Złagodzenie przez UKNF warunków oceny zdolności kredytowej to pozytywny sygnał - ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) w komentarzu przesłanym PAP Biznes.


"Już w czerwcu zeszłego roku Polski Związek Firm Deweloperskich wystąpił do KNF o zmianę bufora przy obliczaniu zdolności kredytowej. Cieszy więc to, że urząd wsłuchał się w głosy branży i zwykłych obywateli, którzy od wielu miesięcy nie są w stanie zaciągnąć kredytu na wymarzone M. Zmiana rekomendacji to pozytywny sygnał, który wpłynie na sytuację kredytową" - ocenił w komentarzu Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował we wtorek, że przekazał bankom informację o możliwości zmiany minimalnej stopy procentowej, jaka powinna być przyjmowana w procesie oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową. UKNF wskazał, że najniższy, minimalny poziom bufora (2,5 p.p.) powinien być stosowany dla kredytów z tymczasowo stałą stopą proc., a dla kredytów ze zmienną stopą proc. bufor powinien być adekwatnie wyższy.
"Cieszy nas obniżenie bufora dla kredytów z okresową stałą stopą procentową do 2,5 p.p. oraz zniesienie bufora dla kredytów oprocentowaniem ustalonym na cały okres kredytowania. To rozwiązanie przyczyni się do jeszcze większego upowszechnienia kredytów z okresową stałą stopą procentową oraz wdrożenia kredytów ze stałą stopą procentową na szerszą skalę. Jednocześnie banki mają mieć większą elastyczność przy stosowaniu bufora dla kredytów ze zmiennym oprocentowaniem" - dodał ekspert PZFD.
W lutym 2022 r. nadzór, uwzględniając uwarunkowania rynku kredytów hipotecznych oraz w świetle stwierdzonych praktyk stosowania Rekomendacji S, zalecił, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Biuro Informacji Kredytowej informowało wcześniej, że popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł o 56,1 proc. rdr. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu spadła o 52,7 proc. rdr.
Według BIK, w styczniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,26 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej. W porównaniu do grudnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 7,8 proc.
PZFD zrzesza około 300 firm z całego kraju: deweloperów budujących mieszkania, biura, hotele, powierzchnie usługowo-handlowe, magazyny czy PRS-y, a także parkingi kubaturowe. (PAP Biznes)
doa/ gor/