo Niemcy powinno się bombardować co 50lat , bez powodu bez podania przyczyny.
langdon25
Brawo Austryjaki !

Dla antyszczepów tylko sanki i tylko na Gubałówce
marekpoznan
A jak dalej nie będą się chcieli zaszczepić to komory gazowe?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki