REKLAMA

mBank i MultiBank stąpają po kruchym lodzie

2009-01-23 08:50
publikacja
2009-01-23 08:50
Słabe wyniki BRE Banku w IV kwartale 2008 roku i reakcja rynku mogą dać przedsmak do znacznie gorszego zjawiska – utraty zaufania klientów detalicznych do tego banku. Chęć poprawy wyników odsetkowych kosztem kredytobiorców może się nowemu zarządowi odbić czkawką. O co chodzi?

W internecie samorzutnie pojawiają się inicjatywy zdenerwowanych klientów mBanku. Początkowo mocno dyskutowali na forum, by teraz tworzyć strony internetowe nawołujące do bojkotu tej instytucji, a także przedstawiające realny problem tysięcy klientów „mbankozaura”. Klienci skrzykują się na stronach http://mstop.pl/ i http://nabiciwmbank.pl/.

O łamaniu zasad przez BRE Bank jest coraz głośniej nie tylko w internecie, ale i w tradycyjnych mediach. Miejmy nadzieję, że przyczyni się to do zmiany nowej oferty, która teoretycznie jest w przedziale 2-4 pp marży, a w praktyce powyżej 3 pp. To 2-3 razy wyższa marża niż dotychczasowa oferta. Niestety należy jasno stwierdzić, że oba banki zawiodły zaufanie swoich klientów. Z jednej strony mają rekordowo wysokie oprocentowanie, z drugiej kurs sprzedaży franka szybuje do nieba i opiera się już o barierę 3 złotych. Klienci co prawda mogą zmienić sobie warunki (z taką ofertą wyszedł w tym momencie mBank, milczy natomiast MultiBank), oprocentowanie minimalnie się obniży, jednak marża będzie zabójcza. Jeśli za kilka miesięcy stopy w Szwajcarii pójdą w górę, klienci szybko odczują to w swoich portfelach.

Niestety, jeśli nie zgodzą się na warunki podyktowane przez bank, będą musieli pogodzić się z obecnym - bardzo wysokim - oprocentowaniem, które jak się okazuje może iść tylko w górę. Jest ono bowiem regulowane przez „prezesa BRE Banku”. W jego gestii jest obniżka oprocentowania. Ze względu na spadek stawki referencyjnej może on je obniżyć, ale nie musi, tak jak to jest to wyraźnie zapisane w umowach klientów zaciągających kredyt po X 2006 roku. Jak się okazuje, chęć zarobku i ratowania wyników jest silniejsza od zaufana i wizerunku. Problem jest jednak głębszy, a sytuacja nie wygląda na czarno-białą. Bank jednak o tym nie mówi, bo też nie ma się czym chwalić...

Przynajmniej dla inwestorów jakoś to wygląda.
 

Warto zauważyć, że duża część osób zaciągających kredyty we frankach w mBanku i MultiBanku w okresie obowiązywania oprocentowania ustalanego przez zarząd to jedni z pierwszych klientów tych instytucji. Często liderzy opinii, którzy przyciągali do tych instytucji swoich znajomych. Pierwsi klienci Aqariusa to właśnie osoby, które zakładały to konto ze względu na lepsze warunki udzielenia kredytu we frankach (czy ktoś to jeszcze pamięta?)! Teraz jednak bank odwrócił się niejako plecami do klientów, powołując się na sytuację rynkową. Owszem, teraz sytuacja jest niestabilna, ale czy bank sam z siebie zmieni warunki na lepsze, kiedy koszt pozyskania franka na rynkach hurtowych się polepszy? Szczerze wątpimy. A przecież kredyt bierze się na lat 30, a nie 3-4! Ciekawi też jesteśmy, ilu faktycznie klientów otrzymało informację na temat możliwości przejścia na warunki LIBOR + marża. Chyba jednak niewielu.

Bank nie pokazuje statystyk, a sądząc po liczbie postów i wylewanych żalów, takich osób jest więcej. W pogoni za pieniędzmi zresztą banki zmieniały i inne warunki, które miały być teoretycznie niezmienne: ot chociażby MultiBank, który swego czasu obiecywał, że konto do kredytu mieszkaniowego będzie darmowe. Niestety po kilku latach obietnice trafiły do kosza. Mimo że w ofercie są darmowe rachunki, to klientom pozamieniano rachunki na płatne. Mimo że klienci nie aktywują wydawanych i blokowanych kart, bank nalicza opłaty za ubezpieczenie. Jednym słowem: z darmowego zrobiło się konto kosztujące kilkanaście złotych miesięcznie... Obietnice... Takie sztuczki robi i mBank. Przy kredycie odnawianym dla firm wprowadził opłatę za odnowienie kredytu, mimo że jej do tej pory nie było.

Mimo, że właśnie to przedstawiał jako zaletę tej oferty. Jednym słowem - zmiana reguł w trakcie gry to nie incydentalny - jak się okazuje - przypadek. Bank może, bo ma klienta na pasku kredytu hipotecznego, którego przy obecnym kursie franka i rynkowych marżach po prostu nie da się refinansować.

Oczywiście nic bankowi w tej sytuacji nie można zrobić. Można stwierdzić – takie prawo tej instytucji, przecież nie działa charytatywnie. Można jedynie ponarzekać i ewentualnie zrezygnować z jego oferty. Na szczęście jest jeszcze konkurencja. W ramach naszego protestu (bo musimy w tym momencie odszczekać to, co kilka lat temu wygadywaliśmy, że bank nie dopuści do takiej sytuacji z oprocentowaniem kredytów) za chwilę pozbędziemy się kilku produktów ze stajni mBanku i MultiBanku. W końcu skoro bank rezygnuje z głoszonych przez siebie ideałów, to klienci też nie muszą być lojalni. Na początek polecą kredytówki...

Dlaczego zarząd BRE reaguje w ten sposób? Kurs BRE i jego banku matki wyjaśnia - naszym zdaniem - większość z przyczyn. Częściowa nacjonalizacja Commerzbanku, a także wejście do akcjonariatu Allianza powoduje, że polski zarząd musi się bardziej starać w obliczu tego, co dzieje się na rynku. Nie można bowiem wykluczyć większych zmian w zarządzie banku matki. W takiej sytuacji lepiej mieć dobre wyniki, niż złe – nawet jeśli teoretycznie cała branża ma się gorzej. A że dzieje się to kosztem klientów i przez lata budowanego wizerunku? Klienci po kredyty i tak kiedyś wrócą – lepiej zatem by było, żeby mieli do czego wrócić. A krzykacze i tak nigdy nie będą zadowoleni, więc niech pójdą krzyczeć do konkurencji.

A niestety sytuacja BRE Banku nie jest w tym przypadku za ciekawa i to trzeba jasno powiedzieć. Klienci nie do końca to rozumieją, zwłaszcza patrząc na warunki nowszych kredytów. I nie ma się im co dziwić – to normalne, że nikt nie chce płacić więcej niż inni. Dlatego też mają prawo do oburzenia. Problem w tym, że na rynku międzybankowym nikt nikomu nie daje kredytów we frankach na 30 lat. Kiedy mamy normalną sytuację, można liczyć na w miarę stabilne stawki w całym okresie. Tak było do tej pory. Problem w tym, że trudno teraz o normalność. Stare kredyty trzeba co jakiś czas zrolować. Jeśli by założyć, że średnia marża dla starego portfela wynosiła trochę ponad 1 p.p., to jasne jak słońce staje się, jaki problem ma BRE Bank, pożyczając w ostatnich miesiącach ubiegłego roku franki od Commerzbanku. Zapewne nie pożyczył ich po marży 2,5 pp, ale już marża 1,7 p.p. jest całkiem prawdopodobna. W efekcie zaproponowanie dobrym klientom 2 p.p. jest i tak pójściem im na rękę. Marża o 1 p.p. wyższa pokryje ryzyko całego portfela, czyli da zarobić tyle co wcześniej. W innym przypadku bank będzie dopłacał - taka oto jest brutalna prawda.

Oczywiście sytuację ratuje spread, ale w bilansie nie jest to już takie oczywiste. Złośliwi stwierdzają wówczas, że bank zamienia się w jeden wielki kantor i na tym zarabia (z czegoś trzeba żyć). Podobny problem będą mieć lub mają inne banki aktywne na rynku walutowych kredytów hipotecznych. Niektóre są nawet w gorszej sytuacji, bo mają umowy LIBOR + marża. Jeśli za jakiś czas sytuacja się nie poprawi, to można oczekiwać, że banki będą mieć kłopoty, bo po prostu będą musiały dopłacać do interesu. Zwłaszcza, gdyby większa część klientów zechciała skorzystać z zapisów rekomendacji S bis, czyli wpłacać franki kupowane w kantorach... W nieciekawej sytuacji są też banki, które zarzekały się – także w wypowiedziach swoich prezesów, że nie będą udzielać kredytów we frankach. Weszły na rynek w 2008, w momencie historycznej słabości franka i teraz - z tym portfelem – mają problem. Nie wspominając już o kredytach w jenach u niektórych. Wiarygodność takich instytucji niestety spadła, co jest żywo oceniane, również przez konkurencyjne banki, które wcześniej od takich prezesów słyszały, że są nierozważne.

Jedynie prezes Bielecki ma teraz pewnie bardzo dobry humor. A swoją drogą – plotki z miasta mówią o tym, że są gracze, którzy już zaczęli chodzić po mieście ze swoimi portfelami kredytów. W sumie marże mają wysokie, więc może ktoś się skusi na przejęcie. Może... Wojna na marże kredytowe doprowadziła generalnie do tego, że w nowych warunkach do dużej części portfela takich kredytów trzeba dopłacać (również złotowych z marżą poniżej 1pp, a czasami w okresie promocyjnym z marżą bliską zera). I nic z tym nie można zrobić przez kilkanaście najbliższych lat. W przypadku kredytów firmowych zmienia się marżę na więcej niż 2 p.p. i już – bo to większość kredytów odnawialnych. W przypadku kredytów hipotecznych jest problem, chyba, że banki postawione pod ścianą skorzystają ze spadku wartości zabezpieczeń i zaczną żądać od kredytobiorców dodatkowego zabezpieczenia.

Dla części z nich może się to skończyć wyższą marżą lub dodatkowym „ubezpieczeniem”. Banki mają do tego przecież całkowite prawo. Tyle, że medialnie wyszłoby to bardzo niekorzystnie. Natomiast trzeba jednoznacznie stwierdzić – nasze banki się wyżywią. Nie posiadając toksycznych aktywów, nie muszą liczyć na pomoc państwa, za którą trzeba dawać akcje, obcinać premie zarządu, czy udzielać więcej kredytów, bo tak mówi rząd. Trudno jednak to samo stwierdzić w przypadku firm potrzebujących kredytów. Takich złych banków jak BRE będzie za chwilę więcej. Fortis? Raiffeisen? Millennium? ING? Mamy głęboki kryzys zaufania, który się jeszcze pogłębia. Traf chciał, że najczęściej w roli tych złych banków występują instytucje, których właścicielem jest zagraniczny kapitał, a ich banki matki bardzo często przeżywają kłopoty (czego to nie robi statystyka w takim przypadku). Nie trudno wyobrazić sobie dalszy scenariusz. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak to się dalej potoczy. Bankowcy widzą, co się dzieje. Próbują wywalczyć, ile się da przed nadejściem kryzysu, ale opór materii jest zbyt duży. Wykup obligacji przez NBP nie pomoże naszym zdaniem za bardzo sektorowi jako takiemu – kto miał kilka lat temu największą nadpłynność? Czy to były inne banki niż PKO BP, Pekao S.A. czy ING BSK? Czy ci gracze tej nadpłynności potrzebują obecnie? Wolne żarty. Ale pieniądze się przydadzą tak czy inaczej.

Pamiętajmy przy tym wszystkim o współczynniku wypłacalności. Spadł on do średnio dla sektora do 11%. Jest on wyrażony w procentach i jest to stosunek funduszy własnych banku do sumy aktywów i zobowiązań pozabilansowych ważonych ryzykiem.

Ryzyko obecnie szybko rośnie, a to oznacza kłopoty, nawet jak się nie udziela żadnych kredytów. Jedynym ratunkiem w tej chwili jest wykorzystanie dywidendy (na pożyczkę podporządkowaną i emisję akcji nie ma co liczyć). Ale to i tak nie za bardzo pomoże, żeby zwiększać akcję kredytową (i co powiedzą matki w potrzebie, jeśli nie dostaną dywidendy?). Jeśli do tego dodamy te wszystkie Tiery łany, to w ogóle sprawa się skomplikuje. Banki zamiast to tłumaczyć (fakt, że skomplikowane), strzeliły sobie samobójczego gola, stwierdzając, że będą gwarancje na rynku międzybankowym i kredyty. Gra toczy się o dużą stawkę, ale nikt nie będzie udzielał kredytów, kiedy rośnie ryzyko braku spłaty, a od tego zaczynają się problemy z balansowaniem ze współczynnikiem wypłacalności. W normalnych czasach można byłoby iść szybko do tych 8% – w końcu trzeba zarabiać. Ale czasy nie są normalne i ceni się banki z jak najwyższym współczynnikiem. A jak go utrzymać? Nie udzielać kredytów ;) Dlatego naszym zdaniem prędzej czy później zostanie obniżona zarówno rezerwa obowiązkowa, jak również przyjdą gwarancje rządowe. Niestety nastąpi to w sytuacji, kiedy i tak już będzie trochę za późno. Ale lepiej późno niż wcale.

Obecnie naprawdę nie zazdrościmy prezesom. Zarabiają duże pieniądze, ale chyba nie mogą pochwalić się spokojnym snem. Niektórzy mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Ciekawe, jakie będą tego wszystkiego efekty...

Michał Macierzyński & Łukasz Radomski / PR News

Artykuł pochodzi z działu HydePark PRnews.pl

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~tylko nie mBank
TYLKO NIE mBank!
Mam tam kredyt hipoteczny w dobie e-komunikacji wszystkie sprawy muszę załatwiać w miejscu podpisania umowy w żaden inny sposób się nie da ostatnio na infolinii mBanku wprowadzono mnie w błąd że jeśli na jednym koncie nie będzie środków bank pobierze z drugiego tak się nie stało w wyniku czego bank nie pobrał
TYLKO NIE mBank!
Mam tam kredyt hipoteczny w dobie e-komunikacji wszystkie sprawy muszę załatwiać w miejscu podpisania umowy w żaden inny sposób się nie da ostatnio na infolinii mBanku wprowadzono mnie w błąd że jeśli na jednym koncie nie będzie środków bank pobierze z drugiego tak się nie stało w wyniku czego bank nie pobrał środków z konta naliczył mi odsetki karne itp. składałem reklamację po miesiącu dowiedziałem się że ta reklamacja nie istnieje więc składałem reklamację - reklamacji w wyniku czego bank przyznał że mnie źle poinformowano ale odsetek mi nie zwrócono więc złożyłem reklamację - reklamacji do reklamacji sprawa nadal jest rozpatrywana... cokolwiek innego tylko nie mBank.
~Karola
A tam na wszystko można narzekać. Ja wziąłem od nich KK z działu sprzedaży tel. i jestem zadowolony - tylko mBank.
~Dobromir Witkowski
Sprawa dotyczy równiez Santander Banku, sam mam kredyt wziety w tym banku w 2005 i sytuacja jest taka sama. LIBOR rósł bank podnosił oprocentowanie, jak spadł to nie oniżył juz o taką samą wartość a tylko 1%. Skandal.
~hej
Wszystko tkwi w szczegółach lub diabeł tkwi w szczegółach.

Mam w mbanku kredyt w chf i w zł i jest git i jest zajebiście.

Na obu kredytach mam w umowie libor + marża lub wibor + marza

Marża w chf 1.3% w zł jest 1%

Oprocentowanie kredytu jest aktualizowane co miesiąc.

Teraz mam na chf 1,84 % chyba
Wszystko tkwi w szczegółach lub diabeł tkwi w szczegółach.

Mam w mbanku kredyt w chf i w zł i jest git i jest zajebiście.

Na obu kredytach mam w umowie libor + marża lub wibor + marza

Marża w chf 1.3% w zł jest 1%

Oprocentowanie kredytu jest aktualizowane co miesiąc.

Teraz mam na chf 1,84 % chyba na złotówkach nie mam bo nie zwróciłem uwagi ale jest ok

Kurs kupna chf jest jaki jest i nie jest najwyższy jak to mówią niektórzy około 3 lub 4 gr powyżej kursu kupna nbp co w przypadku mojej raty daje 24 zł więcej.

Kurde za przeproszeniem zmienność kursu walut jest bardzo duża związku z tym spreed nawet w NBP jest mega duży.


Z tego co wiem to jeszcze przed kryzysem mbank oferował zmianę umowy kredytowej dla tych co mieli oprocentowanie ustalane na podstawie rady prezesów na libor + marża lub wibor + marza na normalnych warunkach czyli takich jakie były wtedy aktualne czyli marża od 0.8 do 1,5 % dla chf.~"wdzięczny" klient
Nareszcie wiem kim tak naprawdę są PRACOWNICY MultipseudoBanku. Wściekły cwaniaczek, który najpierw nabrał swoich klientów na polecenie szefa a teraz wymyśla im od idiotów. Lecz się chłopie i najlepiej poszukaj nowej roboty bo już niebawem w BRE redukcja etatów z braku dobrych klientów, których załatwiłeś wraz ze swoimi krótkowzrocznymi Nareszcie wiem kim tak naprawdę są PRACOWNICY MultipseudoBanku. Wściekły cwaniaczek, który najpierw nabrał swoich klientów na polecenie szefa a teraz wymyśla im od idiotów. Lecz się chłopie i najlepiej poszukaj nowej roboty bo już niebawem w BRE redukcja etatów z braku dobrych klientów, których załatwiłeś wraz ze swoimi krótkowzrocznymi kolegami i szefami.
~bankozaurus
Autor tego artykułu nie zauważył jednego: Dowcip polega na tym że mBank bije w najlepszych klientów tj. tych którzy mają najlepiej zabezpieczone kredyty. Jeśli bowiem ktoś kopił mieszkanie 2 lata temu za 200 tys zł w CHF. To biorąc pod uwagę wzrost cen nieruchomości mimo wzrostu kursu o 50% i tak ma zabezpieczenie na 100% pożyczonej Autor tego artykułu nie zauważył jednego: Dowcip polega na tym że mBank bije w najlepszych klientów tj. tych którzy mają najlepiej zabezpieczone kredyty. Jeśli bowiem ktoś kopił mieszkanie 2 lata temu za 200 tys zł w CHF. To biorąc pod uwagę wzrost cen nieruchomości mimo wzrostu kursu o 50% i tak ma zabezpieczenie na 100% pożyczonej kwoty. „Nowi” klienci którzy kupli mieszkanie pół roku temu za te same 200 tys zł w CHF mają dziś do spłacenia 300 tys i hipotekę na mieszkaniu wartym 160-180 tys. Ubezpiecznie niskiego wkładu takiej różnicy nie pokryje... Jeśli gorzej traktowani klienci „starego portfela” uciekną do konkurencji, bank pozostanie z ryzykownymi kredytami. To dziwna polityka... i chyba niezbyt bezpieczna dla powierzających BRE swoje oszczędności.
~D(B)oradca
Witam, jezeli moge komuś z Państwa pomoc i zaproponowac oferte konkurencyjnego Banku o zdecydowanie wyzszej umiejetnosci traktowania klienta, oraz korzystniejszej ofercie, zapraszam do kontaktu 506 155 105
~Kasia
Nie wiem na jakiej zasadzie działa Multibank,ale Mbank to jedna wielka porażka dla klienta a nawet dla innych pracowników instytucji finansowych.Mbank przyznaje klientowi kredyt,ten podpisuje umowę a po kilku dniach okazuje sie ,że kredytu nie bedzie.Pracownicy mkiosków to wyrachowani lichwiarze i mam nadzieję,że ich brudne sprawki Nie wiem na jakiej zasadzie działa Multibank,ale Mbank to jedna wielka porażka dla klienta a nawet dla innych pracowników instytucji finansowych.Mbank przyznaje klientowi kredyt,ten podpisuje umowę a po kilku dniach okazuje sie ,że kredytu nie bedzie.Pracownicy mkiosków to wyrachowani lichwiarze i mam nadzieję,że ich brudne sprawki ujrzą światło dzienne.
~pracownik lini
a wiecie jak ciezko sie w tam pracuje nas tez nie informują o zmianach dopiero jak klienci dzwonia wkurzeni to musimy improwizować a potem sami sie od kolegow dowiadywac co i jak sie ostatnio pozmienialo. za takie marne pieniadze wysluchiwac caly dzien wyzwisk to naprawde nie jest przyjemne, a nasi klienci to w wiekrzosci idioci a wiecie jak ciezko sie w tam pracuje nas tez nie informują o zmianach dopiero jak klienci dzwonia wkurzeni to musimy improwizować a potem sami sie od kolegow dowiadywac co i jak sie ostatnio pozmienialo. za takie marne pieniadze wysluchiwac caly dzien wyzwisk to naprawde nie jest przyjemne, a nasi klienci to w wiekrzosci idioci bo kto normalny podpisalby umowe z oprocentowaniem regulowanym decyzją zarządu (buahahahabuhuhuuuuhahaaaa), moim zdaniem jak ktos sie nadstawia aby go dymac to bank powinien i owszem skorzystac z takiej mozliwości i rznąc w dupala ile wlezie. Nawet jak ktoś przed 2006 wzial taki kredyt to przeciez 2007 i poczatek 2008 to byl czas gdzie banki zabijały sie o klięntow i refinansując kredyt mozna bylo bez problemu dostać libor+0,8-1procent marzy, ale tak jak pisalem klienci to w wiekrzosci idioci. Teraz robaczki zapomnijcie o przeniesieniu do innego banku bo marzy mniejszej niz 2% nigdzie nie dostaniecie a spread sie bardzo zwiękrzyl wiec takie przeniesienie generuje olbrzymie koszty . i nie dzwoncie z byle pierdołami i trochę kultury
~TO JA
Dnia 2009-01-24 o godz. 16:39 ~pracownik lini napisał(a):
> a wiecie jak ciezko sie w tam pracuje nas tez nie informują
> o zmianach dopiero jak klienci dzwonia wkurzeni to musimy
> improwizować a potem sami sie od kolegow dowiadywac co i
> jak sie ostatnio pozmienialo. za takie marne pieniadze
> wysluchiwac
Dnia 2009-01-24 o godz. 16:39 ~pracownik lini napisał(a):
> a wiecie jak ciezko sie w tam pracuje nas tez nie informują
> o zmianach dopiero jak klienci dzwonia wkurzeni to musimy
> improwizować a potem sami sie od kolegow dowiadywac co i
> jak sie ostatnio pozmienialo. za takie marne pieniadze
> wysluchiwac caly dzien wyzwisk to naprawde nie jest
> przyjemne, a nasi klienci to w wiekrzosci idioci bo kto
> normalny podpisalby umowe z oprocentowaniem regulowanym
> decyzją zarządu (buahahahabuhuhuuuuhahaaaa), moim zdaniem
> jak ktos sie nadstawia aby go dymac to bank powinien i
> owszem skorzystac z takiej mozliwości i rznąc w dupala ile
> wlezie. Nawet jak ktoś przed 2006 wzial taki kredyt to
> przeciez 2007 i poczatek 2008 to byl czas gdzie banki
> zabijały sie o klięntow i refinansując kredyt mozna bylo
> bez problemu dostać libor+0,8-1procent marzy, ale tak jak
> pisalem klienci to w wiekrzosci idioci. Teraz robaczki
> zapomnijcie o przeniesieniu do innego banku bo marzy
> mniejszej niz 2% nigdzie nie dostaniecie a spread sie
> bardzo zwiękrzyl wiec takie przeniesienie generuje
> olbrzymie koszty . i nie dzwoncie z byle pierdołami i
> trochę kultury
TROCHĘ POPRAW ORTOGRAFIĘ CIOŁKU !

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki