REKLAMA

Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów

2016-09-26 18:00
publikacja
2016-09-26 18:00

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, przeżywa trudności związane z niskimi cenami surowca i planuje cięcia wydatków; w poniedziałek stacja Ekhbariya TV podała, że pensje ministrów będą zredukowane o 20 proc., a deputowanych o 15 proc.

fot. Faisal Al Nasser / / FORUM

Deficyt budżetowy Rijadu wyniósł w 2015 roku rekordowe 98 mld dol. Już wtedy rząd zapowiedział znaczące ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę.

Najważniejszym powodem kłopotów finansowych Arabii Saudyjskiej jest niska cena ropy, która od blisko dwóch lat utrzymuje się na niskim poziomie ze względu na nadpodaż surowca.

Królestwo ponosi też kolosalne koszty związane z walką o pozycję regionalnego hegemona; zaangażowało się w wojnę w Jemenie, koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS), wspiera też finansowo regionalne rządy wedle swoich upodobań.

Dochody z ropy to 80 proc. dochodów budżetowych Rijadu i 45 proc. PKB. Deficyt budżetowy sprawił jednak w końcu, że król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał pod koniec ubiegłego roku ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyśpieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

Jak dotąd rządzący ród Saudów gwarantował sobie spokój społeczny za pomocą hojnych wydatków rządu, subwencji i gwarancji zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~skaurus
Wieśniaki w prześcieradłach w końcu się orientują, że żyli na kredyt 50 lat a rachunek właśnie został wystawiony, teraz czas na budowę systemu edukacji i normalnej rynkowej gospodarki, ups, 5 albo 6 pokoleń wychowanych na żerowaniu roponośnym raczej nie potrafi samodzielnie myśleć i mamy powrót właściwego porządku.Wieśniaki w prześcieradłach w końcu się orientują, że żyli na kredyt 50 lat a rachunek właśnie został wystawiony, teraz czas na budowę systemu edukacji i normalnej rynkowej gospodarki, ups, 5 albo 6 pokoleń wychowanych na żerowaniu roponośnym raczej nie potrafi samodzielnie myśleć i mamy powrót właściwego porządku. Wielbłądzie guano i piasek.
~azbest
poczekaj przykręcą kurek i zobaczysz po ile na stacji będzie litr paliwa haha
~Obywatel odpowiada ~azbest
Jak AS zakręci to Iran wydobędzie dwa razy tyle. Iran radził sobie z embargiem na sprzedaż ropy to poradzi sobie z ceną $20 za beczkę... I w AS zostanie tylko: suchy, suchy, suchyyyy piaaaach a przewodnik ich po tyłkach batem będzie prać...
~AbuBaKir
Źródełko ropy pilnowane przez lotniskowce USA.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki