Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, przeżywa trudności związane z niskimi cenami surowca i planuje cięcia wydatków; w poniedziałek stacja Ekhbariya TV podała, że pensje ministrów będą zredukowane o 20 proc., a deputowanych o 15 proc.

Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów
Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów (fot. Faisal Al Nasser / FORUM)

Deficyt budżetowy Rijadu wyniósł w 2015 roku rekordowe 98 mld dol. Już wtedy rząd zapowiedział znaczące ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę.

Najważniejszym powodem kłopotów finansowych Arabii Saudyjskiej jest niska cena ropy, która od blisko dwóch lat utrzymuje się na niskim poziomie ze względu na nadpodaż surowca.

Królestwo ponosi też kolosalne koszty związane z walką o pozycję regionalnego hegemona; zaangażowało się w wojnę w Jemenie, koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS), wspiera też finansowo regionalne rządy wedle swoich upodobań.

Dochody z ropy to 80 proc. dochodów budżetowych Rijadu i 45 proc. PKB. Deficyt budżetowy sprawił jednak w końcu, że król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał pod koniec ubiegłego roku ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyśpieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

Jak dotąd rządzący ród Saudów gwarantował sobie spokój społeczny za pomocą hojnych wydatków rządu, subwencji i gwarancji zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~skaurus

Wieśniaki w prześcieradłach w końcu się orientują, że żyli na kredyt 50 lat a rachunek właśnie został wystawiony, teraz czas na budowę systemu edukacji i normalnej rynkowej gospodarki, ups, 5 albo 6 pokoleń wychowanych na żerowaniu roponośnym raczej nie potrafi samodzielnie myśleć i mamy powrót właściwego porządku. Wielbłądzie guano i piasek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~azbest

poczekaj przykręcą kurek i zobaczysz po ile na stacji będzie litr paliwa haha

! Odpowiedz
0 0 ~Obywatel odpowiada ~azbest

Jak AS zakręci to Iran wydobędzie dwa razy tyle. Iran radził sobie z embargiem na sprzedaż ropy to poradzi sobie z ceną $20 za beczkę... I w AS zostanie tylko: suchy, suchy, suchyyyy piaaaach a przewodnik ich po tyłkach batem będzie prać...

! Odpowiedz
1 4 ~AbuBaKir

Źródełko ropy pilnowane przez lotniskowce USA.

! Odpowiedz
0 3 ~jj

Będą mieli rewolucję :))

! Odpowiedz
3 2 ~ziutek

przydało by się u nas

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.