Zmarł Karl Lagerfeld

2019-02-19 12:42
publikacja
2019-02-19 12:42

Zmarł Karl Lagerfeld, słynny kreator mody, dyrektor artystyczny domu mody Chanel. Miał 85 lat. 

/ fot. Philippe Wojazer / Reuters

Wybitny projektant zmarł po ciężkiej chorobie. Według mediów Lagerfeld czuł się gorzej przez kilka ostatnich tygodni i ominął kilka pokazów haute couture w Paryżu.

Projektant zmarł we wtorek rano - pisze portal Purepeople. Nocą został przewieziony do szpitala w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem.

"Wraz z odejściem Karla Lagerfelda straciliśmy twórczego geniusza, który pomógł w uczynieniu z Paryża światowej stolicy mody" - wskazał w oświadczeniu prezes koncernu LVMH Bernard Jean Etienne Arnault. "Moda i kultura utraciły wielką inspirację" - dodał.

Lagerfeld urodził się w 1933 r. w Hamburgu, ale w 1953 r. na stałe osiadł w Paryżu. Pracował nad wieloma projektami modowymi i artystycznymi związanymi z modą. Kreował markę oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem oraz włoskim domem mody FENDI, a domem mody Chanel kierował od 1983 r. 

Pracował dla takich domów mody, jak Balmain, Jean Patou, Krizia, Charles Jourdan i Valentino. 

Karl Lagerfeld firmował swoim nazwiskiem nie tylko modę, ale i kosmetyki i perfumy. Pracował także jako fotograf i zajmował się filmem.

W 2010 roku został odznaczony przez Francję: został Komandorem Orderu Narodowego Legii Honorowej.

W 2018 r. firma Chanel po raz pierwszy w swej blisko stuletniej historii ogłosiła wyniki finansowe. Obroty firmy, które wyniosły w 2017 roku 9,62 mld USD wywołały spory entuzjazm zarówno w prasie ekonomicznej, jak i w tabloidach.

W tym samym roku Lagerfeld, krytycznie nastawiony do polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, zagroził że zrzeknie się niemieckiego obywatelstwa, "jeśli polityka ta będzie kontynuowana".

Nosił czarne garnitury, przyciemniane okulary, a włosy związywał w kucyk. "Jestem jak karykatura samego siebie i podoba mi się to. To jest jak maska. Dla mnie karnawał w Wenecji trwa cały rok" - mawiał o sobie Lagerfeld.

KWS, PAP

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
_xyz
Pewnie wykończył go Vabun No. 5 Majdana

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki