REKLAMA
WEBINAR

Alior Bank chce zarabiać więcej na opłatach za konta i karty

Wojciech Boczoń2017-05-09 11:45analityk Bankier.pl
publikacja
2017-05-09 11:45
Alior Bank chce zarabiać więcej na opłatach za konta i karty
Alior Bank chce zarabiać więcej na opłatach za konta i karty
fot. Igor Smirnow / / FORUM

Alior Bank opublikował wyniki finansowe po I kwartale 2017 roku. Zysk netto banku wyniósł 82 mln zł, czyli był o 3 proc. wyższy niż rok wcześniej. Na opłatach i prowizjach zarobił 50 proc. więcej. Celuje w 100 mln zł z prowizji co kwartał.

To znacznie więcej niż wynosi konsensus analityków rynkowych. Oceniają, że w całym 2017 roku bank mógłby zarobić 360 mln zł. Przedstawiciele Aliora celują w 100 mln z prowizji co kwartał. Pierwsze trzy miesiące tego roku okazały się pod tym względem udane. Bank zarobił 137 mln zł na prowizjach i opłatach. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 87 mln zł.

Po pierwszym kwartale bank wypracował 113 mln na opłatach od rachunków, kredytów i przelewów. Rok wcześniej było to 75 mln zł. Prowizje za karty wyniosły 55 mln zł w porównaniu do 24 mln zł rok wcześniej. Wzrosły też zyski z opłat maklerskich, ale spadły z tytułu bancassurance.

fot. / / Alior Bank

W tym roku bank już dwukrotnie zdecydował się podnieść opłaty klientom detalicznym. Pierwsza fala podwyżek miała miejsce w marcu 2017 r. Druga została zapowiedziana na lipiec 2017. Bank chce m.in. pobierać prowizję za wypłatę z bankomatów kwot niższych niż 100 zł.

Zysk netto Alior Banku w I kwartale 2017 r. z uwzględnieniem efektu synergii wyniósł 82 mln zł i był o 3 proc. wyższy rok do roku. Bank osiągnął 868 mln zł przychodów netto z działalności operacyjnej, co oznacza 50-procentowy wzrost przychodów w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 640 mln zł.

Bank jest w trakcie realizacji nowej strategii. Zamierza położyć większy nacisk na elektroniczne kanały obsługi i zredukować sieć placówek. Obecnie pod względem sieci dystrybucji bank zajmuje trzecie miejsce na rynku. Wdrażanie strategii „cyfrowego buntownika” będzie się wiązało z przebudowaniem oferty produktowej (jedno podstawowe konto) i zwolneniami grupowymi. W pierwszym kwartale bank ograniczył zatrudnienie o 365 etatów. W całym 2017 roku chce zmniejszyć liczbę etatów o 2400.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (86)

dodaj komentarz
~Pracownikab
Jak czytam te wszystkie opinie to upewniam sie w tym ze narod polski nadal jesr ciemny i zacofany. Jak chcesz konto w banku to najpierw naucz sie czytac ze zrozumieniem. Sprawdz toip i dopiero krytykuj bank za oplaty o ktorych zawsze w toip informuje. A bank jest po to by zarabiac. Jak sie nie podoba to trzymaj kase w domu. Nie uzywaj Jak czytam te wszystkie opinie to upewniam sie w tym ze narod polski nadal jesr ciemny i zacofany. Jak chcesz konto w banku to najpierw naucz sie czytac ze zrozumieniem. Sprawdz toip i dopiero krytykuj bank za oplaty o ktorych zawsze w toip informuje. A bank jest po to by zarabiac. Jak sie nie podoba to trzymaj kase w domu. Nie uzywaj karty. Nie uzywaj internetu tylko z rachunkiem w rece zasuwaj na poczte. Nikt nie broni. A jak chcesz bank to za niego plac
~obywatel
jeśli bedą to tak ciągneli to ludzie zaczną rezygnować.Mam dwa konta i nie mam zamiaru przepłacać.przejdę do innego banku i sprawa załatwiona
~Tadeusz_z_Torunia
Znakomity bank dla wyznawców zamachu smoleńskiego!!! Gorąco polecam!!!
~Angel
Ciągłe podnoszenie opłat - żegnam się z tym naciągaczem.
~inga
dziadowski bank, chyba jako jedyny nie ma 3D secure! Żenada
~Łodzianin
racja, nie mają i dlatego z karty mi zgineło bez mojego udziału 10 koła. Sprawa jest juz u rzecznika finansowego. Jak ktos bedzie składał reklamację to niech się powołuje, że nie wdrozyli rekomendacji D ani zasad bezpieczeństwa obrotu elektronicznego i wystarczy. Powodzenia w walce z tymi zlodzi3jami.
~Luke
Poczytajcie o 3D Secure, co zadne zabezpieczenie...
~Łodzianin odpowiada ~Luke
chyba w Aliorze pracujesz. Wiesz, to, że mi przychodzi sms z autoryzacją transakcji kartą przed jej wykonaniem uratowało mnie w mBanku przed wyczyszczeniem konta. W Aliorze niby takim nowoczesnym maja technologię jak za króla Ćwieczka
~kool
Wyjątkowe dziadostwo, a obsługa to chyba zwerbowana z getina. Zamykam konto w tym parabanku.
~Kasia
Nie prawda. W Getin Banku jest najlepsza obsługa - jestem bardzo zadowolona :)

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki