REKLAMA
WEBINAR

"Zegarki lepsze niż narkotyki". Lukratywne zajęcia przestępców

2023-06-02 18:11, akt.2023-06-02 18:55
publikacja
2023-06-02 18:11
aktualizacja
2023-06-02 18:55

Już nie narkotyki, a kradzieże drogich zegarków i ich sprzedaż na czarnym rynku stały się w Wielkiej Brytanii jedną z bardziej lukratywnych gałęzi przestępczości - powiedział w piątek w stacji Sky News jeden z czołowych ekspertów na rynku zegarków.

"Zegarki lepsze niż narkotyki". Lukratywne zajęcia przestępców
"Zegarki lepsze niż narkotyki". Lukratywne zajęcia przestępców
fot. BalkansCat / / Shutterstock

Paul Thorpe, były sprzedawca używanych zegarków, który sam był trzykrotnie okradziony, wskazuje, że w Londynie ze sprzedaży kradzionych zegarków można w tydzień uzyskać "więcej pieniędzy niż niektórzy ludzie mogą zarobić przez całe życie". "To stało się odrębną gałęzią przestępczości. I myślę, że w wielu obszarach wyprzedziło narkotyki jako rodzaj działalności kryminalnej wybierany przez niektóre gangi przestępcze" - powiedział w rozmowie ze Sky News.

"Narkotyki są w oczywisty sposób bardzo niebezpieczne w transporcie, podczas gdy zegarki są bardzo małe i bardzo rzadko budzą pytania. Przykładowo, nie można wsiąść do samolotu z kilogramem kokainy, ale można wsiąść do samolotu ze skradzionymi zegarkami o wartości miliona funtów i wątpię, by komukolwiek drgnęła powieka. Gangi przestępcze wiedzą o tym i to wykorzystują" - dodaje.

Sky News przywołuje dane firmy Watchfinder & Co., największego brytyjskiego sprzedawcy używanych zegarków, z których wynika, że w zeszłym roku w Anglii i Walii zarejestrowano 11 035 kradzieży zegarków, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z 2015 r., gdy było ich 6696. Ponad 6000 zeszłorocznych kradzieży miała miejsce w Londynie - w wielu przypadkach była połączona z napaścią, pobiciem lub wymuszeniem oddania zegarka groźbą użycia noża bądź maczety.

"Czarne BMW z piskiem zatrzymało się obok mnie. Drzwi się otworzyły, facet wysiadł i uderzył mnie - chyba kastetem - w lewą kość policzkową. Upadam do tyłu na samochód, patrzę w górę, a tam inna osoba pokazuje mi 15-calową maczetę z szarym metalowym ostrzem i ząbkowanymi krawędziami. Patrzę na niego, jestem oszołomiony, zdezorientowany i myślę +czy on mnie zabije?+ Pierwszy facet krzyczy: Oddajcie nam swoje zegarki! - więc oddajemy je, a oni odjeżdżają" - opowiada Sky News Nick Trigg, który w zeszłym roku wraz z żoną został okradziony w londyńskiej dzielnicy South Kensington z Rolexów. Gang, który ich napadł, został schwytany, bo jego żona zdołała zapisać numer rejestracyjny samochodu, ale jak zaznacza stacja, takich gangów działa mnóstwo.

Jak ostrzega Sky News, złodzieje często czają się w zamożnych dzielnicach przed ekskluzywnymi barami lub restauracjami, a nawet obserwują sklepy, aby zobaczyć, kto wychodzi z torbą, zanim zaatakują ofiarę na ulicy lub podążą za nią do domu. Czasami gangom pomagają kelnerzy czy kierowcy, którzy obserwują ludzi i wysyłają SMS-y, aby poinformować, kogo obrać za cel. Gangi śledzą też portale społecznościowe, wypatrując każdego, kto pozuje w drogim zegarku z wyraźnie widoczną lokalizacją.

Rosnąca liczby kradzieży jest związana z wyraźnym wzrostem popytu na używane luksusowe zegarki, który nastąpił w ostatnich dwóch-trzech latach, co z kolei zaowocowało wzrostem ich cen.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
karbinadel
A komu oni sprzedają te ukradzione zegarki?
cyklonb
Ja naiwny myślałem że tylko w Polsce mnie mogli okraść z Roleksa kolekcjonerskiego za 28000 USD na dodatek byli tacy sprytni że podmienili na podobną podróbę żeby opóźnić poszukiwania a tu proszę w Anglii jest ciekawiej..
pstrzezek
Paul Thorpe jest youtuberem i często wrzuca niesprawdzone newsy by nabijać sobie zasięgi. Pamietam jego przewidywania i newsy z „pierwszej ręki” na temat Rolexa które totalnie się nie sprawdziły. Wspomniany filmik usunięto ;)
samsza
Pana Kaczyńskiego by nie okradli, bo ma ochronę.
Niby stać go na zegarek, a skąpi na ludzi.
wic
Przy wejściu na pokład samolotu można sprawdzać czy numer seryjny zegarka jest zapisany w cyfrowym paszporcie wnoszącego, który byłby również zaświadczeniem potwierdzającym szczepienia na aktualną wersję pandemii

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki