Alior Bank podnosi opłaty. Wypłacasz z Euronetu mniej niż 100 zł, zapłacisz 5 zł

analityk Bankier.pl

Alior Bank po raz drugi w tym roku zdecydował się na podwyżkę opłat i prowizji. Zmiany obejmą m.in. posiadaczy Kont Internetowych i Kont Rozsądnych. Podobnie jak w mBanku, w Aliorze pojawi się opłata za wypłaty z bankomatów Euronetu kwot niższych niż 100 zł.

Pod koniec marca Alior Bank wprowadził sporo zmian do cennika rachunków i kart. Wiązały się one między innymi z fuzją z Bankiem BPH. Rachunki przejmowanego banku zostały wtedy zmienione na pakiety oferowane przez Aliora. Nie obyło się jednak bez niekorzystnych dla klientów zmian w cennikach – bank ograniczył m.in. dostępność bezprowizyjnych bankomatów. W części rachunków wzrosła opłata za korzystanie z bankomatów obcych z 3 do 5 zł. W Koncie Internetowym pojawiła się opłata w wysokości 5 zł za korzystanie z bezpłatnych do tej pory bankomatów Planet Cash.

(fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / FORUM)

Kolejne zmiany w opłatach za korzystanie z bankomatów zaplanowano na lipiec 2017. Bank wprowadza opłatę w wysokości 5 zł za wypłatę z bankomatów Euronet, w przypadku gdy klient pobiera kwotę niższą niż 100 zł. Powyżej 100 zł wypłaty pozostaną darmowe. Nowa pozycja dotyczy posiadaczy Konta Internetowego, Konta Rachunki w Pakiecie (dawne Rachunki bez Opłat) i Konta Rozsądnego. W tym ostatnim przypadku jest jeszcze jeden wyjątek – bank nie pobiera opłaty przy wypłacie poniżej 100 zł, jeśli klient zasila konto pensją.

Jak można ominąć te prowizje? Korzystać z bankomatów własnych banku lub z Blika – systemu płatności mobilnych wykorzystujących kody. Warto przy tym zauważyć, że niedawno podobne opłaty wprowadził mBank – pobiera 1,30 zł, jeśli klient wypłaca z bankomatów mniej niż 100 zł. 

Nowe warunki dla karty debetowej do Konta Internetowego

To jednak nie koniec zmian w Alior Banku. Od 1 lipca zmienią się warunki zwalniające z opłaty za kartę debetową wydaną do Konta Internetowego. Żeby nie płacić 6 zł za obsługę, trzeba będzie wydać 300 zł za pomocą plastiku. Obecnie pułap ten wynosi 100 zł. Spełnienie nowych warunków nie powinno być jednak problemem dla klientów, którzy korzystają z konta aktywnie.

Bank podniesie ponadto opłaty za przelewy natychmiastowe zlecane za pośrednictwem bankowości internetowej. Przelewy do 1 tys. zł kosztują obecnie 1 zł. Od lipca będą kosztowały 3 zł. Bank ujednolici też cennik dla pozostałych kwot – każdy przelew natychmiastowy powyżej kwoty 1 tys. zł będzie kosztował 5 zł (obecnie od 2 do 5 zł). Wzrośnie także opłata za przelewy zlecane w placówkach banku na rachunki obce – z 7 do 8 zł.

Posiadacze Konta Internetowego będą też musieli płacić 8 zł za wpłacenie pieniędzy na swój rachunek w placówce. Obecnie taka operacja jest bezpłatna.

"Cyfrowy buntownik" zmieni ofertę

Alior Bank to już kolejna instytucja, która ogranicza dostępność darmowych bankomatów. Wcześniej na taki krok zdecydowały się już m.in. mBank, Bank Pocztowy czy ING. Jest to efekt zmiany w opłatach interchange, czyli w prowizjach które banki pobierają od punktów akceptujących karty. W 2015 roku zostały zmuszone do ścięcia rekordowo wysokich stawek, więc teraz wprowadzają niekorzystne dla klientów zmiany w opłatach za karty i bankomaty.

Klienci Alior Banku muszą się pogodzić z myślą, że to jeszcze nie koniec planowanych zmian. Kilka tygodni temu bank zaprezentował swoją nową strategię „cyfrowego buntownika”. Zapowiedział wówczas, że pozbędzie się połowy produktów i będzie oferował klientom tylko jedno podstawowe konto osobiste. Obecne konta nadal pozostaną w obsłudze, ale nie będą już oferowane nowym klientom. A znając politykę cenową Aliora, tylko kwestią czasu będzie dokręcenie śruby i wprowadzenie kolejnych podwyżek. Z informacji Bankier.pl wynika, że nowa oferta zostanie zaprezentowana w drugim półroczu 2017 roku. Wcześniej, bo już w maju bank udostępni klientom nowy system bankowości internetowej i aplikację mobilną.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 ~Anja

Złodziej niech płaci za Wpłatę na Swoje konto

! Odpowiedz
9 1 ~Anja

Skoro Nie ma Źródła Dochodu + Wpłaca Kasę = To Skąd tą Kasę Ma ??? Złodziej NIE Płaci Podatku?! To za Sejf w Banku niech Opłatę Ma ! Uczciwy Nie ma Powodów do Marudzenia+Skomlenia

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 ~Anja

Podatek wprowadzony na Banki=KONIEC BANK za 0zł Chociaż Stały Stary Klient ALIOR BANK- JA mam nadal za 0 zł Jak Ktoś Ofiara to Zawsze mu będzie ŹLE!!! Rach.Maklerski TEŻ 0 zł !!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 0 ~Anja

Nie Narzekaj. Tylko ~KUPUJ~ AKCJE ALIOR

! Odpowiedz
4 1 ~Polak

Zawsze uważałem, e numer rachunku powinien być przenaszalny między bankami. To, by załatwiło problem opłat raz na zawsze. Oczywiście zaraz napiszą, że to niemożliwe. Otóż, to jest możliwe, tak jak w sieciach komórkowych. Działa w czasie rzeczywistym, i patrzcie jak wyglądają ceny usług ...

! Odpowiedz
3 3 ~Dars

30 zł za płatność zagraniczną to złodziejstwo

! Odpowiedz
1 17 ~cyb

Kiedyś mówiło się złodziejstwo a teraz inna kultura bankowości...

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.