REKLAMA

Abolicja czynszowa przyniosła samorządowi Bytomia 3 mln zł

2016-01-07 15:00
publikacja
2016-01-07 15:00

3 mln zł zyskał samorząd Bytomia dzięki przyjętej w ub. roku uchwale wprowadzającej abolicję czynszową. Umożliwia ona umorzenie części długów lokatorom, którzy dotychczas nie płacili czynszu. W zamian zobowiązali się, że będą już na bieżąco regulować zobowiązania.

fot. Zuma Press / / FORUM

W ocenie lokalnych władz, eksperyment, którego efekty trudno było przewidzieć, zakończył się sukcesem. Ugody abolicyjne podpisało prawie 1200 osób, a do kasy miasta jak dotąd wpłynęło prawie 3 mln zł z tytułu zaległych czynszów.

Znając strukturę i złożoność tego problemu, a także fakt, że w Bytomiu abolicja miała miejsce po raz pierwszy, nie będzie ryzykowne stwierdzenie, że działanie to zakończyło się pomyślnie - ocenił prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Termin składania wniosków abolicyjnych minął 15 grudnia. Złożyło je 1600 lokatorów. 1393 dłużników uznało swój dług i wyliczoną kwotę do spłaty. Od tej liczby trzeba jeszcze odjąć tych, którzy, mimo szansy spłacenia części długu na raty lub w całości, złożyli rezygnację. Decyzję odmowną złożyło 136 wnioskodawców - poinformowała Sonia Ilga z Działu Windykacji Bytomskich Mieszkań.

Obowiązująca po 22 czerwca 2015 roku uchwała w sprawie szczególnego trybu umarzania należności pieniężnych za lokale mieszkalne, lokale użytkowe, lub garaże należące do samorządu Bytomia dała dłużnikom możliwość umorzenia 70 proc. nieuregulowanych należności pod warunkiem, że spłacą oni 30 proc. długu oraz będą płacić czynsz regularnie do końca 2016 r.

Lokatorom, którzy zawarli porozumienie abolicyjne, jeśli wywiążą się z tych zobowiązań, w styczniu 2017 r. zostanie umorzone pozostałe 70 proc. zaległości. Niewywiązanie się z tych warunków będzie skutkowało rozwiązaniem porozumienia.

Chiny: rezerwy walutowe rekordowo topnieją, złota przybywa

Chiny: rezerwy walutowe rekordowo topnieją, złota przybywa

Panika na giełdach oraz dalsze osłabienie waluty to nie jedyne istotne informacje z Chin. Według opublikowanych dziś danych chińskie rezerwy walutowe wyraźnie spadają.

Maksymalna kwota zaległości, którą mogłoby odzyskać miasto, wyliczona na podstawie złożonych wniosków (30 proc. zaległości oraz 100 proc. kosztów sądowych i egzekucyjnych), wynosiła ponad 7 mln zł. Wiadomo już jednak, że będzie ona mniejsza.

Opracowując wyliczenia władze miasta bazują na porozumieniach odebranych przez dłużników. Z 1257 porozumień dłużnicy odebrali 1188, a łączna kwota należności do spłaty wynikająca z tychże porozumień, wynosi ponad 4 mln zł. Do 31 grudnia 2015 r. do gminnej kasy wpłynęło prawie 3 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana po zakończeniu księgowania.

Niepłacenie czynszów jest dla samorządu Bytomia od lat poważnym problemem skutkującym znacznym uszczupleniem kasy miasta. Najemcy lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży w tym mieście są zadłużeni na ok. 170 mln zł. Ze wstępnych analiz przeprowadzonych przez Bytomskie Mieszkania wynika, że od wejścia w życie tzw. uchwały abolicyjnej wzrosła kwota wpłat bieżących czynszów.(PAP)

kon/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Samorządy i regiony

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~koa
nie warto być uczciwym...złodziej i oszust ma lepiej
~kio
kpina złodziejom umorzono długi

płace czynsz pod 25 lat regularnie i co mam g,.o

a dłuznicy kasę samochody wycieczki i garaże.
~PiotrN
Powiedzmy że zrozumiem mieszkanie, chociaż też z trudnościami, bo przynajmniej 60% było stać na zapłatę.... ale k... garaż?
Natychmiast odebrać a co w środku, to na spłatę długów.
~autor
Najlepiej się czują ci, którzy płacili czynsz regularnie. Róbcie tak dalej promując cwaniactwo i nieuczciwość a skończycie jeszcze gorzej. Na miejscu tych co płacili systematycznie zaprzestałbym spłaty i czekał na kolejną abolicję. Równość.
~zez
Moim zdaniem zła taktyka. Lepiej gdyby kupili kilka mieszkań zastępczych w jakichś kontenerach a potem zrobili kilka popisowych eksmisji. Ci którzy mogliby płacić zaległe czynsze nagle by je zapłacili a dopiero wtedy można by ogłaszać abolicję
~tata
Czyli ci co płacili to frajerzy bo można nie płacić.
Oczywiście frajerom podniosą czynsz bo ktoś musi zapłacić za te 1300
lokali.
~ggf
i co dalej? taki numer udaje się tylko raz ... wychodzi na to, że lepiej nie płacić i czekać na abolicję ...
~azaz
Może też ci sami urzędnicy pochwalą się innym "sukcesem" który polegał na przymusowym dopisaniu tzw "powierzchni przynależnej" ( np.do 15m2 garażu dokładano 10m2 i kasowano czynsz od 25m2 powierzchni )! I potem ta nieudolna banda się dziwi, że nie płacą ! Większego świństwa nie można sobie wyobrazić !
~hello
Pewnie większość dalej nie będzie płacić a za rok lub 2 nowa abolicja.Ci co mają mocne nerwy
lub jak kto woli -wszystko w d.. zaoszczędzą więcej.Nie tędy droga - co to za komunikat dla tych co płacą?Mają zrobić sobie przerwę?
~Patologia-bytomska
Najbardziej patologiczne miasto na świecie.

Mieszkając tam ukradli mi wszystko nawet przednia szyba z auta...z zewnatrz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki