REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Zbyt długa praca powoduje przedwczesne zgony. Raport WHO

2021-05-17 12:02
publikacja
2021-05-17 12:02
Zbyt długa praca powoduje przedwczesne zgony. Raport WHO
Zbyt długa praca powoduje przedwczesne zgony. Raport WHO
fot. Oleg Magni / / Pexels

Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.

Pierwszy raport na ten temat dotyczy danych, jakie zgromadzono w 2016 r., jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Wynika z niego, że przepracowanie w ciągu tygodnia 55 i więcej godzin o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, a o 17 proc. – zawału serca (w porównaniu do tych osób, które pracowały średnio od 35 do 40 godzin).

Na przedwczesny zgon spowodowany zbyt długą pracą najbardziej narażeni są mężczyźni w średnim wieku oraz starsi. Wyliczono, że aż trzy czwarte zgonów związanych z nadmierną pracą zaobserwowano właśnie w tej grupie mężczyzn.

Autorzy raportu podkreślają, że do przedwczesnego zgonu nie musi dojść w tym okresie, kiedy pracujemy intensywnie. Może się to zdarzyć później, wtedy, gdy już przestaliśmy pracować nadmiernie. Wyliczyli też, że nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, praca zdalna w czasie pandemii mogła jeszcze bardziej nasilić skutki nadmiernej pracy. „Z naszych obserwacji wynika, że czasie narodowego lockdownu liczba przepracowanych godzin średnio wzrosła o 10 proc.” – twierdzi ekspert WHO Frank Pega.

Jego zdaniem skrócenie dnia pracy jest korzystne dla zdrowia pracowników, ale może nawet się przyczynić do wzrostu wydajności pracy. „To naprawdę dobre posunięcie, by nie wydłużać pracy w czasie kryzysu gospodarczego” – dodaje. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Cóż... coraz częściej Stres, niepewność, brak motywacji i szczególnie praca coraz częściej tylko dla szczytnej niestety tylko idei i to juź w ogromnie branż i zawodów to niestety z czasem zaczyna odbijać fizycznie i psychicznie coraz większe z każdym rokiem grono ludzi.
bha
Miało być... Zaczyna Dobijać.
frank_deleos
Mnie osobiście podoba się praca w nadgodzinach i w sobotę ( stawka 50% i 100% więcej) także jeśli nie chcecie pracować to ok. Mam tylko nadzieję,że nikt nie będzie mi zabraniał.
tysiak35
Znam takich osobiście i Ci Ludzie są sami sobie winni bo jeden pracownik wywiera presje na drugiego kto się nie dostosuje to mobbing i skargi do szefa .
ziombojmadafaka
"Na przedwczesny zgon spowodowany zbyt długą pracą najbardziej narażeni są mężczyźni w średnim wieku oraz starsi"

I prosze panstwa, ten akapit wlasnie wytlumaczyl tzw "Gender pay gap"

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki