REKLAMA

Arabia Saudyjska ogłasza zawieszenie broni z Jemenem

2020-04-08 23:21
publikacja
2020-04-08 23:21
fot. Mohamed al-Sayaghi / Reuters

Prowadzona przez Arabię Saudyjską koalicja walcząca z rebeliantami Huti w Jemenie zapowiedziała w środę wieczorem zawieszenie broni od godziny 12 w czwartek, w reakcji na apel ONZ o powstrzymanie działań wojennych w trakcie panującej na świecie pandemii koronawirusa

Zawieszenie broni, które ma obowiązywać przez dwa tygodnie, zostało zaproponowane, aby uniknąć potencjalnego wybuchu epidemii koronawirusa w Jemenie, gdzie jeszcze nie zanotowano żadnego przypadku Covid-19 - podały źródła zbliżone do saudyjskich władz.

ONZ oczekuje, że podczas zawieszenia broni ruch Huti weźmie udział w negocjacjach, które pomogą zakończyć trwający pięć lat konflikt.

Jednak na razie nie wiadomo, czy Huti też zobowiążą się do przestrzegania zawieszenia broni.

Rzecznik ugrupowania Mohammed Abdulsalam napisał na Twitterze w środę, że przekazano ONZ kompleksową wizję obejmującą koniec wojny i "blokady" nałożonej na Jemen.

"(Nasza propozycja) położy podwaliny pod dialog polityczny i okres przejściowy" - napisał Abdulsalam.

Jemen ogarnięty jest wyniszczającą wojnę domową między proirańskimi rebeliantami Huti i koalicją pod przywództwem Saudów wspierającą rząd centralny Jemenu.

Walki, których skutki ponosi głównie ludność cywilna, doprowadziły do bezprecedensowej na skalę światową katastrofy humanitarnej. (PAP)

jo/wr

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Jemenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki