REKLAMA
WEBINAR

Alior Bank podnosi opłaty za konta, karty i wypłaty z bankomatów

Wojciech Boczoń2017-01-16 10:15analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-16 10:15

Alior Bank poinformował klientów o planowanych podwyżkach w cenniku. Zdrożeją wypłaty z bankomatów oraz opłaty warunkowe za wybrane konta i karty. Bank obniży cashback w Koncie Rozsądnym oraz wycofa z oferty karty NFC. Podwyżki nie ominą klientów przejętych z BPH.

Nowy cennik oraz zmienione regulaminy zaczną obowiązywać od 27 marca. Najważniejsze zmiany dotyczą opłat za korzystanie z bankomatów. Bank wprowadzi opłatę w wysokości 5 zł za korzystanie z bankomatów sieci Planet Cash dla posiadaczy Konta Internetowego i Konta Rachunki Bez Opłat (także w wersji Plus). W Koncie Rozsądnym, Koncie Korzystnym oraz byłych rachunkach Meritum Banku opłata warunkowa za wypłatę z bankomatów tej sieci wzrośnie z 3 do 5 zł. Do 5 zł zostanie też podniesiona opłata za korzystanie z bankomatów innych sieci.

fot. Igor Smirnow / / FORUM

Bank podniesie opłatę za kartę do Konta Internetowego z 4 zł do 6 zł. Warunek zwalniający pozostanie bez zmian – prowizja nie zostanie naliczona, gdy klient wykona transakcje na kwotę 100 zł. Wzrośnie też opłata za prowadzenie Konta Rachunki Bez Opłat i Konta Rachunki Bez Opłat Plus z 6 do 8 zł. W cenniku dla wszystkich kont pojawi się nowa prowizja – 2 proc. za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej kartą Visa.

Reklama

Alior obniża cashback w Koncie Rozsądnym

Alior wycofa z oferty mobilne karty zbliżeniowe NFC. Obsługa tych kart będzie prowadzona do końca maja 2017 roku. Wycofanie tej usługi z oferty jest związane z planami wprowadzenia kart HCE. Jest to nowsza technologia, która nie wymaga wymiany kart SIM i podpisywania umowy z telekomem.

Bank obniży z 3 proc. do 1,5 proc. cashback wypłacany w ramach Konta Rozsądnego. Kwota maksymalna miesięcznej oraz rocznej wysokości zwrotu pozostaje bez zmian i wynosi odpowiednio 50 zł oraz 400 zł.

W cenniku pojawi się też kilka obniżek - spadną opłaty za czynności windykacyjne. Bank wycofa opłatę za windykację terenową, za wysłanie pisma listem zwykłym oraz obniży opłaty za listy polecone. List polecony będzie kosztował 4,20 zł, a nie 20 zł jak obecnie, a list ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru 6,20 zł, a nie 25 zł. Bank obniży opłatę za porozumienia i aneksy do umów kredytowych ze 100 zł do 50 zł.

Do oferty trafią też nowości. Bank zapowiada wprowadzenie karty debetowej World Elite Debit MasterCard. Plastik będzie wydawany do Konta Elitarnego. Taki rachunek pojawi się w miejsce Konta Private Banking. Nowością będzie też Konto Korzystne. To rachunek przejęty z Banku BPH, którego obecna nazwa brzmi Konto Kapitalne. Pojawi się w ofercie 27 marca, po fuzji operacyjnej.

Alior podniesie opłaty klientom BPH

Pozostałe rachunki przejęte po BPH zostaną przekształcone w konta Aliora. I tak na przykład Maksymalne Konto zmieni się w Konto Wyższej Jakości, Cool Konto w Konto Internetowe, a Dopasowane Konto w Konto Osobiste. Szczegółową rozpiskę podajemy w artykule „Fuzja operacyjna Alior Banku i Banku BPH. Idą zmiany dla klientów”.

Zmienią się przy tym warunki cenowe przejętych rachunków. Na przykład posiadacze bezpłatnego Dopasowanego Konta płacą dziś 3 zł miesięcznie za kartę, jeśli nie wykonają nią 4 transakcji. Kiedy rachunek zmieni się w Konto Osobiste pojawi się opłata warunkowa za prowadzenie ROR w wysokości 8 zł oraz sztywna opłata za kartę w wysokości 6 zł. Co więcej, jeśli posiadacz rachunku nie będzie „lojalnym klientem” zapłaci dodatkową opłatę za kartę w wysokości 8 zł. W skrajnych przypadkach daje to nawet 22 zł miesięcznie za obsługę pakietu.

Z kolei posiadacze obecnego Lubię to! Konta mają dziś za darmo wypłaty ze wszystkich bankomatów. W marcu ich rachunek zmieni się w Konto Internetowe, w którym za darmo będą tylko wypłaty z bankomatów własnych i maszyn Euronetu. Opłata za kartę w Lubię to! Konto czy Cool Konto nadal będzie warunkowa, ale Alior zniesie ją po wykonaniu transakcji na kwotę 100 zł, a nie jak obecnie w BPH po 4 dowolnych transakcjach.

Korzystną zmianą może być natomiast przekształcenie Maksymalnego Konta na Konto Wyższej Jakości. Obecnie kosztuje ono 19,99 zł jeśli posiadacz nie zapewni wpływów na poziomie 7,5 tys. zł. Po zmianach opłata warunkowa spadnie do 12 zł, ale będzie można jej uniknąć, zasilając rachunek kwotą 2,5 tys. zł. Dodatkowo bank da gwarancję niezmienności cen na 5 lat.

Alior to kolejny bank, który zdecydował się na wprowadzenie podwyżek. Tylko w tym roku zamiar podniesienia opłat ogłosiło już 5 banków – Deutsche Bank, mBank, ING Bank, Bank Pocztowy i Citi Handlowy. Banki podnoszą opłaty, by w ten sposób zrekompensować sobie dodatkowe obciążenia nakładane na sektor. Muszą też na nowo poukładać cenniki po obniżce opłaty interchange. To między innymi z tego powodu drożeją opłaty za korzystanie z bankomatów. 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (106)

dodaj komentarz
~aqq
Dlaczego Alior Bank jest tani i dobry? Bo jest dobry i tani.
~terapeuta
za to w pko bp tanio i wygodnie
~hana
ja mam na szczęście w Orange Finanse, gdzie nie zdzierają tyle kasy. wiadomo, muszą się za coś utrzymać, ale robią to z głową i żeby klienci byli tez zadowoleni. płacę tylko z przelewy (opłaty porównywalne jak w innych bankach), a prowadzenie konta, karta i wypłaty z bankomatów są za darmo. póki co nie zapowiadają żadnych opłat więc ja mam na szczęście w Orange Finanse, gdzie nie zdzierają tyle kasy. wiadomo, muszą się za coś utrzymać, ale robią to z głową i żeby klienci byli tez zadowoleni. płacę tylko z przelewy (opłaty porównywalne jak w innych bankach), a prowadzenie konta, karta i wypłaty z bankomatów są za darmo. póki co nie zapowiadają żadnych opłat więc jestem spokojna
~klient
Jak to mozliwe ze placisz za przelewy ? Ja mam konto w Orange Finase i za przelewy nie place bo sa darmowe
~hana odpowiada ~klient
miałam na myśli przelew ekspresowy lub zagraniczny :) a takie zwykłe są oczywiście darmowe - tak jak napisałeś
~klient odpowiada ~hana
A teraz to rozumie ) Konto jest naprawde ok Ma dwa male minusy dlamnie Bardzo nie intucyjna przeladowana bankowosc internetowa do ktorej musisz sie przyzwyczajac i 2zl za zmiane pinu Ale ogolnie konto jest ok )
~Karol odpowiada ~klient
No i ma najwięcej możliwości mobilnych w porównaniu z innymi bankami.
~Tomeczek_888
Niektórzy na tym forum na hasło - repolonizcja - dostawali amoku. Czas teraz za repolnizację zapłacić, a to jeszcze nie koniec dojenia....
~Przemo
Nie ma na rynku lepszego konta niż Wyższej Jakości. 2,5tys przelewasz z wypłaty i żadne opłaty cię nie interesują. Ja jestem bardzo zadowolony.

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki