REKLAMA

Zbrodnie VAT-owskie mają się świetnie. Lawinowo przybywa tych przestępstw podatkowych

2023-02-28 07:21
publikacja
2023-02-28 07:21

W 2022 r. prokuratorzy wszczęli 1390 śledztw w sprawach najpoważniejszych przestępstw uszczuplających budżet na ponad 1 mln zł. Zarzuty usłyszało 3359 podejrzanych - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Zbrodnie VAT-owskie mają się świetnie. Lawinowo przybywa tych przestępstw podatkowych
Zbrodnie VAT-owskie mają się świetnie. Lawinowo przybywa tych przestępstw podatkowych
fot. sirtravelalot / / Shutterstock

Dziennik podał, że tak wynika ze statystyk przekazanych przez biuro prasowe Prokuratury Krajowej. "Dla porównania w 2021 r. podobnych śledztw było 1315, a zarzuty usłyszało 3290 osób" - napisała gazeta.

Poinformowała też, że wzrosły też statystyki dotyczące zbrodni VAT-owskich, czyli przestępstw polegających na wykorzystywaniu sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 10 mln zł. O ile w 2021 r. prokuratura prowadziła 211 tego typu spraw, o tyle w ubiegłym roku już 708.

"Rozpoczęte w przeszłości śledztwa w sprawie przestępstw na ponad 1 mln zł VAT przyniosły w ubiegłym roku 408 aktów oskarżenia. Dotyczyły one 1564 osób" - czytamy w "DGP".

Jak podaje gazeta postanowienia o przedstawieniu zarzutów (oraz ich zmianie lub uzupełnieniu) w sprawach dotyczących najpoważniejszych przestępstw związanych z VAT dotyczą coraz wyższej kwoty uszczupleń. W latach 2019 i 2020 było to ok. 3 mld zł, natomiast w 2021 r. już ponad 5,2 mld zł, a w roku ubiegłym jeszcze więcej - 6,8 mld zł.

"W 2022 r. prokuratorzy w całym kraju prowadzili trzykrotnie więcej spraw o tzw. zbrodnie VAT-owskie niż rok wcześniej. W tym zakresie wnieśli do sądów 404 akty oskarżenia, czyli o połowę więcej niż w 2021 r." - dodała "DGP".

Poinformowała również, że w tym samym czasie prokuratorzy wszczęli 1390 śledztw w sprawach najpoważniejszych przestępstw, czyli takich, w których Skarb Państwa mógł stracić na VAT ponad 1 mln zł, a zarzuty o przestępstwo na ponad 1 mln zł z tytułu VAT postawiono 3359 podejrzanym. Dla porównania w 2021 r. podobnych śledztw było 1315, a zarzuty usłyszało 3290 osób. (PAP)

akuz/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (50)

dodaj komentarz
forfun
PIS jak widać nie walczy a tworzy mafie
na wzór rządowej
.
cosa nostra to przy nich przedszkole


..... przez osiem ostatnich lat ........ to byli amatorzy teraz patrzcie na nas. hhuuurrrraaaaaaa
eobywatel
rynkowy dobór naturalny janusze biznesu próbują ratować swoje firemki i dają się złapać na spam, który zachęca do "sprzedawania" (xD) faktur :P zostaną tylko Ci mający coś realnego w ofercie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Inteligentny inaczej jesteś!?… do swoich na front a nie mącić w Polsce pajacu!
darius19
ooo!!! doszedł "trolley". Zdaje sie car wplaci od wpisu?
santoriusz
to rzeczywiście lawinowo przybywa milionerów w tym kraju. Jak by jeszcze policzyć tych wszystkich aparatczyków żerujących na budżecie to prawie same milionery będą w tym kraju. Kubika a jak u Was z forsą?
andregru
A kiedy zaczną być rozliczane zbrodnie PIS-owskie ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Jakie zbrodnie?… idąc tą głupkowatą narracja śmiało można powiedzieć, że zbrodnie na pieniądzach podatników tej rządzącej ekipy wołsją o celę+!

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki