REKLAMA

WŁOCHYZnana wyspa walczy z wyludnieniem. W tym celu sprowadzi pasterzy z Kirgistanu

2023-10-01 15:00
publikacja
2023-10-01 15:00

Sardyński oddział włoskiego związku rolników Coldiretti zawarł porozumienie z władzami Kirgistanu w sprawie sprowadzenia około 100 kirgiskich pasterzy na włoską wyspę w celu walki z jej wyludnieniem i podtrzymania tradycji pasterskich - poinformował serwis Euronews.

Znana wyspa walczy z wyludnieniem. W tym celu sprowadzi pasterzy z Kirgistanu
Znana wyspa walczy z wyludnieniem. W tym celu sprowadzi pasterzy z Kirgistanu
fot. EB Adventure Photography / / Shutterstock

Pasterze z Kirgistanu, wraz z rodzinami, powinni przybyć na Sardynię w przyszłym roku. Ta śródziemnomorska wyspa znana jest z produkcji sera pecorino, w tym odmiany pecorino sardo, z mleka owczego.

Według danych udostępnionych przez władze regionalne między 2019 a 2020 rokiem populacja wyspy spadła z 1 587 413 do 1 509 044. Zjawisko to najbardziej dotknęło obszary wiejskie Sardynii. Wiele osób zaniepokoiła możliwość zaniknięcia typowych dla wyspy tradycji, w tym produkcji mleka, w miarę starzenia się lokalnych pasterzy i opuszczania jej przez młodzież.

"Władze lokalne znalazły jednak rozwiązanie: import pasterzy z Kirgistanu" - zauważa Euronews.

Według Coldiretti Kirgistan to kraj o podobnych tradycjach pasterskich do tych sardyńskich. Od wieków tamtejsza ludność zajmuje się hodowlą owiec.

Kirgiscy pasterze będą goszczeni w małych ośrodkach wiejskich na Sardynii, gdzie początkowo przejdą praktykę zawodową, która później może się zamienić w długoterminowy kontrakt. Towarzyszyć im będą także osoby pomagające im zintegrować się z lokalną kulturą i społecznością.

Ostatecznym celem, jeśli projekt pilotażowy zakończy się sukcesem, będzie sprowadzenie na Sardynię tysięcy kirgiskich pasterzy. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
infinityhost
Zniknęli pastrzele , zniknęła produkcja i podatki ?
and00
We Włoszech Azjaci podtrzymują tradycje pasterskie, a w Szwecji wspólnie z Afrykanami rozbujnicze i grabierzce

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki