REKLAMA
DZIEŃ UE

155 autobusów dla karawany migrantów w Meksyku

2018-11-03 06:28
publikacja
2018-11-03 06:28

Karawana migrantów przyjęła propozycję gubernatora stanu Veracruz Miguela Angela Yunesa i w sobotę pojedzie do miasta Meksyk w 155 autobusach strzeżonych przez organizacje praw człowieka - podał meksykański portal excelsior.com

fot. Gabriela Rios/EFE / / FORUM

Autobusy będą jechały w grupach po 10; odjazd z Veracruz odbędzie się o godzinie 5 rano, zaplanowane są przystanki w Kordobie, Veracruz i Amozoc, Puebla.

Wcześniej gubernator Linares oświadczył, że będzie przestrzegać wszystkich wskazówek Krajowej Komisji Praw Człowieka, ale priorytetem jest również utrzymanie bezpieczeństwa i zdrowia obywateli Veracruz, więc zaoferował transport, aby najpóźniej w sobotę migranci przenieśli się w inne miejsce, w tym przypadku do miasta Meksyk.

Wcześniej w środę agencja Reuters poinformowała, że Pentagon jest gotów wysłać 7 000 żołnierzy na granicę USA z Meksykiem, aby zatrzymać karawanę migrantów z Ameryki Środkowej, którzy zmierzają w stronę Stanów Zjednoczonych.

Według AFP na południu Meksyku znajdują się dwie duże grupy uchodźców, które w sumie liczą 6000 osób. Z kolei Reuters informował, że w środę w San Salvador uformowała się kolejna grupa migrantów, składająca się z ok. 2000 osób, która rozpoczęła marsz w kierunku granicy z Gwatemalą.

Zmierzający w kierunku USA migranci pochodzą głównie z Salwadoru, Hondurasu i Gwatemali. Uciekają przed ubóstwem i przemocą, ale zdaniem amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa wielu z nich to także przestępcy, chcący uciec przed wymiarem sprawiedliwości w swoich krajach.

Wcześniej w środę prezydent Donald Trump po raz kolejny skrytykował meksykański rząd za ignorowanie zagrożenia ze strony migrantów. Zdaniem prezydenta USA władze Meksyku powinny robić o wiele więcej, aby "zniechęcić" uchodźców do marszu przez ich kraj.

"Nasza armia jest mobilizowana na południowej granicy, obecnie jest tam coraz więcej naszych żołnierzy - ostrzegał amerykański prezydent - nie pozwolimy, aby karawana migrantów weszła na nasz teren. Nasza granica jest święta, a u nas jest miejsce tylko dla legalnych uchodźców".

Według światowych agencji prezydent USA liczy na to, że walka z imigracją i ewentualne powstrzymanie karawany przełoży się na zwycięstwo Republikanów w listopadowych wyborach do Kongresu. Agencje przypominają także, iż zatrzymanie nielegalnej imigracji, a także budowa muru na granicy z Meksykiem należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej z 2016 r. (PAP)

mbud/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
talmud
Według światowych agencji prezydent USA liczy ......wiadomo kto kontroluje "swiatowe agencje" kto kontroluje caly fake news......
to ci sami "zbawcy" ktorzy do europy przywiezli pol afryki - ci sami ktorym dominacja w USA sie konczy.....
-bedzie sie dzialo :):)
trollmaster
organizacje praw człowieka? parszywi lewacy.
To Meksyk nie jest wystarczająco bezpieczny, muszą do Stanów?
Śmiechłem.

Ja też chcę do Stanów, bo tak. Proszę mnie wpuścić.
open_mind
Tak będzie się działo i to jeszcze w tym miesiącu, i to globalnie będzie rebelia przeciwko przestępcom w białych kołnierzykach, oni o tym wiedza !. Bez znaczenia do jakiej partii przynależą.

Powiązane: Imigracja do USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki