Ziobro o ustawie antylichwiarskiej: to potężny cios w lichwiarzy

Państwo musi być prawe i sprawiedliwe; a nie teoretyczne; musimy chronić ofiary, a nie naciągaczy. Jako polityk mam grubą skórę, nie ugnę się z powodu nawet najbardziej perfidnych, dyskredytujących mnie kampanii - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

W rozmowie z tygodnikiem minister został zapytany o to, co zmienia się po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej. "Nie będzie więcej pozbawiania ludzi dachu nad głową za niespłaconą kilkusetzłotową pożyczkę. Jeżeli wartość długu nie przekracza 5 proc. wartości domu czy mieszkania, to nie będzie można przeprowadzać komorniczej egzekucji. Odsetki i koszty przekraczające limity określone przez ustawę będą bezprawne i niemożliwe z punktu widzenia prawa cywilnego, a jeśli ich wysokość przewyższy dopuszczalny limit dwukrotnie, to będzie to już przestępstwo ścigane karnie" - mówił.

Ziobro podkreślił, że "ta prosta i jasna zasada to potężny cios w lichwiarzy". "Dotychczasowe przepisy pozwalające na uznaniową ocenę, które pożyczki mają charakter lichwiarski, były główną przyczyną bezkarności naciągaczy" - dodał.

Ziobro wskazywał, że po licznych konsultacjach i uwagach m.in. ze strony resortów gospodarczych, jako maksymalny dopuszczalny limit kosztów w przypadku pożyczek i zakupów na raty zaproponowano najpierw 45 proc. "jednak w trakcie posiedzenia rządu pan premier Mateusz Morawiecki zaproponował, żeby wrócić do limitów, które legły u podstaw projektu, a więc do 20 proc. Jako były bankowiec z dużym doświadczeniem i wiedzą o świecie finansów potwierdził, że 20-procentowy limit, chroniąc Polaków przed lichwą, nie odbiera im możliwości zaciągania pożyczek i nie zagraża funkcjonowaniu uczciwych firm pożyczkowych" - dodał.

Szef MS podkreślił przy tym, że ma zaufanie do "fachowej wiedzy premiera Morawieckiego i do jego zaplecza eksperckiego" i "cieszy się z inicjatywy premiera". (PAP)

sno/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 luckow

A co z długami z wyroków sądowych ,których nie można odzyskać ,bo pracodawcy ukrywają wynagrodzenie dłużnika ,komornicy wszystko umarzają , i teraz doszły prywatne opłaty sądowe i komornicze , na które wierzyciela nie stać . Więc gdzie tu jest sprawiedliwość ?

! Odpowiedz
2 8 and00

Lichwiarze to się ucieszą z tej ustawy, gorzej z firmami pożyczkowymi.

Jakoś też nie wierzę że facet całe życie pracujący w banku myślał tylko od dobru ludzi sugerując limit 20% rocznie, czyli mniej więcej tyle co banki mają oprocentowane pożyczki gotówkowe

! Odpowiedz
2 7 prs

~karbinadel

Byc moze, skoro doszlo do takich naduzyc - zostalo to wychwycone.
Jakas forma ochrony slabszych musi byc.
Powinna/powinny byc rowniez firmy, ze 3 lub 4, panstwowe moze nawet, w ktorych kazdy kredytodawca moglby sprawdzic ranking kredytobiorcy.
Ranking "na czerwono" oznaczalby np zakaz kredytowania, czlowiek sobie nie radzi finansowo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 khh

Nastepny czerwony geniusz... a moze powinny byc same firmy panstwowe? Banki zreszta najlepiej tez. I talony na samochody i przydzial kartofli co miesiac. Jak kiedys!

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 21 prs

Tak naprawde lichwa nie mialaby prawa bytu gdyby ludzie mysleli rozsadnie o finansach.
Tego powinni uczyc w szkolach od najmlodszych lat a nie szukac sposobow rozprawienia sie z cwaniakami wykorzystujacymi naiwnosc slabszych ludzi.

! Odpowiedz
7 14 karbinadel

Inaczej mówiąc, teraz państwo będzie chronić obywateli przed ich własną głupotą?

! Odpowiedz
0 0 anannke odpowiada karbinadel

A już nie chroni? Powiedz gdzie można kupić legalnie maryśkę?

! Odpowiedz
14 8 grab

Uważaj Premierze bo p.Ziobro zbyt szybko się z tobą zgadza!

! Odpowiedz
29 35 khh

Ziobro i Morawiecki ustala kto, gdzie i na jaki % moze pozyczac...rece opadaja, zamiast pilnowac, by prawo bylo przestrzegane, eliminowac zlodziei po obu stronach, to oni stworza system recznego sterowania pozyczkami...kolejny krok na drodze do komunizmu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne