REKLAMA

Hiszpania przetestuje program czterodniowego tygodnia pracy

2021-03-17 16:56
publikacja
2021-03-17 16:56
Hiszpania przetestuje program czterodniowego tygodnia pracy
Hiszpania przetestuje program czterodniowego tygodnia pracy
fot. S-F / / Shutterstock

Hiszpańskie ministerstwo przemysłu dopracowuje szczegóły pilotażowego programu, w ramach którego wprowadzony ma zostać czterodniowy (32-godzinny) tydzień pracy. Pomysłodawcą jest lewicowa partia Mas Madrid. Wiodące stowarzyszenia biznesowe w kraju nazwały projekt „szaleństwem”.

„Rozpoczęła się prawdziwa debata naszych czasów" – napisał na Twitterze przewodniczący Mas Madrid, Inigo Errejon. Hiszpania jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który podejmie się testowania firm redukujących czas pracy w takim wymiarze.

Rząd na początku roku zgodził się na realizację i pokrycie kosztów programu, przeznaczając na niego 50 mln euro z funduszy europejskich na innowacje firm.

Inicjatywa ruszy na jesieni, obejmie 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki, a obserwowanie rezultatów potrwa 3 lata.

Redukcja godzin pracy nie wiąże się z obniżeniem pensji pracowników ani ze zmniejszeniem zatrudnienia. Koszty projektu mają być pokryte przez rząd w 100 proc. w pierwszym roku, w 50 proc. w drugim i w 33 proc. w trzecim.

Wyniki eksperymentu będą monitorowane przez ekspertów, w tym przedstawicieli rządu, przedsiębiorców i pracownicze związki zawodowe.

Zdaniem Errejona pracownicy mogą pracować mniej i być bardziej produktywni dzięki wprowadzeniu nowych technologii czy reorganizacji produkcji.

Subwencje rządowe będą przekazywane firmom z przeznaczeniem na ich restrukturyzację i zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia pracowników.

Zakłada się, że po etapie przejściowym dzięki lepszej wydajności nastąpi wzrost produkcji mimo ograniczenia czasu pracy.

„Trzeba skończyć z kulturą obecności fizycznej w pracy, zgodnie z którą im więcej czasu spędzasz w biurze, tym bardziej jesteś produktywny. Nie zawsze tak jest. Dziś pracujemy mniej godzin niż przed wiekiem, a produkujemy więcej, bo produkcja nie polega na akumulowaniu godzin pracy, ale na wiedzy i technologii” – powiedział Errejon w wywiadzie dla radia Cadena Ser. „Przyszłość to innowacja, lepsze technologie, pracownicy zdrowi i produktywni” - dodał.

Według Errejona podczas pandemii wiele firm odkryło, że praca zdalna może być sposobem na pogodzenie zatrudnienia ze zdrowym stylem życia, lepszym dla środowiska i bardziej produktywnym.

Kilka zainteresowanych firm już skontaktowało się z promotorami inicjatywy i rozpoczęło okres próbny.

Eksperci badają wpływ skrócenia czasu pracy na środowisko, zdrowie pracowników i ich wydajność. Mas Madrid podaje jako przykład firmę technologiczną Software Delson z Jaen, pioniera tego programu, w której od stycznia pracuje się cztery dni w tygodniu, w systemie rotacyjnym.

Pracownicy spółki deklarują, że są bardziej zadowoleni z pracy, a ponadto spadła absencja, polepszył się stan zdrowia personelu i jego wydajność, przy czym firma fakturuje więcej – zapewnił Errejon, przyznając jednocześnie, że nie wszystkie firmy mogą przyjąć taki plan działania.

Największe stowarzyszenia biznesowe w Hiszpanii nazwały projekt „szaleństwem”. „Kraj stoi na skraju największej recesji od czasów wojny domowej, a wyjście z kryzysu wymaga więcej pracy, a nie mniej” - powiedział przewodniczący organizacji przedsiębiorców CEOE w Aragonii Ricardo Mur.

Zgodnie z wynikiem sondażu ośrodka Metroscopia prawie 60 proc. Hiszpanów, w większości sympatycy prawicy i centroprawicy, odrzuca skrócenie czasu pracy, zakładają bowiem, że podatki nie zostaną obniżone, a nierówności społeczne wzrosną.

Respondenci wyrazili obawy o spadek produkcji w dłuższej perspektywie czasowej, a także o obniżenie wysokości wynagrodzeń i emerytur pracowniczych.

Dyrektor biura Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Hiszpanii Joaquin Nieto uznał plan zmniejszenia wymiaru godzin pracy za interesujący, ale ostrzegł, że nie da się go zrealizować we wszystkich sektorach gospodarki. Do tej pory podobne rozwiązania stosowane są w Szwecji, Japonii i Nowej Zelandii, ale w UE nie stały się one powszechne.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
traderfr
Proponuję jednogodzinny tydzień pracy, resztę dodrukuje ECB. W USA już testują taki program i obywatele stali się najbogatsi w historii państwa więc to działa.
anty12
Heh, biedakraj, w ktorym sa kolejki glodu. Nawet tzw. klasa srednia stoi w kolejce po jedzenie z MOPSU a im sie marzy 4 dniowy tydzien pracy. No to widze ze komunisci doprowadza do upadku Hiszpanii i DE przejmie kraj.
brat_ramzesa
Jak w 4 dni w fabryce można wyprodukować tyle samo detali co w 5 dni, zachowując koszt produkcji bez zmian?
ravauw
zatrudnią wiecej osob na 4 dni....
mrbeast
Głupota. Wystarczyłby 6 godzinny dzień pracy, bo ludzie po pracy zazwyczaj idą na zakupy lub poświęcają czas na samorozwój więc wzrost PKB gwarantowany. Ale mogę się mylić.
lony97
Uważam, że jak dojdzie do 4 dniowego tygodnia pracy w Polsce to sporo osób będzie szukało zajęcia, żeby sobie dodatkowo dorobić w dzień wolny. U nas przełoży się to na większą produktywność, a z kolei w państwach basenu m. śródziemnego ludzie mając kolejny wolny dzień będą siedzieć na 4 literach
teken
Wszystkie tezy Krzysztofa Karonia są spójne logiczne i co gorsza sprawdzają się w realnej rzeczywistości. Jeszcze parę lat temu niedowierzałem. Gdy wychowasz społeczeństwo niezdolne do produktywnej pracy( obecnie o to chodzi w lewicowych ideologiach), to te nie będzie miało wyboru i poprze lewicę i socjalistów, bo tylko Wszystkie tezy Krzysztofa Karonia są spójne logiczne i co gorsza sprawdzają się w realnej rzeczywistości. Jeszcze parę lat temu niedowierzałem. Gdy wychowasz społeczeństwo niezdolne do produktywnej pracy( obecnie o to chodzi w lewicowych ideologiach), to te nie będzie miało wyboru i poprze lewicę i socjalistów, bo tylko te formacje umożliwią mu pasożytnicze funkcjonowanie tj. korzystanie z dóbr bez ich produkcji. Rewolucja komunistyczna zwycięży drogą okrężną. Oczywiście do czasu, gdyż jest niewydolna ekonomicznie. Zdaje się to w Hiszpanii są tzw. "kolejki głodu"?
mikroprzedsiebiorca
Teraz 4 dniowy system pracy,potem 3,2,1, aż w końcu okaże się że nie trzeba pracować i wystarczy drukować pieniądze. Nowy Ład 2.0
lorelie
jak na razie to codziennie przypływają nielegalni imigranci statkami Sorosa lub jego fundacji. Miesięczne Hiszpania sprowadza kilka tyś imigrantów " do pracy" przy 17% bezrobociu... myślę że już niedługo lewaków będą zamykać w więzieniach bo inaczej zniszczą całą zachodnią cywilizację ku uciesze Azjatów.
jes
Tak, tak, towarzyszu. Nasz PiS bardziej cywilizowany bo miony Ukraińców i Hindusów przywozimy autokarami i pociągami.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki