REKLAMA

Analitycy: będzie się opłacało zainwestować w nieruchomości

2014-02-10 14:02
publikacja
2014-02-10 14:02

W tym roku Polska będzie atrakcyjnym rynkiem dla inwestujących w nieruchomości - wynika z raportu firmy doradczej EY. Publikowany po raz trzeci przez nią Europejski Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości pokazuje optymistyczne prognozy.

Z badania wynika, że nasz kraj będzie w tym roku bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestujących w nieruchomości. "Ci, którzy już inwestują w naszym kraju stwierdzili, że jest to rynek bardzo atrakcyjny (33 proc.), albo atrakcyjny (67 proc.). Żaden z inwestorów nie ocenił naszego kraju jako nieatrakcyjny (jest to jedyny taki przypadek w Europie). Zdaniem większości badanych ceny nieruchomości w Polsce, również mieszkaniowych, w tym roku będą stabilne.

Lokaty nie dają nawet iluzji zarobku. W co warto zainwestować?

Cytowana w poniedziałkowym komunikacie partner w zespole Doradztwa Nieruchomości EY Anna Kicińska uważa, że na pozytywne postrzeganie naszego kraju jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji wpływają korzystne warunki makroekonomiczne, stabilna sytuacja polityczna, rosnąca liczba atrakcyjnych aktywów inwestycyjnych oraz ogólna sytuacja na rynku nieruchomości.

"W związku z tym, można sądzić, że wartość i wolumen transakcji powinny systematycznie wzrastać. Dowodem tego jest także rok 2013, w którym odnotowano jeden z najwyższych wolumenów transakcji - zbliżony do tych z najlepszych lat przed kryzysem" stwierdziła Kicińska.

Autorzy badania wskazali, że poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna w eurolandzie i coraz lepsze nastroje wśród inwestorów zapowiadają m.in. zwiększenie aktywności na rynku nieruchomości.

W raporcie stwierdzono, iż najbardziej optymistyczni w tym zakresie są inwestorzy w Luxemburgu, Wielkiej Brytanii i Holandii. W tych trzech krajach odsetek odpowiedzi wskazujących oczekiwany wzrost wolumenu transakcji wyniósł 87 proc. Natomiast w Polsce takiego zdania jest 67 proc. ankietowanych. Jedynie respondenci z Austrii i Szwajcarii mieli bardziej podzielone zdania w tej kwestii - odpowiednio 44 proc. i 50 proc. z nich nie spodziewa się wzrostu aktywności na rynku nieruchomości w tym roku.

Europejski Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości EY przedstawia opinię inwestorów na temat stanu europejskiego rynku nieruchomości i perspektywy dla tego sektora na najbliższy rok. Badanie przeprowadzono jesienią 2013 r. wśród ponad 500 inwestorów działających na rynku nieruchomości: w Austrii, Belgii, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, w Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

PAP/rbk/ pad/ dym/Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/K.P./md/magos

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~kali
nie dac sie nabrac na mieszkania, ceny beda spadac w 2015, 2016 i 2017 bo bedzie trzeba miec wklad wlasny 20% , i demografia i pustostany, do 2023 r ceny spadna.
~KraK
Znowu nagonka, by ubrac idio-tow w mieszkania na Kredyt. A glupole sie pozniej beda wieszac...
~bubek
wynajmowałem mieszkanie (hipoteczne) lokatorka zrobiła 6000PLN długu za media, który ja musiałem spłacić (o czynszu najmu nawet nie wspominam...). W sądzie okazało się, że obecnie nidzie nie pracuje - żyje z alimentów na dwójkę dzieci... Wyprowadziła się nawet mnie nie informując po prostu nie interesowała ją wynajmowałem mieszkanie (hipoteczne) lokatorka zrobiła 6000PLN długu za media, który ja musiałem spłacić (o czynszu najmu nawet nie wspominam...). W sądzie okazało się, że obecnie nidzie nie pracuje - żyje z alimentów na dwójkę dzieci... Wyprowadziła się nawet mnie nie informując po prostu nie interesowała ją żadna zaległość - byłem szczęśliwy, że podpisała wypowiedzenie najmu bo nie mógłbym wejść do mieszkania (swojego teoretycznie). Teraz stoi puste - trzymam je dla córki. Wynajem to doskonały interes -polecam. Lokator jest jak święta krowa-taki klimat polityczny.
~polak
Ludzie maja Kamienice z niepłacącymi lokatorami,nawet wodę muszą im dać za darmo a wyrzucić nie wolno (z niby? swojego.)Takie to prawo masz tylko obowiązki a nie nieruchomość.Samochód schowasz z ulicy do podziemia to podatek zamiast ulgi za wolna ulicę.
~Kasia
Nakupuja mieszkan i jak bedzei duza podaz na rynku to ceny i ROI spadnie. Po zakonczeniu programu MDM Panstwo w koncu wprowadzi podatek katastralny ktory jest obecny w calej Europie - tylko po to by zakleic dziure. Nabywcy mieszkan ich nie sprzedadza w okresie do 5 lat a wiec sukces rzadu na papierze bedzie mozna pokazac.

Dodatkowo
Nakupuja mieszkan i jak bedzei duza podaz na rynku to ceny i ROI spadnie. Po zakonczeniu programu MDM Panstwo w koncu wprowadzi podatek katastralny ktory jest obecny w calej Europie - tylko po to by zakleic dziure. Nabywcy mieszkan ich nie sprzedadza w okresie do 5 lat a wiec sukces rzadu na papierze bedzie mozna pokazac.

Dodatkowo warto pomyslec ze w programie MDM panstwo dofinansowuje mieszkania, ale tylko nowe bo od tych sie placi VAT wiec z jednej strony kasa jest dawana z drugiej wraca do budzetu :) ale ludziom robi sie wode z mozgu.

Najciekawsze jest to ze mieszkania w programie MDM czesto sa wynajmowane i nikt tego nie kontroluje, nie ma statystyk wiec na papierze wyglada to jakby potrzeba mieszkan byla wielka
~Brombal
Kupujta na wynajem, kupujta ;-). Może ktoś wróci z Anglii i wynajmie za grube kase ;-)

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki