REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Arabia Saudyjska wypuszcza obligacje

2016-10-20 11:54
publikacja
2016-10-20 11:54

Arabia Saudyjska po raz pierwszy w historii wypuszcza obligacje. Kraj ten zmaga się z dziurą budżetową spowodowaną niskimi cenami ropy naftowej.

fot. Faisal Al Nasser / / Reuters

W ubiegłym roku Arabia Saudyjska miała rekordowy deficyt budżetowy w wysokości prawie 100 miliardów dolarów. Od początku roku szuka rozwiązania kłopotów finansowych. Według planu nazywanego "Saudyjska Wizja", do roku 2030 królestwo ma uniezależnić się od dochodów z ropy naftowej.

Wypuszczane na rynek obligacje to papiery pięcio-, dziesięcio- i trzydziestoletnie. Ich wartość to 17 i pół miliarda dolarów. Wcześniej z sukcesem obligacje na rynek wypuścił sąsiadujący z Arabią Saudyjską Katar, który tez boryka się z kłopotami finansowymi.

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ropa naftowa musiałaby podrożeć aż do 80 dolarów za baryłkę, by uratować budżet królestwa. Dzisiaj wartość surowca jest najwyższa od miesięcy i wynosi 52 dolary.

Przypomnijmy, że deficyt budżetowy Rijadu wyniósł w 2015 roku rekordowe 98 mld dol. Już wtedy rząd zapowiedział znaczące ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę.

Jak dotąd rządzący ród Saudów gwarantował sobie spokój społeczny za pomocą hojnych wydatków rządu, subwencji i gwarancji zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym.

IAR/Anna Dudzińska/dyd/ny/PAP

Źródło:IAR
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~autor
Powolny koniec ciapatych. A wydawało im się, że mają nieskończone zasoby gotówki. Tak jak Putinowi.
~silvio_gesell
Arabia Saudyjska to raczej nie jest reprezentatywny przykład. Lepiej patrzeć na Iran. Arabowie potrafią stworzyć wspaniała cywilizację, jeśli CIA nie przeszkadza.
~Alex odpowiada ~silvio_gesell
Iran nie jest reprezentatywnym przykładem kraju arabskiego. Tam mieszkają w ogromnej większości Persowie.
~swietnie
Niech sprzedadzą obligacje USA zamiast puszczać swoje. Mają ich zdaje się ogromne ilości od czasu gdy za rope zaczeli dostawać nie złoto tylko dolara właśnie.
~Eltor
Jak tylko spróbują, to okaże się, że mają tak duże deficyty demokracji, że USA będzie musiało im na bagnetach przynieść.
~cccc
" Wzięli kredyt z sukcesem"
To naprawdę wielki sukces Brawo

~Lord
Czyli do 2030 skonczy się ropa.....
~Matka_Putina
Nie wierzę... Jak już Saudowie wypuszczają obligi, to co będzie z Matuszką?
~zez
Niech ten kraj padnie jak najszybciej na przysłowiowy ryj. To jest żenujące, że w XXI w. mamy kraj i społeczność z zasadami z VII wieku a jeszcze bardziej żenuje to, że nominalnie demokratyczne kraje handlują z tymi dzikusami ile wlezie i jakoś demokracji tam wprowadzać nie chcą...
~Dim
Czy to są obligacje według zasad bankowości muzułmańskiej czyli bez oprocentowania ?

W sumie to wygląda dla mnie tak: USA (około 10 mln baryłek/dzień)i AS ( też około 10 mln/dzień) dogadały się w utrzymywaniu zaniżonych cen na ropę naftową tak aby poddać stresowi finansowemu innych eksporterów surowca którzy
Czy to są obligacje według zasad bankowości muzułmańskiej czyli bez oprocentowania ?

W sumie to wygląda dla mnie tak: USA (około 10 mln baryłek/dzień)i AS ( też około 10 mln/dzień) dogadały się w utrzymywaniu zaniżonych cen na ropę naftową tak aby poddać stresowi finansowemu innych eksporterów surowca którzy aby uzyskać te same dochody muszą tego surowca więcej wydobyć i wyeksportować.

Natomiast twórcy tej mistyfikacji w związku z tym że ponoszą straty muszą je zrekompensować. Jak wiadomo USA jest obecnie największym dłużnikiem świata więc trochę większa dziura czy mniejsza nic nie znaczy i tak tego się w obecnej wartości nabywczej nie zwróci. AS natomiast nie będąc nigdy zadłużona musi pokazać że polityka głupoty jednak kosztuje, jednak, chcą by kosztowała głównie tych co kupią obligacje, czyli umiędzynarodowienie strat.

W 2030 AS będzie miała jeszcze mniej dóbr do zaoferowania jako pokrycie dochodów mających spłacić rzekomo te obligacje.

A wszystko po to kochany duet robi aby światowy wzrost gospodarczy był cyfrą jeśli nie dodatnią to chociaż zerową w krajach rozwiniętych, gdzie Ameryka postrzega się jako ta jaj rozwinięta.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki