Związkowcy z Tesco nie zgadzają się na nowe godziny pracy

Zaledwie w ubiegłym tygodniu zarząd Tesco wysłał do organizacji zawodowych informację, że w związku z regulacjami ograniczającymi handel w niedzielę, w wybranych sklepach zostaną wprowadzone dodatkowe zmiany od 00:15 w poniedziałek. Związkowcy postanowili odpowiedzieć, że absolutnie nie wyrażają na to zgody. 

(fot. REUTERS/Toby Melville / FORUM)

- Chcemy mieć pewność, że zmiany nie wpłyną negatywnie na nasze koleżanki i kolegów i ich godziny pracy. Bazując na nowych regulacjach prawnych, określających, że pracodawca prowadzący działalność handlową może organizować czas pracy od godz. 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli, chcielibyśmy poinformować, że staramy się maksymalnie utrzymać obecnie obowiązujące harmonogramy pracy. Jednakże, w celu zapewnienia dostępności towaru dla naszych klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów Sprzedaży Internetowej, dopuszczamy możliwość, iż w niektórych sklepach, ze względu na potrzebę ciągłości operacji, zamiast dotychczasowej zmiany nocnej, pojawi się zmiana w poniedziałki od godziny 0:15. Jednocześnie skróceniu ulegnie także zmiana sobotnia – koleżanki i koledzy zakończą pracę do godz. 23.45 w soboty przez zamkniętymi niedzielami –  poinformował zarząd Tesco związki zawodowe, o czym pisaliśmy na łamach Bankier.pl. 

Powyższe ustalenia wywołały burzę wśród pracowników, a zapowiedziane zmiany w regulaminie pracy nie spotkały się z poparciem. Wczoraj Solidarność zrzeszona w Tesco postanowiła wezwać do rozmów pracodawcę i wyraziła głośny sprzeciw wobec nowego typu zmiany.

- Nie ma zgody związku NSZZ „Solidarność na dokonywane zmiany w organizacji pracy. W opinii Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” bez konsultacji ze stroną związkową i zmiany Regulaminu Pracy obowiązującego w Tesco Polska sp. z o.o. Pracodawca nie powinien planować czasu pracy rozpoczynającego się od godziny 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli. Nawet jeśli chcecie Państwo wprowadzić pojęcie „pracy w handlu oraz wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych” zgodnie z zapisami w ustawie, to również po konsultacjach ze stroną związkową.W związku z powyższym, wzywamy Pracodawcę Tesco Polska do zaniechania planowania czasu pracy rozpoczynającego się od godziny 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli od 1 marca 2018 r. oraz rozpoczęcie konsultacji ze stroną związkową zgodnie z obowiązującym prawem - przekazali związkowcy w oficjalnym piśmie, które zamieścili również na swojej stronie internetowej. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 17 bojack_pl

Zwiazki to zlo

! Odpowiedz
29 94 trooper

Solidarność doprowadziła do tego, więc niech teraz siedzą cicho. To był ich projekt. TESCO tylko dostosowuje harmonogram pracy do nowych regulacji przepchniętych przez właśnie Solidarność.

! Odpowiedz
11 54 trooper

Solidarność zapisała w swoim projekcie, żeby zaczynać pracę w poniedziałek od godziny 00:15, więc nie rozumiem, o co im teraz chodzi? Hipokryzja, czy sami nie rozumieli co w tym projekcie zapisali?

! Odpowiedz
17 35 qqryk

A może by tak hiperki pozwalniały 15% pracowników (bo ich nie potrzebują w niedziele)?

! Odpowiedz
38 32 silvio_gesell

W pozostałe dni będzie 15% większy obrót, więc nie. Jedyne co się zmieni to że pracownicy będą mieli wolne w niedzielę, a nie w różne dni tygodnia.

! Odpowiedz
20 38 _emisariusz

mam nadzieję, że jak najszybciej zostaną wprowadzone autonomiczne sklepy, zwolnią 50% pracowników i wtedy nie będzie lamentu - bo pracy w ogóle nie będzie :)

! Odpowiedz
25 30 trooper odpowiada silvio_gesell

Jasne... Już widzę jak ludzie w tygodniu po pracy wieczorami latają na zakupy do marketów... Jedynyi skutek będzie taki, że klienci przerzucą sie na sklepy online, może aliexpress, wish, ebay, amazon i kasa zamiast zostać w Polsce to popłynie za granicę szerokimi strumieniami.

! Odpowiedz
11 18 kuba_rzeszowiak odpowiada silvio_gesell

A bzdury wypisujesz - nie chodzę nawet na tygodniu do sklepu bo brak czasu - nie znaczy że będę więcej konsumował teraz w tygodniu bo i tak nie będzie czasu

! Odpowiedz
3 6 silvio_gesell odpowiada kuba_rzeszowiak

Sobota?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.