Alior Bank chce zarabiać więcej na opłatach za konta i karty

analityk Bankier.pl

Alior Bank opublikował wyniki finansowe po I kwartale 2017 roku. Zysk netto banku wyniósł 82 mln zł, czyli był o 3 proc. wyższy niż rok wcześniej. Na opłatach i prowizjach zarobił 50 proc. więcej. Celuje w 100 mln zł z prowizji co kwartał.

To znacznie więcej niż wynosi konsensus analityków rynkowych. Oceniają, że w całym 2017 roku bank mógłby zarobić 360 mln zł. Przedstawiciele Aliora celują w 100 mln z prowizji co kwartał. Pierwsze trzy miesiące tego roku okazały się pod tym względem udane. Bank zarobił 137 mln zł na prowizjach i opłatach. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 87 mln zł.

Po pierwszym kwartale bank wypracował 113 mln na opłatach od rachunków, kredytów i przelewów. Rok wcześniej było to 75 mln zł. Prowizje za karty wyniosły 55 mln zł w porównaniu do 24 mln zł rok wcześniej. Wzrosły też zyski z opłat maklerskich, ale spadły z tytułu bancassurance.

(Alior Bank)

W tym roku bank już dwukrotnie zdecydował się podnieść opłaty klientom detalicznym. Pierwsza fala podwyżek miała miejsce w marcu 2017 r. Druga została zapowiedziana na lipiec 2017. Bank chce m.in. pobierać prowizję za wypłatę z bankomatów kwot niższych niż 100 zł.

Zysk netto Alior Banku w I kwartale 2017 r. z uwzględnieniem efektu synergii wyniósł 82 mln zł i był o 3 proc. wyższy rok do roku. Bank osiągnął 868 mln zł przychodów netto z działalności operacyjnej, co oznacza 50-procentowy wzrost przychodów w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 640 mln zł.

Bank jest w trakcie realizacji nowej strategii. Zamierza położyć większy nacisk na elektroniczne kanały obsługi i zredukować sieć placówek. Obecnie pod względem sieci dystrybucji bank zajmuje trzecie miejsce na rynku. Wdrażanie strategii „cyfrowego buntownika” będzie się wiązało z przebudowaniem oferty produktowej (jedno podstawowe konto) i zwolneniami grupowymi. W pierwszym kwartale bank ograniczył zatrudnienie o 365 etatów. W całym 2017 roku chce zmniejszyć liczbę etatów o 2400.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Pracownikab

Jak czytam te wszystkie opinie to upewniam sie w tym ze narod polski nadal jesr ciemny i zacofany. Jak chcesz konto w banku to najpierw naucz sie czytac ze zrozumieniem. Sprawdz toip i dopiero krytykuj bank za oplaty o ktorych zawsze w toip informuje. A bank jest po to by zarabiac. Jak sie nie podoba to trzymaj kase w domu. Nie uzywaj karty. Nie uzywaj internetu tylko z rachunkiem w rece zasuwaj na poczte. Nikt nie broni. A jak chcesz bank to za niego plac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~obywatel

jeśli bedą to tak ciągneli to ludzie zaczną rezygnować.Mam dwa konta i nie mam zamiaru przepłacać.przejdę do innego banku i sprawa załatwiona

! Odpowiedz
7 6 ~Tadeusz_z_Torunia

Znakomity bank dla wyznawców zamachu smoleńskiego!!! Gorąco polecam!!!

! Odpowiedz
0 12 ~Angel

Ciągłe podnoszenie opłat - żegnam się z tym naciągaczem.

! Odpowiedz
0 11 ~inga

dziadowski bank, chyba jako jedyny nie ma 3D secure! Żenada

! Odpowiedz
0 7 ~Łodzianin

racja, nie mają i dlatego z karty mi zgineło bez mojego udziału 10 koła. Sprawa jest juz u rzecznika finansowego. Jak ktos bedzie składał reklamację to niech się powołuje, że nie wdrozyli rekomendacji D ani zasad bezpieczeństwa obrotu elektronicznego i wystarczy. Powodzenia w walce z tymi zlodzi3jami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Luke

Poczytajcie o 3D Secure, co zadne zabezpieczenie...

! Odpowiedz
0 6 ~Łodzianin odpowiada ~Luke

chyba w Aliorze pracujesz. Wiesz, to, że mi przychodzi sms z autoryzacją transakcji kartą przed jej wykonaniem uratowało mnie w mBanku przed wyczyszczeniem konta. W Aliorze niby takim nowoczesnym maja technologię jak za króla Ćwieczka

! Odpowiedz
0 10 ~kool

Wyjątkowe dziadostwo, a obsługa to chyba zwerbowana z getina. Zamykam konto w tym parabanku.

! Odpowiedz
1 1 ~Kasia

Nie prawda. W Getin Banku jest najlepsza obsługa - jestem bardzo zadowolona :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne